Najprostszy przepis na rozwój osobisty i zawodowy – spacer plus rozmowa. Kilkadziesiąt „przegadanych” kilometrów zaowocowały niezwykłą energią, motywacją i nowymi planami. W Krakowie zakończył się Global Mentoring Walk, który jest trzecim przystankiem tegorocznego projektu. 41 par przemierzało Bulwary Wiślane dając wsparcie i ucząc się od siebie nawzajem.
Mam nadzieję, że Kraków na stałe zagości w naszym projekcie. To miasto to wspaniały mariaż biznesu, nauki i sztuki. Dziękuję bardzo krakowskim liderkom i liderom, że podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą z mentees – kobietami, które pragną zmiany w swoim życiu zawodowym – mówi prezeska Vital Voices w Polsce Ela Raczkowska. Mentoring jest dla mnie najlepszym narzędziem do rozwoju – nie tylko zawodowego – ale przede wszystkim osobistego. Otwartość i zaufanie jakich doświadczyliśmy od wszystkich uczestników pokazuje nam, jak bardzo potrzebne jest tworzenie przestrzeni do rozmów, a przez to dobrej relacji mentoringowej – dodaje Ela Raczkowska.
Sukces ukryty w parach
Rozmowy odbywały się w parach. Te połączenia nie były przypadkowe. Do programu zgłaszają się osoby jako mentorzy i jako mentee, a organizatorzy łączą ucznia z mistrzem. To bardzo odpowiedzialne zadanie. Przypisując mentora do mentee długo analizuję ścieżkę rozwoju danej osoby, jego zainteresowania i zdobyte doświadczenia – mówi Anna Gruszecka – Ambasadorka Vital Voices w Krakowie. Krakowska edycja była wielkim sukcesem. Uczestniczki – mentees były poruszone przebiegiem spotkań. Wśród 41 krakowskich mentorów, było 11 mężczyzn. Cieszymy się, że wśród mentorów są także mężczyźni. To bardzo wzbogaca nasz program, dlatego zachęcamy Panów chcących wspierać kobiety w rozwoju zawodowym do aplikowania i dzielenia się swoim doświadczeniem. W naszym projekcie najważniejsze jest zaangażowanie i chęć niesienia pomocy – dodaje Anna Gruszecka.
Jedna z mentees – Anna Janik Dyrektor Biura Obsługi Klienta InPost – mówi, że była zaskoczona, że jej mentorem był mężczyzna. Jednak po krótkim czasie miałam poczucie, że dzielę się poglądami, obawami i pomysłami z bliską osobą – mówi Anna. Na co dzień zarządzam rozległymi obszarami biznesowymi i dla moich zespołów stanowię wsparcie w roli mentora/doradcy, więc skorzystanie z doświadczenia innej osoby, która mogłaby mnie wesprzeć w codziennych wyzwaniach okazało się świetnym pomysłem. W tej podróży moim mentorem był Nikunj Nagar Vice President, Deputy Head of State Street Global Advisor in Poland. Spacer okazał się 2,5 godzinną wędrówką z niesamowitym człowiekiem, z którym wymieniliśmy się nie tylko swoimi zawodowymi doświadczeniami, ale także poznaliśmy się prywatnie. Nikunj przekazał mi swoje spostrzeżenia zebrane podczas kariery zawodowej. I od razu wiedziałam, że kilka pomysłów wdrożę do mojej codziennej pracy z ludźmi – dodaje usatysfakcjonowana Anna Janik.
Kobiety (nie)potrzebują wsparcia
Kobiety, zwłaszcza młode – by móc uwierzyć w siebie – bardzo potrzebują wsparcia zarówno innych kobiet, jak i całego środowiska biznesowego. Często tego nie mówią, a czasem wręcz zaprzeczają. Dlaczego? Dorota Gruchała – liderka i mentorka z firmy JLL – dostrzega potrzebę głębszych zmian. To musi być zmiana w wychowaniu i potrzebujemy przynajmniej 3 pokoleń, żeby taka zmiana została utrwalona. Nasza kultura, oparta na innych zasadach, była tworzona przez tysiąclecia i nie zmienimy jej w ciągu 50 lat. We mnie nadal jest wiele wątpliwości. My kobiety wciąż i wciąż chcemy być lepsze. A w pewnym momencie trzeba po prostu budować na swoich mocnych stronach. Dla mnie rozmowa z mentee była bardzo, bardzo inspirująca. Spotkałam mądrą, ambitną, dobrą i ciepłą kobietę, która po prostu potrzebuje wsparcia. Co zyskałam jako mentorka? To wspaniałe uczucie, kiedy możemy podzielić się swoimi doświadczeniami. Przeszłam długą drogę i teraz mogę po prostu pomóc osobie, która np. jest dopiero na starcie. W swojej karierze spotkałam kobietę, która stała za moimi plecami i bardzo we mnie uwierzyła, wpuszczając mnie na głęboką wodę – mówi Dorota Gruchała.
