Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Ulga na stacjach paliw. Ceny ON i Pb95 w dół, lecz LPG rekordowo drogi

Tanie tankowanie z kartą paliwową Moyl

Po podwyżkach na przełomie lutego i marca w mijającym tygodniu odnotowano mocne spadki detalicznych cen oleju napędowego i benzyn. Do rekordowo wysokich poziomów wzrosły za to ceny autogazu.

O rekordowo wysokich cenach przy dystrybutorach mówiliśmy pod koniec lutego. Benzyna Pb95 po przeszło 7 zł/l, a olej napędowy po osiem i więcej złotych za litr były skutkiem wojennego szoku na światowych rynkach paliw oraz potężnego osłabienia złotego wobec dolara amerykańskiego.

Na szczęście, w trzecim tygodniu marca sytuacja zaczęła się normalizować, a ceny paliw rozpoczęły odwrót z rekordowo wysokich poziomów. Jak wynika z danych BM Reflex, w ostatnim tygodniu za litr benzyny Pb95 płacono w Polsce średnio 6,67 zł, czyli o 38 groszy mniej niż tydzień wcześniej. ON potaniał aż o 94 gr/l – do 7,00 zł za litr.  Wciąż w górę szły za to ceny autogazu, który tankowano średnio po 3,80 zł, a więc najdrożej w historii.

Na spadek cen przy dystrybutorach pozwoliły trzy czynniki. Po pierwsze, mocno w dół poszły notowania ropy naftowej w Londynie. Cena baryłki ropy Brent spadła z przeszło 130 USD do 97-107 USD w ostatnich kilku dniach. Po drugie, złoty odrobił sporą część wojennych strat, a kurs USD/PLN obniżył się z przeszło 4,60 zł do 4,27 zł. I wreszcie po trzecie, unormowała się sytuacja na londyńskim rynku oleju napędowego, którego giełdowe notowania spadły z przeszło 1400 USD do ok. tysiąca dolarów za tonę.

Sytuacja na stacjach paliw byłaby znacznie gorsza, gdyby nie lutowa obniżka stawki podatku VAT, która na pół roku (a być może nawet do końca roku) została obniżona z 23% do 8%. Przy 23-procentowym vacie ceny benzyny na stacjach obecnie przekraczałyby 7 zł/l, a olej napędowy kosztowałby ponad 8 zł/l.

Analizując detaliczne ceny paliw warto mieć świadomość, że sytuacja na światowych rynkach pozostaje niestabilna. Giełdowe notowania ropy naftowej potrafią się zmieniać o 7-8% w ciągu dnia. Podwyższona zmienność panuje także na rynku złotego. Ponadto przy tak dużych zmianach cen hurtowych także zmiany cen detalicznych (zarówno w górę jak i w dół) następują znacznie szybciej, niż się do tego przyzwyczailiśmy.

żródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-paliw-w-Polsce-marzec-2022-8301048.html