Przejście z etatu na własną działalność gospodarczą to zawsze duża zmiana i wyzwanie. Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma nowymi możliwościami, ale jednocześnie jest obciążone pewnym ryzykiem. Warto więc wiedzieć, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.
Własna firma – wyzwanie dla ambitnych
Założenie firmy jest bardzo proste. Własną działalność gospodarczą może prowadzić obywatel Polski, który ukończył 18 lat. Nie każdy jednak powinien od razu się rzucać na głęboką wodę i decydować na prowadzenie przedsiębiorstwa. To bowiem wyzwanie dla ambitnych, wytrwałych, odpornych na stres i odpowiednio zmotywowanych. W roli przedsiębiorcy dobrze sprawdzi się osoba pracowita, która wyróżnia się dużą odpowiedzialnością oraz umiejętnościami związanymi z organizacją i zarządzaniem.
Odpowiednie predyspozycje to jednak nie wszystko. Zanim podejmie się decyzje o założeniu firmy, należy zapoznać się z tajnikami prowadzenia przedsiębiorstwa. Wiedzę warto zdobywać np. poprzez czytanie biznesowych książek oraz branżowej prasy. W Internecie można też znaleźć niejeden blog dla przedsiębiorców – znajdujące się tam wskazówki mogą ułatwić prowadzenie firmy, zwłaszcza osobom początkującym.
Jakie korzyści płyną z prowadzenia własnej działalności?
Ogromną korzyścią wynikającą z posiadania własnej działalności gospodarczej jest duża doza niezależności. To jeden z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zrezygnowanie z etatu w firmie i spróbowanie własnych sił w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorca sam jest swoim szefem – to on wybiera kierunek rozwoju działalności, kreuje nowe pomysły i odpowiada za ich realizację, czerpiąc przy tym radość z tworzenia. Ma też zupełnie elastyczny czas i miejsce pracy, ponieważ nikomu nie podlega.
Oprócz tego, prowadzenie własnej działalności gospodarczej może wiązać się z o wiele wyższymi zarobkami (oczywiście nie dotyczy to początków firmy). Jeśli jednak pomysł na biznes jest dobry, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa można liczyć na coraz wyższe dochody. Możliwości zarobkowe są tu praktycznie nieograniczone.
Plusem własnej firmy jest też szansa na naprawdę duży rozwój. Wiele zależy jednak od podejścia i zaangażowania konkretnej osoby. Ponadto, prowadzenie działalności może pozytywnie wpłynąć na szacunek otoczenia zawodowego względem przedsiębiorcy.
Jakie minusy ma prowadzenie firmy?
Posiadanie własnej firmy ma też pewne zauważalne wady. Przede wszystkim wiąże się to z ryzykiem. Jeżeli biznes okaże się porażką, konsekwencje spadną wyłącznie na przedsiębiorcę. Trzeba więc zawsze być przygotowanym na taką ewentualność.
Własne przedsiębiorstwo wiąże się również z nienormowanym czasem pracy i ciągłą walką o klientów. Nie ma tu mowy o pracy przez 8 godzin dziennie, zwłaszcza na początku działalności. Należy więc liczyć się z koniecznością podejmowania wzmożonego wysiłku.
Oprócz tego, prowadząc firmę, przedsiębiorca sam musi zadbać o wszystkie formalności czy księgowość i kwestie podatkowe. Nie ma także gwarancji stałych dochodów. Zyski mogą więc być bardzo nieregularne (czasami może nawet ich w ogóle nie być).