Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze Reklama

„SPRAWDZAJ, CZYTAJ, PYTAJ!” – kampania społeczna UOKiK

oszustwa

Od dzisiaj ruszyła kampania społeczna Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na nasilone zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi i oszustwami w związku z obecną, wyjątkową sytuacją.

Inwestycje finansowe dające szybki zysk

W związku z licznymi skargami i sygnałami konsumentów, które do nas wpływają, przygotowaliśmy kampanię informacyjną, w tym dwa komunikaty do telewizji i radia, które przyczynią się do zwiększenia świadomości i bezpieczeństwa konsumentów ― mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Osoby będąca w trudnym położeniu, mogą stanowić łatwy cel dla oszustów, oferujących możliwość szybkiego wzbogacenia się. Jak wynika z komunikatu UOKiK finansowym fiaskiem może okazać się inwestycja w niestandardowe walory, waluty, dobra lub surowce.

Pułapką mogą być także projekty inwestycyjne z małą opłatą startową, w których warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. W ostatnim czasie popularne było inwestowanie w kryptowaluty, które okazywały się piramidami finansowymi.

Zobacz także: Inwestuj w kryptowaluty z głową. 

Przestrzegam przed inwestowaniem pieniędzy w systemy promocyjne typu piramida. To może być przykładowo projekt inwestycyjny z małą opłatą startową, z której część ma być przekazywana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Z rezerwą podchodźmy też do tzw. łańcuszków dodaje Tomasz Chróstny.

Ochrona zdrowia

Kolejna pułapką mogą być usługi lub produkty obiecujące poprawę zdrowia, lub leczenie danej dolegliwości. UOKiK podkreśla, że:

Z OSTROŻNOŚCIĄ PODCHODŹMY DO REKLAM I NIE DAJMY SIĘ NABRAĆ, NAWET JEŚLI NACIĄGACZE PODSZYWAJĄ SIĘ POD LEKARZY, EKSPERTÓW, RENOMOWANE INSTYTUTY BADAWCZE CZY OSOBY „UZDROWIONE”.

Na tego typu oszustwa, narażenie są w szczególności osoby starsze. To z nimi mają kontakt oszuści, , stosując różne sztuczki i manipulacje: złudzenie wyjątkowej okazji, fałszywy dług wdzięczności, zwodnicze wzbudzanie sympatii, rzekome rabaty i gratisy oraz konieczność podjęcia decyzji „tu i teraz”.

 Konsumenci często ponoszą poważne straty finansowe, kupując u nieuczciwych sprzedawców. Co ważne, problem dotyczy również seniorów, na ogół ufnych i mniej skłonnych do dochodzenia swoich praw dodaje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kampania „Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”

Kampania „Sprawdzaj, czytaj, pytaj!” to apel do konsumentów, ostrzegających przed utrata gotówki. Jak można się przed tym uchronić?

UOKiK zaleca:

 • Dokładnie sprawdzaj oferty zwłaszcza te pochodzące od nieznanych ci osób czy organizacji.
 • Nie wierz w szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka!
 • Nie ulegaj presji dokonania natychmiastowych przelewów, szczególnie na nieznane ci konta.
 • Sprawdzaj reklamy, które pojawiają się, gdy korzystasz z mediów społecznościowych czasem są powiązane z odpłatnymi usługami i zapraszaniem twoich znajomych do projektów biznesowych, które w rzeczywistości są piramidami finansowymi.
 • Piramidy finansowe mają kamuflaż neutralne albo pozytywnie wyglądające strony www, promujące np. przedsięwzięcia biznesowe, darmowe szkolenia online, inicjatywy społeczne
 • Rzetelny sprzedawca podaje na stronie internetowej dane swojej firmy jeśli ich tam nie ma, nie ufaj mu.
 • Bądź czujny na oferty sprzedawców, którzy chcą przyjść do twojego domu i przedstawić Ci jakiś produkt lub urządzenie.
 • Uważaj, jeśli ktoś dzwoni do ciebie z ofertą tajemniczego, leczniczego produktu lub urządzenia to pewnie dobrze przygotowany manipulator, który sprzeda ci coś bezwartościowego.
 • Czytaj dokumenty, które podpisujesz.
 • Daj sobie czas na decyzję jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać.
 • Pytaj o zdanie lub opinię swoich znajomych lub najbliższych.
 • Jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś sprawę policji.

Powiązane artykuły

Oszustwa z użyciem syntetycznej tożsamości – kradzież na miarę XXI wieku

teoriabiznesu.pl

„Oszczędzasz, inwestujesz – uważaj!” – UOKiK ostrzega konsumentów

teoriabiznesu.pl

Wakacje kredytowe. Jak skorzystać z bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytu?

teoriabiznesu.pl