Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Co się dzieje, gdy firma ogłasza upadłość?

firma ogłasza upadłość

Prowadzisz firmę, jednak od długiego czasu zmagasz się z poważnymi trudnościami finansowymi? Zadłużenie Twojej firmy rośnie, a osiągane przychody nie są wystarczające, aby pokryć bieżące wydatki i zobowiązania finansowe? Jeśli wydaje Ci się, że jedynym rozwiązaniem jest upadłość, koniecznie sprawdź, co dzieje się po jej ogłoszeniu.

Ogłoszenie upadłości firmy – najważniejsze informacje

Ogłoszenie upadłości jest rozwiązaniem ostatecznym – choć w obliczu trudności finansowych i kryzysu gospodarczego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Przed podjęciem decyzji należy jednak wiedzieć, z czym wiąże się ogłoszenie upadłości. Otóż w przypadku upadłości, czyli bankructwa, cały majątek firmy zostaje spożytkowany na zaspokojenie wierzycieli – w tak dużym stopniu, jak to możliwe. Firma traci więc cały swój majątek.

Kto może ogłosić upadłość firmy? Z rozwiązania takiego mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne, na przykład spółki z o.o. i spółki akcyjne, a także jednostki organizacyjne, które mają zdolność prawną. Chodzi tu między innymi o spółki osobowe. To, jak będzie wyglądało postępowanie upadłościowe, zależy od wielu czynników – również od tego, jaka była forma prowadzonej działalności.

Co się dzieje, gdy firma ogłasza upadłość?

To, co stanie się z firmą po ogłoszeniu upadłości, w dużej mierze zależy od tego, czy prowadzone będzie postępowanie likwidacyjne, czy też będzie to upadłość układowa.

W przypadku upadłości likwidacyjnej przedsiębiorca musi zgłosić specjalny wniosek do sądu gospodarczego. Kiedy sąd zaakceptuje taki wniosek, pieczę nad majątkiem dłużnika przejmie syndyk. To właśnie syndyk zajmie się sporządzeniem planu likwidacyjnego, wyceną majątku oraz tym, jak będzie wyglądała spłata wierzycieli. Oczywiście syndyk będzie dążył do tego, aby zobowiązania zostały spłacone w jak największym stopniu. Całe postępowanie będzie dążyło do likwidacji firmy.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku upadłości układowej. Tutaj możliwe jest kontynuowanie działalności, ponieważ całe postępowanie przypomina restrukturyzację. Oczywiście decyzję o tym, jaka forma ogłoszenia upadłości firmy w Gdyni czy w innej lokalizacji będzie najlepsza, warto podjąć po konsultacji z prawnikiem specjalizującym się w Prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to dobra alternatywa dla upadłości

Dla wielu przedsiębiorców ogłoszenie upadłości wydaje się jedynym rozwiązaniem – szczególnie wtedy, kiedy zmagają się z poważnymi problemami finansowymi. Okazuje się jednak, że istnieje alternatywa – restrukturyzacja przedsiębiorstwa. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne wśród osób, które prowadzą własną firmę. W wielu przypadkach restrukturyzacja może okazać się strzałem w dziesiątkę – nie tylko pozwoli ona na uniknięcie bankructwa, ale też umożliwia wyjście z długów.

Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie? W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego ustalany jest plan spłaty wierzycieli, który jest akceptowalny dla każdej ze stron. Może nastąpić częściowa redukcja zadłużenia, która również jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firmy.

Upadłość firmy w Gdyni – skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej

Planujesz ogłoszenie upadłości firmy w Gdyni, jednak nie wiesz, od czego zacząć? A może liczysz na to, że postępowanie restrukturyzacyjne pozwoli Ci na wyjście z problemów finansowych? Koniecznie zacznij od konsultacji prawnej z kancelarią, która specjalizuje się w pomaganiu przedsiębiorcom w zakresie upadłości firmy w Gdyni i w całym Trójmieście. W ten sposób dowiesz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa najkorzystniejsze.

Więcej informacji na temat ogłoszenia upadłości firmy w Gdyni znajdziesz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-firmy-gdynia/