Trudno zliczyć, ile pomysłów na biznes upadło przez brak kapitału na ich realizację. Właśnie niewystarczająca ilość środków na start blokuje wiele osób już na początku drogi do założenia własnej firmy.
Na szczęście, młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na różne pożyczki i dotacje. Wystarczy posiadać dobry pomysł i uzbroić się w cierpliwość. Dobry biznesplan i upór w dążeniu do celu zapoczątkowały najlepsze biznesy! Poznaj 10 źródeł, z których możesz uzyskać kapitał na realizację swojego marzenia.
1. Dotacje dla bezrobotnych
Wiele osób nie odnajduje się w pracy na etacie, ale mają kreatywność potrzebną do stworzenia własnego biznesu. Przyszli przedsiębiorcy ze statusem bezrobotnego mogą ubiegać się o niemałe dotacje. Najwyższe z nich sięgają nawet 20 tysięcy złotych!
Od czego zależy wysokość przyznanej dotacji? Głównie od województwa, w którym mieszkasz. Ocenie podlega jednak też biznesplan, wyjątkowość pomysłu oraz jego branża. Wymagane jest również posiadanie niewielkiego wkładu własnego.
Te elementy pozwolą ci przekonać osoby odpowiedzialne za podjęcie decyzji, że wierzysz w swój pomysł. Po otrzymaniu dofinansowania firma musi istnieć przynajmniej rok.
2. Dofinansowania dla małych przedsiębiorstw
Właściciele firm o rocznym obrocie mniejszym niż 2 mln euro i ilości zatrudnionych osób poniżej 10 również mają szanse na otrzymanie dotacji. Muszą przy tym posiadać plan na ich właściwe wykorzystanie. Wysokość dofinansowania potrafi wynosić do 300 tysięcy zł.
3. Dofinansowanie dla rolników
Rolnicy są grupą mocno wspieraną w rozwoju. Zwłaszcza ci, którzy mieszkają w najmniejszych miejscowościach do 5 tysięcy mieszkańców. Takie osoby mogą otrzymać aż 500 tysięcy złotych. Dodatkowo kilkoro członków rodziny może ubiegać się o dotacje wspólnie. Otrzymanie jej jest wtedy dużo łatwiejsze.
Zasady są nieco inne, jeśli planowana działalność należy do kategorii pozarolniczej. Wtedy wnioskodawcy muszą posiadać własny kapitał startowy w określonej sumie.
4. Program Kapitał Ludzki
Najbardziej popularne dotacje przyznawane na założenie własnej firmy pochodzą z unijnego programu Kapitał Ludzki. Mogą się o nie ubiegać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, kobiety po urodzeniu dziecka, osoby bezrobotne i starsze niż 45 lat.
Wysokość dotacji nie jest już tak zawrotna, jak w przypadku wcześniejszych dofinansowań. Jednak na małą firmę w zupełności wystarczy. Maksymalnie możesz uzyskać 40 tysięcy złotych.
5. Aniołowie Biznesu
Sieć Aniołów Biznesu zrzesza inwestorów i przedsiębiorców, którzy chcą pomagać małym przedsiębiorstwom. Oferują nie tylko dofinansowania, ale także wsparcie merytoryczne w kwestii prowadzenia własnego biznesu.
Anioł Biznesu zazwyczaj zajmuje się jedną firmą zaledwie parę lat i przechodzi do następnej. Są to osoby o wysokiej pozycji w danych branżach i wieloletnim doświadczeniu w kierowaniu przedsiębiorstwami.
6. Giełda kryptowalutowa
Kryptowaluty są ostatnimi czasy bardzo popularną formą inwestycji. Panuje przekonanie, że łatwo zarobić na nich duże kwoty w krótkim czasie. Niestety wiele osób zapomina, że jest to związane z dużym ryzykiem.
Jeżeli pierwszy raz wchodzisz na rynek kryptowalut, lepiej nie rób tego na własną rękę. Istnieje wiele programów, które oferują usługę profesjonalnego tradingu automatycznego. Co to oznacza?
Roboty kryptograficzne, takie jak np. Bitcoin Profit, działają przy użyciu zaawansowanych algorytmów. Oparte na sztucznej inteligencji są w stanie samodzielnie podejmować decyzje handlowe. Jest to poprzedzone dokładną analizą historycznych danych transakcji i innych czynników, które mają wpływ na kursy kryptowalut.
7. Inkubatory technologiczne
Przedsiębiorstwa związane z rozwojem nowoczesnych technologii mogą liczyć na specjalne dofinansowania podczas pierwszego roku istnienia. Dużą zaletą tego programu jest możliwość skorzystania z licznych szkoleń, kursów i pomocy doradców.
8. Fundusze zalążkowe
Zgłoszenie firmy do funduszu zalążkowego wiąże się z podziałem zysków z jego właścicielami. W zamian początkujący przedsiębiorca otrzymuje wsparcie finansowe (nawet 200 tys złotych), pomoc merytoryczną i doradztwo bardziej doświadczonych biznesmenów.
W funduszu zalążkowym ważne jest posiadanie ciekawego pomysłu, który przyciągnie ewentualnych udziałowców. Pomogą ci oni w założeniu firmy od A do Z.
9. Program Scale Up
Kolejna inicjatywa przeznaczona dla innowacyjnych pomysłów. W tym programie również masz zapewnione wsparcie doświadczonych specjalistów z branży oraz dostęp do nowoczesnej infrastruktury. Wysokość dotacji wynosi do 250 tysięcy złotych.
10. Polski Fundusz Rozwoju
Polski Fundusz Rozwoju zrzesza wiele instytucji finansowych, których celem jest niesienie pomocy nowym przedsiębiorstwom. W ofercie znajdziesz propozycje dla firm w różnym stadium rozwoju. Większe szanse na uzyskanie dofinansowania mają właściciele tych, które związane są z nowymi technologiami.
Wśród najbardziej polecanych programów PFR warto wymienić Starter FIZ, który umożliwia uzyskanie nawet 80% kapitału startowego.