Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Bony żywnościowe – kiedy warto dać je pracownikom?

bony żywieniowe

W niektórych pracach pracownikom zatrudnionym przysługują tak zwane posiłki profilaktyczne. Obowiązek dawania takich posiłków (jak i napojów bezalkoholowych) istnieje wówczas, gdy pracownicy zatrudnieni są w warunkach szczególnie uciążliwych. Czasami jednak w sprawie profilaktycznych posiłków są pewne wariacje – zamiast jedzenia, pracownik może dostać bon żywieniowy. 

  1. Bony świąteczne i nie tylko – dlaczego dawanie pracownikom bonów prezentowych jest dobrym pomysłem?
  2. Bony żywnościowe Sodexo – dlaczego warto postawić właśnie na bony żywieniowe?
  3. Bony na zakup artykułów spożywczych – kiedy warto wręczać je pracownikom?
  4. Czy bon żywnościowy zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia posiłków profilaktycznych?
  5. Gdzie można znaleźć bony żywnościowe dla pracowników?

Bony świąteczne i nie tylko – dlaczego dawanie pracownikom bonów prezentowych jest dobrym pomysłem?

Bony świąteczne i prezentowe to rodzaj podziękowania pracownikom za rok pracy. Nagroda za to, że pomagali tworzyć firmę i realizować jej założenia przez ostatnie miesiące. Można pracownikom dawać bony różnego rodzaju – towarowe, żywieniowe, premiowe. Niektóre z nich są objęte pewnymi ograniczeniami – nie można kupować za nie papierosów czy alkoholu, z kolei inne dają możliwość kupowania tego, co dusza zapragnie. Można więc w taki sposób manewrować bonami, aby każdy dostał to, co sprawi mu największą radość.

Bony żywnościowe Sodexo – dlaczego warto postawić właśnie na bony żywieniowe?

Dlaczego warto dawać pracownikom bony żywnościowe za które można kupić produkty spożywcze? Przede wszystkim w ten sposób pracodawca jest w stanie mniej więcej kontrolować to, na jakie produkty wydawane są środki w postaci bonów. W przypadku bonów towarowych czy premiowych nigdy nie wiadomo, w jakim sklepie i jakie rzeczy zostały zakupione. Takie bony można wydać albo na zakupy spożywcze w sklepie albo w punktach gastronomicznych, płacąc za ich pomocą za zamówione jedzenie.

Bony na zakup artykułów spożywczych – kiedy warto wręczać je pracownikom?

Kiedy warto zdecydować się na wręczenie bonów na zakup artykułów spożywczych? Takie bony można wydać pracownikom w okresie przedświątecznym jeżeli w firmie trzeba przestrzegać zasad o ZFSŚ – czyli ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Ale może to być także nagroda za dobrą pracę lub kolejny udany rok. Wielu pracodawców daje swoim pracownikom bony nie tylko na święta Bożego Narodzenia ale również na święta Wielkanocne. Słowem – możliwości wsparcia w ten sposób pracownika i pokazania w ten sposób, że się o niego dba, jest mnóstwo.

Czy bon żywnościowy zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia posiłków profilaktycznych?

Czy bon żywnościowy jest ekwiwalentem posiłku profilaktycznego? Niestety aby bon mógł stanowić przychód pracownika zwolniony z podatku, pracodawca musiałby uważnie kontrolować to, na jakie produkty byłby zrealizowany taki bon. Pracodawca nie może więc wypłacić pracownikom ekwiwalentu pieniężnego za posiłki oraz napoje. Bony są więc rodzajem nagrody dodatkowej, którą pracownik dostaje za pracę w danym miejscu. Ustawa o podatku dochodowym nie zwalnia więc takich bonów z obowiązku pobrania zaliczki do PIT.

Gdzie można znaleźć bony żywnościowe dla pracowników?

Jeżeli nie masz możliwości wydania pracownikom posiłków profilaktycznych i w zamian za to wolisz zdecydować się na wydanie pracownikom bonów żywieniowych to z pewnością zastanawiasz się, gdzie możesz je znaleźć. A sprawa jest prosta: tego typu bony można znaleźć w internecie, chociażby na stronie Sodexo.