Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Kalendarz przedsiębiorcy: tych terminów podatkowych nie przegap

Podstawowe terminy podatkowe

Benjamin Franklin napisał kiedyś: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Dlatego o podatkach trzeba zawsze pamiętać, i to nawet kilka razy w miesiącu, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą. Zachowanie terminów złożenia deklaracji podatkowych i płatności zobowiązań ułatwi Ci nasz kalendarz.

Podstawowe terminy podatkowe

Podstawowe terminy podatkowe różnią się w zależności od formy prawnej podmiotu gospodarczego oraz wybranej formy opodatkowania.

Płatność PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych:

  • 7. dzień miesiąca – wpłata podatku w formie karty podatkowej,
  • 20. dzień miesiąca – wpłata zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Niezależnie od tego, czy rozliczasz się na liniówce, według skali podatkowej czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ostateczny termin rozliczenia podatku dochodowego przypada 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Płatność CIT – podatek od dochodów osób prawnych:

  • 7. dzień miesiąca – wpłata podatku dochodowego od osób prawnych z deklaracji CIT-NZ,
  • 20. dzień miesiąca – wpłata zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych.

UWAGA! Jeżeli termin płatności przypada w sobotę, niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać płatności wcześniej.

Terminy podatkowe na gruncie VAT

Nie każdy przedsiębiorca musi być podatnikiem VAT. Obowiązek rejestracji dotyczy tych podmiotów, które w poprzednim roku sprzedały towary/usługi o wartości powyżej 200 tys. zł lub sprzedają towary/usługi wymienione w Ustawie o VAT. Czynnymi podatnikami VAT często zostają przedsiębiorcy, których klienci wymagają wystawiania faktur VAT. Ponadto rejestracja pozwala odzyskać zapłacony VAT, np. od zakupionego samochodu firmowego. Więcej o obowiązkach czynnych podatników VAT przeczytasz w serwisie Firmove.pl.

Płatność VAT – podatek od towarów i usług:

  • 25. dzień miesiąca – wpłata podatku VAT zarówno przez podatników rozliczających się w trybie miesięcznym, jak i w trybie kwartalnym,
  • 25. dzień miesiąca złożenie jednolitego pliku kontrolnego w zakresie podatku od towarów i usług (JPK_V7M).

Warto przypomnieć, że od 2020 roku zobowiązania podatkowe z tytułu VAT, PIT i CIT wpłacane są na jeden, indywidualny, niezmienny mikrorachunek podatkowy. Zauważ, że zawiera on Twój NIP. Gdy zmieni się właściwy urząd skarbowy, mikrorachunek pozostanie ten sam. Jeśli prowadzisz działalność od lat, to na pewno pamiętasz, jak uciążliwe było robienie osobnych przelewów z każdym podatkiem.

Terminy rocznych zobowiązań podatkowych

Każdy podatnik, po zakończeniu danego roku, ma obowiązek rozliczenia się z US. Do 30. kwietnia kolejnego roku należy złoż zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej stracie w poprzednim roku podatkowym oraz wpłacić ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych zaliczek. Termin ten dotyczy wszystkich najpopularniejszych deklaracji, tj.: PIT-36, PIT-36-L, PIT-39, PIT-37, PIT-38, PIT-28.

Pozostałe terminy podatkowe

Wielu przedsiębiorców musi pamiętać także o innych terminach podatkowych. Te dodatkowe zobowiązania podatkowe wynikają oczywiście z przepisów prawnych, np. 10. dnia miesiąca upływa termin wpłaty podatku od gier, a do 25. dnia miesiąca należy uiścić podatek akcyzowy. Wszystkie ważne terminy dla każdego podatnika można znaleźć w rządowym terminarzu podatkowym. Jest on aktualny na dany rok. Pamiętaj, że oprócz zobowiązań wobec urzędu skarbowego, przedsiębiorca ma zobowiązania również wobec ZUS.