Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Firma

Ponad 2,2 mln świadczeń postojowych zostało wypłacone przez ZUS

zus panel pup

15.08.2020 roku prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podała informację dotyczącą świadczeń postojowych. Ponad 2,2 mln świadczeń zostało wypłacone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla przedsiębiorców prowadzących działalność. 4,3 mln złotych otrzymali wykonawcy umów cywilnoprawnych.

W okresie między 15 kwietnia a 14 lipca najwięcej pieniędzy w ramach świadczeń postojowych uzyskali mieszkańcy województwa mazowieckiego. Kwota 688,1 mln zł trafiła do 352,6 tysięcy osób. W województwie śląskim 256 tysiącom osób zostało przekazane 501,5 mln złotych. W Małopolsce kwota świadczeń postojowych dla 241,3 tysiąca wyniosła 471,8 mln złotych.

„Wypłaciliśmy ponad 2,2 mln świadczeń postojowych dla prowadzących działalność i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na kwotę 4,3 mld zł. Wnioski są rozpatrywane na bieżąco, tak aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej i tym samy trafiały do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji spowodowanej przez pandemię koronawirusa” –prof. Gertruda Uścińska.

Warto wiedzieć, że świadczenia postojowe nie mogą zostać wypłacone więcej niż 3 razy.
Aby otrzymać świadczenie po raz kolejny należy złożyć odpowiednie oświadczenie. Przedsiębiorca lub zleceniobiorca we wniosku wykazuje, że według oceny wnioskodawcy nie nastąpiła poprawa sytuacji materialnej.

Termin składania wniosków o świadczenie postojowe jest ustalony na najpóźniej 3 miesiące od miesiąca ogłoszenia zniesienia stanu epidemii.

Wnioski do ZUS w ramach Tarczy Finansowej

W ramach Tarczy Antykryzysowej, od 24 czerwca możliwe jest składanie do ZUS-u wniosków
o wsparcie oraz wniosków o świadczenie postojowe jedynie w formie elektronicznej, przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Informacje o sposobie założenia konta PUE oraz szczegółową instrukcję można znaleźć na stronie ZUS-u https://www.zus.pl/pue/rejestracja . Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, profil na PUE może założyć w placówce ZUS z pomocą pracownika.

Platforma Usług Elektronicznych

Platforma Usług Elektronicznych staje się coraz bardziej popularna. Ponad 600 tysięcy profili zostało założonych w okresie e od marca do czerwca. Śmiało można powiedzieć, że obecne przyrosty są rekordowe. Do tej pory liczba użytkowników, którzy dołączali do Platformy, wynosiła około 60-70 tysięcy w skali miesiąca. W sumie, klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych założyli prawie 4,5 miliona kont na PUE.
Elektroniczne składanie wniosków daje możliwość uniknięcia błędów. Wnioski elektroniczne zostają wypełniane automatycznie, a potrzebne informacje kontrolowane przez system.

Wnioski niekompletne oraz niepoprawnie wypełnione nie są przekazywane.

Zwolnienie z opłacania składek to pomoc publiczna

ZUS informuje:

Otrzymałeś informację o zwolnieniu z opłacania należności za marzec, kwiecień lub maj 2020? Otrzymałeś więc pomoc publiczną

Zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Pomoc ta może zostać przyznana przedsiębiorstwu, które na 31 grudnia 2019 r. nie znajdowało się w trudnej sytuacji w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE).

Kinga Radwańska

Powiązane artykuły

Tarcza Finansowa PFR – co musisz wiedzieć o subwencjach?

teoriabiznesu.pl

Jak spłacić długi w ZUSie? Sprawdź!

teoriabiznesu.pl

Umowa o dzieło musi być zgłoszona do ZUS

teoriabiznesu.pl