Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Eventy

ONDE po raz kolejny szuka innowatorów!

Rusza 3. edycja SOFII

Trzecia odsłona programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) właśnie wystartowała. ONDE SA., lider branży OZE w Polsce zaprasza do udziału innowatorów, studentów i doktorantów. Program nagradza pomysły, które mają szansę w realny sposób przyczynić się do transformacji energetycznej w Polsce i wesprzeć jej rozwój. Na finalistów czekają granty do 20 tys. zł.  

 • Inicjatywa stanowi odpowiedź na wyzwania w zakresie transformacji energetycznej i pozwala budować społeczność aktywnych uczestników tej zmiany.
 • Z roku na rok program grantowy SOFIA cieszy się coraz większą popularnością, co pozwala mieć nadzieję na rosnące zainteresowanie branżą OZE i wzrost świadomości na temat konieczności wprowadzania przyjaznych środowisku rozwiązań.
 • Program grantowy SOFIA to nie tylko szansa dla jego uczestników, ale także na rozwój branży.
 • Do zdobycia są środki finansowe, a także możliwość nawiązania kontaktów zawodowych ze specjalistami z branży OZE.

Innowacyjność w służbie praktyki

Organizatorzy kładą szczególny nacisk na funkcjonalność zgłaszanych projektów i możliwość ich wykorzystania w praktyce. – Transformacja energetyczna jest jednym z priorytetowych zadań dla współczesnego społeczeństwa. Nasz program grantowy SOFIA niesie dla świata same korzyści. Zwiększa szansę na szersze stosowanie innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań, a ponadto  umożliwia młodym, zdolnym ludziom rozwój zgłaszanych projektów. Wspieramy ich nie tylko finansowo. Uczestnicy mogą także liczyć na doradztwo i nawigację pod nadzorem ekspertów z branży OZE. Najbardziej cenimy te projekty, które wyróżniają się funkcjonalnością. Tak, aby w przyszłości można je było z sukcesami stosować w praktyce, a tym samym rozwijać naszą branżę – podkreśla Marek Marzec, Wiceprezes ONDE SA.

Wsparcie finansowe to tylko początek

Do zdobycia są granty finansowe aż do 20 tys. zł. Inicjatywa spotkała się zainteresowaniem branży i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy chociażby liczba i jakość zgłoszonych w zeszłym roku projektów. W poprzedniej odsłonie programu jury wyłoniło i nagrodziło w sumie cztery projekty:

 • Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadowych tworzyw sztucznych w recyklingu chemicznym (Gabriela Poznańska),
 • Analiza możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej (Kamil Skonieczny),
 • Zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych (Michał Stopel),
 • Ocena śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC jako narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznej (Tomasz Cierlicki).

Więcej na temat ww. projektów można przeczytać na stronie www.ondeflow.pl/program-grantowy/2-edycja-programu-grantowego-sofia/

Finaliści programu otrzymują nie tylko grant finansowy do 20 tys. zł. ale mają także szansę na nawiązanie kontaktów zawodowych ze specjalistami branży OZE oraz zdobycie cennego doświadczenia.

5 kategorii konkursowych

Projekty można zgłaszać na stronie www.ondeflow.pl do 30 kwietnia 2024 r. Do wyboru jest aż 5 kategorii:

 1. Nowe rozwiązanie w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE,
 2. Nowoczesne systemy sterowania i nadzoru dla OZE,
 3. Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych,
 4. Cykl życia OZE,
 5. Dzika karta OZE.

 Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie www.ondeflow.pl.