Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Reklama Technologie

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga przygotowania do pracy w sezonie wiosna-lato?

Fixit fotowoltaika

Wielu użytkowników systemów fotowoltaicznych zadaje sobie pytanie, czy po okresie zimowym, bogatym w opady śniegu, lód i mróz, należy dokonać przeglądu instalacji. Niektórzy, bez zasięgnięcia fachowej opinii, decydują się nawet na samodzielną konserwację paneli. Czy takie działanie ma sens i czy jest bezpieczne?

Konserwacja instalacji fotowoltaicznej

Zimową porą panele fotowoltaiczne często pokryte są śniegiem lub warstwą lodu. Jednak, jak przyznają specjaliści, nie należy się tym faktem przejmować. Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest odporna na trudne warunki atmosferyczne. Zarówno system okablowania, jak i stabilność konstrukcji powinny znieść niskie temperatury oraz wszelkie opady. Panele są zawsze instalowane w taki sposób, że zalegający na nich śnieg sam po pewnym czasie się zsuwa, a lód topi pod wpływem promieni słonecznych. Nie trzeba też podejmować żadnych samodzielnych działań na rzecz sprawdzenia stanu zewnętrznego instalacji, a tym bardziej czyścić moduły przy użyciu chemii domowej, myjek ciśnieniowych czy szczotek.

Systemy fotowoltaiczne, zaprojektowane i zamontowane przez rzetelną firmę, nie wymagają przeprowadzania sezonowych przeglądów. Jeśli użytkownika martwią pozimowe zabrudzenia modułów lub zalegające liście, zalecam skontaktowanie się z fachowcami. Tylko oni w sposób umiejętny przeprowadzą pielęgnację paneli, przygotowując je do zwiększonej wydajności pracy w okresie wiosna-lato. Mycie oraz czyszczenie modułów fotowoltaicznych na własną rękę może mieć poważne konsekwencje finansowe i być zwyczajnie niebezpieczne – mówi Sławomir Gonet, Project Manager w Fixit.

Bezpieczeństwo użytkowania fotowoltaiki    

 Panele fotowoltaiczne są wykonane z delikatnych materiałów. Właściciel systemu, decydując się na pielęgnację modułów przy użyciu detergentów, wysokiego ciśnienia czy szorstkiego włosia szczotki, może je łatwo zniszczyć. Naprawa instalacji wygeneruje wtedy bardzo wysokie koszty. Samodzielne mycie i czyszczenie paneli przez użytkownika może prowadzić także do utraty zdrowia, a nawet życia. Woda przewodzi prąd, co przy zalaniu ogniw fotowoltaicznych może skończyć się porażeniem. Nie wspominając już o wchodzeniu na dach, które może skutkować poważnym wypadkiem.

Bezpieczeństwo użytkowania fotowoltaiki przez jej właściciela ma priorytetowe znaczenie. Najważniejszym jest zdać sobie sprawę z faktu, że system został przygotowany i zainstalowany przez specjalistów. Stąd nie ma potrzeby ingerowania w jego funkcjonowanie, także w sytuacji, gdy użytkownik dostrzega sens odświeżenia paneli. Kompleksowe usługi konserwacji fotowoltaiki powinny być zawsze powierzać fachowcom. Tylko oni dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają na bezpieczne impregnowanie paneli i serwisowanie systemu – wyjaśnia Sławomir Gonet z Fixit.

Przeglądy instalacji fotowoltaicznej

 Specjaliści uważają, że badanie sprawności funkcjonowania systemu powinno odbywać się mniej więcej co dwa lata. Taki przegląd obejmuje zarówno zewnętrzny stan modułów, okablowania i inwerterów, jak i mniej oczywiste dla użytkownika systemu działania. Wśród nich można wymienić stan zabezpieczeń konstrukcji czy oprogramowania falownika. Dokonuje się także pomiarów kontrolnych izolacji oraz sprawdza się temperaturę paneli fotowoltaicznych. Warto mieć na uwadze, że niektóre z wymienionych wyżej czynności wykonuje się częściej, a niektóre rzadziej. Wiele zależy od kondycji systemu oraz jego wieku.

Fotowoltaika to połączenie modułów, inwerterów, instalacji elektrycznej i stabilnej konstrukcji. Decydując się na zakup systemu, trzeba mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo jego użytkowania oraz świadomość, że zarówno przeglądy, jak i konserwacje fotowoltaiki należy zawsze powierzać specjalistom.