Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Franczyza a korporacja – porównanie 6 kluczowych różnic

Franczyza a korporacja

Niektórzy uważają, że franczyza i korporacja są tym samym, jednak wyrażone zostały innym określeniem. Osoby te są w błędzie, ponieważ oba te sposoby prowadzenia biznesu są zupełnie różne i odrębne. Czym jest franczyza i jakie ma zalety? Czym różni się od korporacji? Sprawdzamy.

Franczyza – co to jest?

Franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod marką innej firmy. Ten sposób działalności gospodarczej świetnie sprawdza się w przypadku początkujących przedsiębiorców, a także tych, którzy nie mają konkretnego pomysłu na biznes. Rynek franczyzy w Polsce rozwija się naprawdę szybko, a sieci franczyzowych przybywa. Sprawdź koniecznie stronę: franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/

Zalety i wady franczyzy

Franczyza ma naprawdę sporo zalet, chociaż oczywiście także pewne wady. Ogromną korzyścią jest prowadzenie działalności gospodarczej pod szyldem znanej marki, dzięki czemu od razu można zdobyć wielu klientów. Umowa franczyzy zawiera także informacje na temat przekazania wiedzy franczyzodawcy, a więc całego know-how oraz szkoleń i baz danych. W ten sposób ryzyko jest stosunkowo niewielkie, podobnie jak i wkład finansowy. Oczywiście franczyza ma także pewne wady, a można do nich zakwalifikować: konieczność płacenia prowizji i opłat franczyzodawcy, działanie zgodnie z zasadami zleconymi przez markę, możliwość kontroli ze strony firmy, narzucenie odgórnych planów sprzedażowych lub rodzajów usług.

Franczyza a korporacja

Franczyzobiorcy muszą zwykle przestrzegać konkretnych zasad i reguł, ale za to otrzymują sporą dawkę wiedzy oraz bazy dostawców, kontrahentów i klientów, a także działają pod znaną marką. Korporacja z kolei opiera swoje działania na zarządzie i jest niezwykle biurokratyczna. Franczyzodawca posiada więc prawo do swojego własnego biznesu, a także własności intelektualnej, natomiast w korporacji wszystko to należy do głównej firmy, a dokładniej do zarządu. W praktyce więc te dwa rodzaje działalności różnią się od siebie w wielu szczegółach i opierają na innych zasadach.