Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Reklama

OLX podsumowuje rynek pracy (listopad 2022)

współpraca

Negatywny trend po stronie popytowej na rynku pracy umacnia się. W listopadzie aktywnie rekrutujących pracodawców na OLX było o 12 proc. mniej rok do roku i 10 proc. mniej miesiąc do miesiąca. Sytuacja nadal nie jest jednak tak słaba, jak w czasie listopadowej fali pandemii koronawirusa z 2020 r. – aktualnie liczba firm aktywnie poszukujących pracowników jest o 33 proc. wyższa w porównaniu do wspomnianego okresu. 

Przykładowe dane za listopad:

  • Pracodawcy zamieścili o 14 proc. mniej ofert pracy w ujęciu r/r, przy czym przede wszystkim ograniczyli tworzenie nowych procesów rekrutacyjnych i skupiają się głównie na kontynuacji poszukiwań na otwarte już wakaty.
  • Najsilniejszy od ponad dekady spadek realnej siły nabywczej wynagrodzeń przekłada się na nastroje po stronie podażowej rynku. W listopadzie użytkownicy OLX złożyli 20 proc. więcej aplikacji (odpowiadając na ogłoszenia o pracę) rok do roku. Największy – niespełna dwukrotny – wzrost liczby odpowiedzi odnotowaliśmy w kategorii IT (+95 proc.), która również zaczyna odczuwać spowolnienie (-16 proc. aktywnych ogłoszeń w ujęciu r/r).
  • Po raz kolejny z podium kategorii z najwyższymi wzrostami nie schodzi Praca za granicą. W listopadzie liczba aplikacji na te oferty wzrosła o 90 proc. r/r, zaś w ujęciu nominalnym o imponujące 80 tysięcy. Tym samym, liczba unikalnych użytkowników, którzy aplikowali na oferty pracy zagranicznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła imponujące 433 tysiące, zbliżając się tym samym do populacji Gdańska.
  • Na liczbę aplikacji nie mogą narzekać rekruterzy poszukujący Pracowników sklepów i kasjerów. Na oferty z tej kategorii tylko w listopadzie odpowiedziano ponad 400 tys. razy! Za nią w zestawieniu najpopularniejszych kategorii OLX Praca są m.in. Sprzedaż, Gastronomia, Administracja biurowa i Kierowca. Każda z nich generuje ponad ćwierć miliona odpowiedzi w skali miesiąca.
  • Mimo 19 proc. spadku liczby ofert w kategorii Gastronomia, kandydaci aplikowali na nie o 34 proc. częściej r/r. Rotacja w branży restauracyjnej może zdecydowanie nabierać tempa.

Powiązane artykuły

Jakiej pracy najczęściej szukamy? – raport portalu Praca.pl

teoriabiznesu.pl

Czy OLX.pl to najpopularniejszy portal ogłoszeniowy w Polsce?

teoriabiznesu.pl

Cytaty motywujące – Elon Musk

teoriabiznesu.pl