Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak małe firmy radzą sobie podczas pandemii?

firmy a pandemia

Wciąż trwająca epidemia koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 odbiła się negatywnie na kondycji finansowej wielu przedsiębiorstw – zwłaszcza z małego i średniego sektora. Nie da się jednak ukryć, że mimo że część firm już ogłosiła upadłość, druga część radzi sobie całkiem dobrze, a nawet poprawia swoje dotychczasowe wyniki finansowe. Co decyduje o sukcesie bądź porażce małych firm, jak radzą sobie one podczas pandemii?

Samoocena działalności firm w pandemii

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) obejmuje zarówno firmy, które zatrudniają rocznie mniej niż 50 pracowników, jak i małe firmy, a także tzw. mikroprzedsiębiorstwa. Według badania Krajowego Rejestru Długów pt. „KoronaBilans MŚP” aż 55 proc. Właścicieli mikrofirm ocenia swoją sytuację finansową jako bardzo złą, nieco lepiej jest w sektorze małych firm – tutaj niezadowolonych jest 46%, a w średnich firmach ta różnica jest już znacząca – zaledwie 37,5% właścicieli deklaruje, ze ich sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Co więcej, aż 89% przedsiębiorców z sektora MŚP deklaruje, że pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na produkcję, a także sprzedaż ich dóbr lub usług. Zdecydowanie w najtrudniejszej sytuacji są firmy, które prowadzą swoją działalność gospodarczą stacjonarnie.

Prowadzenie działalności gospodarczej w sieci

Ważnym elementem, wpływającym na sukces bądź porażkę firm z sektora MŚP, jest forma prowadzonej przez nich działalności – według wspomnianego wyżej badania 46% firm deklarowało, że częściowo lub w całości prowadzi swój biznes w sieci, co z całą pewnością wpływa na ich wyniki finansowe. Trudno ukryć, że przy obecnych ograniczeniach prowadzenie działalności stacjonarnej jest bardzo trudne, a niekiedy nawet niewykonalne. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by – zwłaszcza w dobie transformacji cyfrowej – móc prowadzić swoją działalność w internecie. Od czego zacząć?

Przy prowadzeniu biznesu w sieci warto nastawić się na stałą obecność w internecie – należy prowadzić media społecznościowe, wchodzić w interakcje z potencjalnymi klientami, obsługiwać zamówienia, odpisywać na wiadomości, zarządzać stroną internetową, etc. Wszystko to wymaga szybkiego i stabilnego łącza internetowego – wybierając takowe najlepiej skorzystać z oferty dedykowanej dla klientów biznesowych. Szybki internet dla firm powinien spełniać również szereg innych kryteriów, w tym m.in. pakiet bezpieczeństwa, stały adres IP oraz dedykowaną obsługę klienta. Wszystkie te kryteria w 100% spełnia UPC. Jeśli zdecydujemy się na tego usługodawcę, dodatkowo otrzymamy darmowe materiały o e-commerce dla początkujących.

Które firmy radzą sobie dobrze podczas pandemii?

Jak już wcześniej wspomniano, w dobie pandemii i popularyzowania akcji #zostań w domu zdecydowanie najlepiej radzą sobie firmy, które postawiły na działalność online, wśród nich są m.in. e-commerce, czyli sklepy internetowe. Wówczas, gdy jesteśmy dotknięci restrykcjami i nie możemy wychodzić z domu, szukamy innych metod dokonywania zakupów. Jak pokazują liczne dane – Polacy coraz chętniej robią zakupy w sieci, a wiele e-commerce podczas pandemii zanotowało znaczny wzrost sprzedaży. Na liście firm, które zyskały podczas lockdownu znajdują się także firmy z branży KEP (kurier, ekspres, paczka), co wiąże się pośrednio ze wzrostem sprzedaży internetowej. Zyski liczą także przedsiębiorstwa, dzięki którym w łatwy i transparentny sposób możemy zamawiać jedzenie z dostawą do domu ze swoich ulubionych restauracji (mowa tu m.in. o Uber Eats, Glovo czy Wolt). W dobie pandemii wiele ludzi poszukuje sposobów na zabicie czasu, co znajduje przełożenie na stale rosnącą popularność portali streamingowych i telewizji internetowej. Z tych samych powodów zyskali także producenci gier komputerowych. Nie należy zapominać o branży medycznej, która wydaje się obecnie największym wygranym. Mowa tu w szczególności o firmach, zajmujących się produkcją lub handlem środków higieny osobistej (maseczek, rękawiczek) czy środków do dezynfekcji.

Powiązane artykuły

Polska zamyka granice. Kwarantanna dla przyjezdnych. Ograniczenie zgromadzeń

teoriabiznesu.pl

4Mobility rozszerza działania niwelujące skutki pandemii koronawirusa

teoriabiznesu.pl

Technologia na pomoc w walce z koronawirusem – innowacja w 2 tygodnie

teoriabiznesu.pl