Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jaki komputer do firmy lub biura – laptop czy stacjonarny – cena

komputer do biura

Początkujący przedsiębiorca może spotkać się z problemem wyboru odpowiedniego komputera do swojego biura. W sieci istnieje wiele produktów oznaczonych nazwą ” komputer do firmy„, lub „komputer do biura„. Czym różnią się te urządzenia, od tradycyjnych, dostosowanych do graczy? Jaka jest cena komputera do biura? Czy przedsiębiorca jest w stanie znaleźć odpowiednie urządzenie o dobrych parametrach do 1000  lub 2000 złotych? I w końcu, jaki komputer wybrać – stacjonarny czy laptop?

Jaki komputer do biura

Pierwsze pytanie jakie powinna sobie zadać osoba zainteresowana zakupem komputera do firmy, to do czego w ogóle on powinien służyć oraz czy ma to być laptop czy komputer stacjonarny. Jeżeli komputer ma służyć tylko do wystawiania faktur VAT, obsługi poczty elektronicznej oraz przeglądania internetu, będzie on znacząco różnić się od takiego, który posłuży przy zaawansowanych projektach. Dodatkowo na wybór sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę podczas otwierania firmy, w której będziemy zajmować się grafiką lub obróbką plików, na przykład filmów. W takim wypadku podzespoły komputera do biura będą znacznie większe.

Pierwsza rzecz to określenie przeznaczenia sprzętu komputerowego. Tylko wtedy możemy skupić się na dalszym poszukiwaniu odpowiedniego komputera stacjonarnego lub laptopa

Komputer stacjonarny czy laptop

Kolejną ważną kwestią przy wyborze komputera do biura, jest jego użyteczność. Jeżeli planujemy wyjazdy służbowe, lub  potrzebujemy urządzenia do przedstawienia oferty naszemu klientowi w terenie, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór laptopa. Obecne ceny laptopów pozwalają na zakup odpowiedniego sprzętu już do kwoty 2000 zł. Komputery stacjonarne, są przystosowane głównie dla graczy. Ich ceny są znacznie niższe niż w wypadku laptopów, jednak wymagają dokupienia dodatkowych akcesoriów, takich jak monitor, klawiatura i mysz. Stojąc przed wyborem – komputer stacjonarny czy laptop do firmy, warto zastanowić się nad wyborem, tego drugiego.
Jeżeli nasza działalność będzie opierać się na projektowaniu lub grafice, cena laptopa o odpowiednich parametrach może być na nas za wysoka i w takim wypadku pozostaje zakup komputera stacjonarnego na przykład do kwoty 2000 złotych.

Podsumowując:

Tani laptop do firmy, to komputer który wykorzystamy w naszym biurze podczas wykonywania podstawowych czynności w których nie obciążamy karty graficznej.

Komputer stacjonarny wykorzystamy przy skomplikowanych czynnościach na przykład projektach graficznych czy przy obróbce filmów video.

Podzespoły komputera do biura

Do najważniejszych podzespołów, które posiada każdy komputer, nie ważne czy stacjonarny, czy laptop należą:

  • Procesor
  • Karta graficzna
  • Pamięć RAM
  • Dysk twardy

Oczywiście poza nimi, komputer posiada inne podzespoły, takie jak na przykład karta muzyczna, karta sieciowa itp. My skupimy się na najważniejszych z nich.

Procesor i pamięć RAM

Procesor i pamięć RAM to parametry, które rzucają nam się w oczy zaraz przy prezentacji laptopa. Oba te parametry wspólnie odpowiadają za prędkość naszego komputera stacjonarnego lub laptopa. Im wyższa pamięć RAM tym nasz sprzęt jest szybszy, a używane programy działają płynniej. Używając naszego laptopa do podstawowych czynności w biurze, takich jak przeglądanie stron, poczty email czy wystawianiu faktur VAT, zaopatrzmy nasz komputer w 3 GB pamięci RAM. Jeżeli chodzi o procesor, odpowiedni do podstawowych działań będzie procesor dwurdzeniowy.

Dysk twardy

Kolejnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę zarówno przy wyborze laptopa jak i komputera stacjonarnego, jest pojemność i rodzaj dysku twardego. Jeżeli nasz sprzęt wykorzystywany będzie w dużej mierze do obsługi dokumentów tekstowych, pojemność takiego dysku nie musi być duża. Jeżeli zależy nam na szybkości działania, które wsparte będzie dużą pamięcią RAM, oraz dobrym procesorem, warto zaopatrzyć nasz komputer w szybki dysk twardy SSD.

Karta graficzna

W większości urządzeń przenośnych – laptopach, karty graficzne są zintegrowane. Co to oznacza? Pamięć obliczeniowa jaką potrzebuje komputer do przetworzenia grafiki jest wykorzystywana z pamięci dostępnej w naszym komputerze. Osobna pamięć karty graficznej pozwala na wykorzystywanie własnej pamięci. Do zadań biurowych w zupełności możemy używać komputera ze zintegrowaną kartą graficzną.

Pozostałe parametry na które musimy zwrócić uwagę to przekątna i rozdzielczość monitora. Warto także przemyśleć wybór oprogramowania dostępnego w zakupionym komputerze. Niektóre z nich posiadają wgrany system operacyjny oraz testową wersję pakietu biurowego Office.

Cena komputera biurowego

Ceny komputerów są zróżnicowane i zależą w dużej mierze od parametrów jakie wybierzemy. Komputery stacjonarne są zdecydowanie tańsze od laptopów, w których znajdziemy takie same podzespoły. Ceny komputerów stacjonarnych zaczynają się już od 1000 złotych. Ceny laptopów także są przystępne, a praktyczny sprzęt kupimy już za 1500 złotych.