Do programu zgłaszają się również kobiety, które często wiedzą czego chcą, ale potrzebują potwierdzenie, tej kropki nad i, aby po prostu podjąć decyzję. Na Global Mentoring Walk przyszłam z pomysłem na siebie i chciałam usłyszeć, czy idę w dobrym kierunku – mówi Dominika Galiak ze State Street Bank. Jestem obecnie w bardzo ważnym momencie swojego życia zawodowego, przede mną otworzyło się wiele możliwości. Spotkanie z mentorem pozwoliło mi spojrzeć na samą siebie z innej perspektywy, ugruntowało pewne decyzje, a inne podało w wątpliwość. Ta rozmowa utwierdziła mnie w przekonaniu, że zawsze warto podjąć walkę o samą siebie, zainwestować we własny rozwój, a w szczególności w rozwój osobisty – dodaje Dominika.
Jakość słuchania i umiejętność zadawania pytań
W biznesie zawsze pojawiają się nowe możliwości. Dostrzega to Jacek Drabik – prezes firmy Motorola Solutions, który na Global Mentoring Walk był mentorem. Na pewnym etapie rozwoju zawodowego pojawia się dokładnie to sam pytanie – co wybrać? Czy mam pójść w kierunku związanym ściśle z technologią? Czy mam pójść w kierunku pracy z ludźmi, zarządzania zespołami, czy w kierunku analizy danych, wpływu na wyniki finansowe i zwiększenia wartości firmy? W takich sytuacjach najlepiej jest po prostu zadać pytanie
i poradzić się kogoś, kto już wiele przeszedł. Mentoring Walk daje taką możliwość. Człowiek ma tendencję do podawani przepisu na coś i oczekiwania, że według tego przepisu postąpi, a oczywiście tak nie jest. Na końcu każdy podejmuje własną decyzję. Najważniejsze dla nas mentorów jest umiejętność słuchania i zadawania właściwych pytań – dodaje Jacek Drabik. Wszyscy mentorzy Global Walk mieli świadomość wielkiej odpowiedzialności jakiej się podejmują i jednocześnie wielkiej szansy. Każda rozmowa mentorki czy mentora dała wsparcie, a często zupełnie nowe perspektywy.
Idea różnorodności
Mentoring Walk to nie tylko rozmowy, to również szerzenie idei, które stanowią potencjał do rozwoju zespołów, czy też całych firm. To właśnie różnorodność ma ogromny wpływ na przyjmowane postawy, zachowania i działania. Sławomir Soszyński, CIO i wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego, wie że sukces tkwi w różnorodności. W ING prowadzimy działalność na rzecz promowania różnorodności ze względu na płeć i przeciwstawiania się stereotypom. Różnorodne zespoły są dla nas bardzo ważne, bo każdy z nas wnosi własną perspektywę, swoje spojrzenie. Wzajemne przenikanie się ich, daje nam ogromną wartość w postaci lepszej skuteczności działań, organizacji pracy czy szeroko pojętej współpracy w zespole. Cieszymy się, że jako partner Global Mentoring Walk w Krakowie mogliśmy w realny sposób przyczynić się do praktykowania dialogu w kontekście idei różnorodności, równości i włączenia – dodaje Sławomir.
Kolejne edycje
Global Mentoring Walk w Krakowie pokazał, że siła kobiet, ich determinacja może mieć przeogromny wpływ na bieg wydarzeń. Po Warszawie, Wrocławiu, Krakowie – w ramach tegorocznej edycji – będzie jeszcze jeden przystanek w Trójmieście. Do Krakowa Ela Raczkowska zaprasza za rok. Jest przekonana, że liczba uczestników podwoi się. Tylko dzięki aktywnemu wsparciu, będziemy mieć wpływ na rzeczywistość, a kolejne pokolenia kobiet będą zmieniać świat – mówi prezes Vital Voices.
Szczegóły są na stronie internetowej: www.vitalvoices.pl
Partnerzy Global Mentoring Walk w Krakowie
Partner strategiczny: ING
Partnerzy Wspierający: State Street, Lingaro, InPost, GE Healthcare, Motorola Solutions, Deloitte, JLL
Partnerzy Medialni wszystkich edycji GMW 2022: Business Insider Polska, Forbes Women Polska, Onet, Newsweek Polska, Wysokie Obcasy, krakow.pl