Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Co musi znaleźć się w CV?

cv co musi sie tam znalezc

Pisanie CV to dla wielu osób trudny proces. Zazwyczaj w szkołach nie uczy się bowiem tej czynności, co jest ogromnym błędem – przecież to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie sporządzamy w życiu. Wiele osób nie wie, jakie informacje trzeba w nim umieścić, co skutkuje albo przepełnieniem treścią, albo pominięciem ważnych rzeczy. Sprawdź, co koniecznie powinno znaleźć się w CV.

Telefon czy data urodzenia? Co jest ważniejsze?

Nie wszystkie dane personalne muszą koniecznie znaleźć się w CV. Choć niektóre osoby twierdzą, że data urodzenia to ważne kryterium, to pamiętaj, że nie musisz jej ujawniać. Koniecznie trzeba jednak wpisać telefon oraz adres mailowy, ponieważ umożliwią one kontakt w celu zaproszenia na rozmowę. Dobrze jest też wpisać coś o sobie – nietypowe zainteresowania z pewnością przykują uwagę rekruterów, jednak pamiętaj o tym, by nie wymyślać na siłę oryginalnych hobby, bo prędzej czy później kłamstwo wyjdzie na jaw. Koniecznie określ też stopień znajomości języków obcych.

Dlaczego nie umieszczać przedszkola, czyli o wykształceniu

Żadnego pracodawcy nie będzie obchodziła ukończona szkoła podstawowa, a tym bardziej przedszkole. W procesie rekrutacji liczy się bowiem kariera zawodowa, a nie edukacyjna. Jeśli ukończone przez Ciebie liceum lub inna szkoła średnia ma duże znaczenie dla branży, to możesz je umieścić, jednak w przeciwnym przypadku zamieść tylko studia. Nie ma tutaj sensu kłamanie i wymyślanie ukończenia kierunków, które zwiększą Twoje szanse w zawodzie. Przy odrobinie kreatywności każda szkoła może okazać się przydatna na danym stanowisku.

Doświadczenie – clou dobrze napisanego CV

Najważniejszą częścią każdego CV powinno być oczywiście zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe. Warto tutaj zamieścić wszystkie elementy, które mogą się okazać przydatne, czyli różnego rodzaju kursy, staże, a nawet odbyty wolontariat. Dobrze jednak zadbać o to, by wszystko było mniej więcej związane z branżą, w jakiej chcesz zdobyć pracę. Jeśli aplikujesz na stanowisko informatyka i masz za sobą kilka miesięcy przepracowanych w kawiarni, to możesz odpuścić sobie tę wzmiankę. Wyjątkiem mogą być tutaj osoby, które nie mają dużego stażu zawodowego i nie mogą, poszczyć się bogatą karierą.

Gdzie najlepiej zamieścić swoje CV?

Wysyłanie CV do poszczególnych firm z nadzieją, że się odezwą to niezbyt efektywna metoda szukania pracy. Nieco większą skutecznością może cieszyć się odpowiadanie na poszczególne ogłoszenia. Oba te sposoby zajmują jednak dużo czasu, który można przeznaczyć na coś bardziej produktywnego. Dużo lepszą metodą jest zarejestrowanie się na specjalnej platformie rekrutacyjnej. Czekają tam na Ciebie profesjonalni rekruterzy, którzy pomogą Ci znaleźć najlepszą ofertę. Strony tego typu zbierają także zweryfikowanych pracodawców, którzy szukają kandydatów, więc nie pozostaje nic innego, niż tylko wysłać im swoje CV!

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

Powiązane artykuły

Darmowy szablon CV – wzór do edycji i klauzula CV

teoriabiznesu.pl

Jakiej pracy najczęściej szukamy? – raport portalu Praca.pl

teoriabiznesu.pl