Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Automatyzacja procesów – kilka rzeczy, które warto wiedzieć

automatyzacja procesów biznesowych

Działanie każdej firmy opiera się w dużej mierze na procesach biznesowych, czyli powtarzalnych, często złożonych i żmudnych procedurach, które jeszcze do niedawna były przeprowadzane ręcznie – zajmowało to oczywiście mnóstwo czasu.

Dziś na szczęście z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie, a konkretnie rozwiązanie, jakim jest automatyzacja procesów biznesowych.

Na czym polega automatyzacja procesów biznesowych?

Automatyzacja procesów biznesowych to nic innego jak zastąpienie człowieka komputerem. Takie usprawnienie nie jest, rzecz jasna, możliwe w każdym obszarze funkcjonowania przedsiębiorstwa, a jedynie tych jego aspektach, które nie wymagają kreatywności i elastyczności. Automatyzacji może podlegać między innymi: tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych, wystawianie faktur, księgowanie przelewów, naliczanie pensji, obsługa rezerwacji czy e-mail marketing. Powierzenie tych zadań dedykowanym systemom informatycznym pozwala zoptymalizować działanie firmy i poprawić jej wydajność. Taki system oferuje Edokumenty.eu.

Jak wdraża się automatyzację procesów biznesowych?

Wdrażaniem automatyzacji procesów biznesowych zajmują się wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, dysponujące niezbędną wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Potrafią one z łatwością zidentyfikować procesy wymagające automatyzacji, zmapować je i rozrysować, a następnie zaprojektować i zbudować spersonalizowane mechanizmy uruchamiające i kontrolujące ich samoczynną realizację. Klient otrzymuje nie tylko gotowe rozwiązanie, ale też platformę do samodzielnego zarządzania zautomatyzowanymi procesami.

Jakie są największe zalety automatyzacji procesów biznesowych?

Automatyzacja procesów w firmie pozwala odciążyć pracowników, dzięki czemu mogą się oni skupić na bardziej rozwojowych zadaniach niż obsługa faktur czy kopiowanie danych. Przekłada się to na wzrost produktywności przedsiębiorstwa, a w efekcie – zwiększenie jego przychodów. Automatyzacja procesów w firmie gwarantuje również skrócenie czasu wykonywania powtarzalnych procedur (komputery działają efektywniej niż człowiek, szybciej i sprawniej), a jednocześnie minimalizuje ryzyko błędów (komputerom, w przeciwieństwie do ludzi, nigdy nie zdarzają się niedopatrzenia).