Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Ile rachunków firmowych można mieć w jednym banku?

jak wybrac najlepsze konto firmowe

Większość biznesowych kont bankowych umożliwia przedsiębiorcom otwarcie dodatkowych rachunków firmowych. Ile może ich być? Co daje takie rozwiązanie i kiedy warto z niego skorzystać? Sprawdź odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wielu rachunków firmowych w tym samym banku.

Główny firmowy rachunek bankowy oraz rachunki pomocnicze

Zarówno w przypadku kont dla klientów indywidualnych, jak i dla firm, można otworzyć dodatkowe rachunki, nazywane pomocniczymi. Co więcej, banki często nie wskazują nawet ich maksymalnej liczby.

Każde subkonto może rzecz jasna wiązać się z dodatkowymi opłatami, a ich wysokość czy warunki zwolnienia z ich uiszczania zależą od polityki konkretnego banku. Warto też pamiętać, że firmowy rachunek bankowy, także pomocniczy, powinien zostać zgłoszony do urzędu skarbowego. Na tak zwanej białej liście podatników nie muszą się znaleźć jedynie rachunki VAT.

Jakie możliwości daje posiadanie wielu rachunków firmowych w jednym banku?

Pomocniczy rachunek firmowy może spełniać różne funkcje. Dodatkowy rachunek walutowy ułatwia na przykład transakcje zagraniczne i pozwala uniknąć przewalutowania. Również subkonta w złotówkach mogą być jednak korzystnym rozwiązaniem. Pomagają bowiem przedsiębiorcom uporządkować finanse firmy i lepiej nimi zarządzać, na przykład poprzez wyodrębnienie:

  • rozliczeń konkretnych projektów czy dotacji z Unii Europejskiej;
  • transakcji z wybranymi kontrahentami lub grupami kontrahentów;
  • subkonta na płatności służbowe pracowników realizowane za pomocą firmowych kart lub na wpłaty utargów.

Co więcej, dodatkowy rachunek firmowy łatwo otworzyć online, a jego prowadzenie może być darmowe. Możliwość taką daje choćby konto firmowe w PKO BP.

Jak otworzyć dodatkowy rachunek firmowy online w PKO BP i dlaczego warto to zrobić?

Pomocniczy rachunek firmowy w PKO BP możesz mieć w złotówkach lub w jednej z 20 walut obcych. Prowadzenie rachunku jest bezpłatne pod warunkiem, że miesięczny wpływ na subkonto to co najmniej 2 tys. zł (w przeciwnym razie jest to 12 zł miesięcznie).

Możesz też podpiąć do rachunku kartę debetową z funkcją wielowalutową. Gdy zapłacisz nią co najmniej 5 razy w miesiącu, nie poniesiesz dodatkowych kosztów, a w innym wypadku opłata za korzystanie z karty to 10 zł miesięcznie.

Kolejny rachunek firmowy otworzysz online bez wychodzenia z domu – przez serwis iPKO lub aplikację mobilną IKO. Wystarczy, że w sekcji Oferta lub Moje produkty wybierzesz opcję Otwórz nowe konto, a potem Rachunek pomocniczy dla firm i Złóż wniosek. Następnie we wniosku:

  • wskazujesz firmę i konto główne, dla którego otwierasz rachunek pomocniczy;
  • zaznaczasz rodzaj rachunku, wpisujesz jego nazwę i wybierasz walutę;
  • podpinasz kartę pod rachunek.

Później już tylko sprawdzasz poprawność danych i zatwierdzasz wniosek za pomocą narzędzia do autoryzacji.