Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Eventy

Ocena i wybór freelancerów do pracy zdalnej: kluczowe umiejętności i inne czynniki

freelancer

To niezwykle ważny aspekt dla Ciebie jako zleceniodawcy. Masz pewien projekt do wykonania i zgłosiło się kilkunastu freelancerów. Jak spośród nich wybrać tego, który wykona zadanie w założonym terminie? Z poniższego poradnika dowiesz się na co zwrócić szczególną uwagę.

Współpraca z freelancerem – najważniejsze czynniki

Zaczniemy od podstawowej kwestii. I pokażemy to na prostym przykładzie. Jesteś właścicielem ścianki do wspinaczki. Świetnie sobie radzi, ale potrzebujesz narzędzia do zarządzania pracownikami. Jedną z opcji jest zlecenie na stworzenie aplikacji do tego zadania. Do podstawowych kwestii zaliczymy tutaj umiejętności programisty.

W tym konkretnym wypadku freelancer musi:

  • znać języki programowania takie jak: Python, JavaScript, HTML, CSS,
  • wiedzieć jak tworzy się takie aplikacje (poparte portfolio, do niego jeszcze wrócimy),
  • znać rozwiązanie tak jak: Node JS, Django (to będzie Backend aplikacji), React, Angular (Frontend).

To są podstawowe umiejętności. Jeśli za całość Twojego narzędzia ma odpowiadać tylko jeden freelancer, to musi on również umieć projektować doświadczenia użytkowników (dwa ważne skróty: UI i UX).

Czy na tym etapie istotne są dla Ciebie tak zwane umiejętności miękkie? Niekoniecznie. Część z nich – takich jak odporność na stres i dobra organizacja pracy – poznasz tak naprawdę w czasie realizacji projektu. Niektóre z nich z kolei wynikają z ocen freelancera. O tym aspekcie będzie później.

Zasada jest dość prosta. Twarde umiejętności można zmierzyć. Zobaczyć ich efekty. W tym wypadku będzie to działająca aplikacja do zarządzania zespołem pracowników. W przypadku umiejętności miękkich jest trudniej. Dodatkowo ocena w tym wypadku zwykle jest subiektywna. Przykładowo oceniasz organizację pracy pod kątem własnego doświadczenia.

Znając podstawowe wymogi co do zdalnego specjalisty możesz zacząć przeglądać bazy freelancerów. Bo to dzięki nim szybko znajdziesz wykonawcę Twojej aplikacji.

Jak sprawdzić portfolio freelancera?

Przejdźmy do kolejnego kluczowego aspektu przy wyborze wykonawcy. Portfolio daje przede wszystkim odpowiedź na to, czy dany freelancer jest w stanie podołać zadaniu. Wróćmy do naszej aplikacji zarządzającej pracownikami ścianki wspinaczkowej. W pierwszym kroku przeglądając portfolio sprawdź, czy są w nim podobne narzędzia. Nie musi to być oczywiście konkretnie taka aplikacja jakiej Ty potrzebujesz. Ale na przykład narzędzie do zarządzania uczniami nauczyciela udzielającego korepetycji.

W kolejnym kroku przeglądając portfolio zwróć uwagę jak dużo prac freelancera dotyczy wykorzystania wyżej opisanych umiejętności (a więc na przykład wykorzystania frameworków typu Django). Stopień skomplikowania tych projektów też dużo mówi o tym, czy zdalny specjalista podoła Twojemu zadaniu.

Ilość wykonanych dotychczas zleceń, to także ważna informacja. Nie zawsze potrzebujesz zdalnego specjalisty o ogromnym doświadczeniu. Czasem zadanie jest proste i można je zlecić osobie, która dopiero zaczyna pracować w danej branży. Plusem w tej sytuacji będzie niższy cena za wykonanie zlecenia.

I o ile pokazaliśmy tutaj bardzo konkretny przykład, to znalezienie freelancera z każdej branży, wygląda podobnie. Czyli umiejętności i portfolio w pierwszej kolejności.

Oceny i recenzje freelancerów – jak je czytać?

To trzeci istotny aspekt przy wyborze wykonawcy Twojego zlecenia. Freelancerzy najczęściej dbają o dobrą opinię. To dzięki niej mogą zdobywać nowe zadania do wykonania. Najpopularniejsze bazy zdalnych specjalistów (również te skupiające się jedynie na polskich freelancerach) posiadają system ocen. Dzięki niemu – Ty jako zleceniodawca – możesz się bardzo dowiedzieć o tym, jak może przebiegać współpraca.

Freelancehunt postawił trzy formy oceny freelancera. Po pierwsze – recenzja słowna. Zleceniodawcy opisują jak przebiegała współpraca. Dodatkowo system oceny od 1 do 10 oznaczają najważniejsze czynniki związane z pracą z freelancerem. Są to odpowiednio: jakość, profesjonalizm, terminowość, przebieg kontaktu i koszt. Ostatni element to oceny to wskazanie największych zalet zdalnego specjalisty. To może być na przykład zaznaczenie, że freelancer jest ekspertem w tworzeniu aplikacji webowych. Dla Twojego projektu – narzędzia do zarządzania pracownikami – to bardzo istotna informacja.

Dzięki temu Freelancehunt daje Ci możliwość szybkiego znalezienia wykonawcy. W jednym miejscu zgromadzone są bowiem informacje na jego temat. Umiejętności, portfolio i oceny. Zgłasza się do Ciebie freelancer – sprawdzasz jego stronę. I wybierasz, jeśli spełnia Twoja wymagania.

Co zyskujesz decydując się na freelancera?

Tytułem podsumowania. Przede wszystkim – jeden z najważniejszych czynników jest tutaj niższy koszt niż w przypadku zatrudnienia firmy. Ale nie na to tutaj chcielibyśmy zwrócić szczególną wagę. Musisz mieć świadomość, że freelancer pracujący w danej branży (w naszym przykładzie jest to programista) zwykle doskonale się w niej orientuje. To mogą chociażby nowoczesne rozwiązania wykorzystywane do projektowania aplikacji webowych.

Ty jako zleceniodawca – nie musisz na tym znać. Natomiast wykonawca Twojego projektu może podpowiedzieć konkretne rozwiązania. Lub wręcz wskazać, że to co uważasz za dobry w rzeczywistości na przykład utrudni korzystanie z aplikacji. I ten właśnie aspekt jest takim – niekoniecznie mierzalnym finansowo – plusem współpracy z freelancerem