Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak wybrać biuro nieruchomości? Najważniejsze zasady

Jak wybrać biuro nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania w Warszawie lub innym dużym mieście musi być zorganizowana w bezpieczny sposób i nastawiona na to, by zyskać jak najwięcej. Konieczne okazuje się więc skorzystanie z pośrednictwa wyspecjalizowanego biura. Takich podmiotów na rynku nie brakuje, ale nie każdy z nich będzie jednakowo skuteczny. Na co zwracać uwagę?

Kupno lub sprzedaż mieszkania w Warszawie to poważna decyzja. Trudno przeprowadzić taką operację samemu, z reguły sięga się więc po pomoc pośredników. Na rynku pojawiły się liczne biura nieruchomości takie, jak choćby Invest Nieruchomości. Czym warto kierować się przy ich wyborze? Co trzeba brać pod uwagę?

Jak wybrać pośrednika? Opinie

Skorzystanie z pośrednictwa nieruchomości jest dobrym pomysłem, ale warto mieć pewność co do tego, że współpracujemy z biurem dobrej jakości. Kluczowe jest poznanie opinii o nim. Bardzo ważne jest to, żeby strona pośrednika zawierała bogate informacje na temat jego oferty i sposobów działania. Tak postępują np. VivaInvest.pl. Kolejnym elementem jest tu poznanie opinii dostępnych w Internecie. Samo biuro także powinno posiadać referencje od klientów. Wreszcie: nie należy lekceważyć opinii znajomych.

Doświadczenie i wiedza pośrednika

Oczywiście nie ma dobrego pośrednictwa nieruchomości bez doświadczenia i wiedzy pośrednika. Nie oznacza to, że można korzystać tylko z biur działających od lat, ale udane transakcje potwierdzają skuteczność takiego podmiotu. Agent nieruchomości jest osobą, która musi się odznaczać specyficzną wiedzą pochodzącą z kilku sfer. Chodzi o znajomość:

  • Przepisów prawnych i zasad obrotu nieruchomościami. Ważne są tu też zagadnienia związane z zadłużeniem lub spadkami.
  • Wiedzy technicznej z zakresu budownictwa. Chodzi np. o dokonanie wstępnej oceny stanu technicznego budynku.
  • Wiedzy marketingowej potrzebnej dla skutecznej sprzedaży lub najmu. Bez niej nawet najlepsza znajomość rynku nie na wiele się przyda.

Zakres usług pośrednika

Jakie usługi powinno świadczyć biuro nieruchomości? Z pewnością jego działanie nie powinno się ograniczać do obejrzenia nieruchomości i sporządzenia umowy. Kluczem jest tu dobra komunikacja pomiędzy agentem a klientem. Powinno się to wiązać ze stworzeniem planu działania. Ciekawym pomysłem jest tu sporządzenie umowy na wyłączność. Obie strony zyskują dzięki niej coś dla siebie. Pośrednik bardzo dba o promocję oferty klienta, ma przy tym pewność, że to jego trud zostanie nagrodzony w przypadku sprzedaży. Cenne jest też to, że biuro udzieli podpowiedzi w zakresie przygotowania nieruchomości do sprzedaży.

Miejsce działania biura nieruchomości

Czemu akurat miejsce działania danego podmiotu jest takie ważne? Chodzi przede wszystkim o dogłębną znajomość lokalnego rynku nieruchomości. Nie oznacza to, że należy zwracać uwagę np. tylko na małe biura, które specjalizują się w ofertach z danej dzielnicy. Zdarza się, że duże agencje są wyspecjalizowane w ten sposób, że teren mają podzielony na rejony. W każdym z nich pracują agenci posiadający świetną orientację w lokalnych realiach.