Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak wygląda rekrutacja pracowników na stanowiska w branży IT?

współpraca

Rekrutacja pracowników na stanowiska w branży IT nie jest łatwa. Spowodowane jest to m. in. deficytem osób kwalifikujących się na odpowiednie stanowiska. Istnieje jednak kilka możliwości, dzięki którym pracodawca może znaleźć odpowiedniego kandydata.

Portale społecznościowe

Jedną z nich jest wyszukiwarka ofert pracy na portalu LinkedIn. W tym wypadku przyszły pracodawca ma możliwość prześledzić karierę zawodową, a także aktywność danej osoby w grupach związanych ze specjalizacją. Od strony kandydata, portal społecznościowy jest jedną z najlepszych możliwości jeżeli chodzi o kreowanie marki osobistej. Dodatkową funkcja są rekomendowane oferty pracy związane z zainteresowaniami użytkownika, a także możliwość zasygnalizowania otwartości na propozycje pracy.

W parze z LinkedIn może także iść Facebook posiadający odpowiednie grupy dotyczące ofert dla osób szukających pracy w dziale IT.

Firmy rekrutujące pracowników

Kolejną możliwością jaką mają pracodawcy, jest skorzystanie z firm specjalizujących się w rekrutacji pracowników na odpowiednie stanowisko. Jedną z nich jest AboutHR posiadający zespól wykwalifikowanych rekruterów działających zarówno na ternie Polski, jak i Ukrainy. Firma ta specjalizuje się w rekrutacjach oraz executive serach (Executive search, zwyczajowo headhunting – metoda rekrutacji kandydatów na najwyższe stanowiska kierownicze oraz stanowiska specjalistyczne wymagające rzadkich kwalifikacji, przeprowadzana przy pomocy poszukiwań bezpośrednich)

Agencja rekrutacyjna AboutHR obsługuje klientów z ponad 15 krajów przy rekrutacji zdalnych specjalistów IT w Polsce i na Ukrainie oraz dla lokalnych firm w tych krajach. Do największych atutów firmy należy:

  • 6 lat doświadczenia w rekrutacji w branży IT / Tech / Digital;
  • 9-letnie doświadczenie w poszukiwaniu kadry zarządzającej i rzadkich specjalistów;
  • 70 000 kandydatów w bazie;
  • ponad 70 zadowolonych klientów z rynków krajowych i międzynarodowych;
  • selekcjonujemy kandydatów na terenie całej Polski i Ukrainy, a także innych krajów: Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu, krajów bałkańskich i Turcji;
  • doświadczenie we współpracy z klientami z następujących krajów: Izrael, Japonia, USA, Estonia, Litwa, Indie, Szwecja, Szwajcaria, Cypr, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Kanada, Chiny i Czechy.
  • praca nad złożonymi zleceniami – biura w Polsce i na Ukrainie,
  • polecanie tylko kandydatów wysokiej jakości, którzy spełniają wymagania i budżet wakatu.
  • w celu uzyskania najlepszych wyników firma korzysta z najnowocześniejszych narzędzi rekrutacyjnych.
  • obsługa klientów w języku angielsku, polsku i ukraińsku.

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji pracowników z sektora IT?

Kandydaci rekrutujący na stanowiska z branży IT – w szczególności Ci z kilkuletnim doświadczeniem – to osoby ceniące sobie konkrety. Przyszły pracodawca powinien już na samym początku przedstawić szczegóły dotyczące projektów i charakteru pracy.  Warto zwrócić uwagę na kompetencje komunikacyjne kandydata, które będą przydatne w późniejszych kontaktach z zespołem pracującym nad wspólnym projektem. Pracodawcę może także zainteresować sposób spędzania wolnego czasu przez kandydata, w tym zainteresowania oraz podejście do rozwoju osobistego. Dla przykładu, kandydat rekrutujący na stanowisko programisty Java może interesować się tworzeniem stron internetowych, co będzie dodatkowym atutem.

Przyszły pracodawca na pewno chętnie przeanalizuje poprzednie miejsca pracy – ścieżkę rozwoju – rekrutera, w tym jego stanowiska, obowiązki, doświadczenie, a także czas pracy w jednej firmie.

Odpowiednie przeanalizowanie kwalifikacji, a także jasne przedstawienie oczekiwań wobec przyszłego pracownika pozwoli uniknąć przyszłych nieporozumień związanych z zaangażowaniem w powierzone projekty.