Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Nowe standardy w magazynach: ekonomiczne, ekologiczne i przyjazne użytkownikom

magazyny standardy

Współczesne standardy w magazynach stale ulegają modyfikacjom. To konieczne nie tylko ze względu na rosnące oczekiwania przedsiębiorców, ale również przystosowanie powierzchni magazynowych do odmiennych niż jeszcze kilkanaście lat temu rozwiązań ekologicznych, ekonomicznych i użytkowych.

  1. Standardy w magazynach a strategia zrównoważonego rozwoju
  2. Do wyposażenia nowoczesnych magazynów używa się nowoczesnych rozwiązań

Coraz częściej do wyposażenia nowoczesnych magazynów używa się zaawansowanych koncepcji technologicznych. Odnoszą się one nie tylko do zastosowanych wewnątrz rozwiązań, np. częściowej automatyzacji regałów, ale również do technologii zmniejszających zapotrzebowanie energetyczne budynków, a co za tym idzie, poprawiających ich walory ekonomiczne.

Standardy w magazynach a strategia zrównoważonego rozwoju

Współcześni przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają konieczność inwestowania w technologie jednocześnie zwiększające efektywność składowania i przechowywania towarów oraz możliwość kontrolowania zużycia energii. W cenie pozostają rozwiązania proekologiczne, a więc m.in. odnawialne źródła energii, pozwalające na dokonanie transformacji energetycznej opartej na wydajnych systemach. Nowoczesne magazyny klasy A są pełne zaawansowanych technologii i znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji, przez co jeszcze lepiej mogą służyć wynajmującym powierzchnię klientom. Najemcy oczekują efektywnych rozwiązań i takie też oferują nastawione na zrównoważony rozwój firmy, jak 7R SA.

Do wyposażenia nowoczesnych magazynów używa się nowoczesnych rozwiązań

Obecnie deweloperzy coraz częściej budują magazyny, które oferują znacznie wyższy standard, niż hale magazynowe stawiane kilkanaście lat temu na obrzeżach dużych miast. Poprzez certyfikacje ekologiczne obiektów magazynowych stale zmniejsza się ich wpływ na środowisko naturalne, a zwiększa wykorzystanie rozwiązań proekologicznych. Budynek magazynowy, który nie nagrzewa się zbyt szybko latem i nie wychładza zimą, nie tylko generuje niższe koszty klimatyzacji, ale również ogrzewania i dodatkowego chłodzenia. Dzięki temu, że zwiększyliśmy udział zielonej energii w metodach transformacji energetycznej, również budynki wyposażone w panele fotowoltaiczne zyskały na znaczeniu. Szacuje się, że zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED zapewnia oszczędności praktycznie od razu, odczuwalnie zmniejszając rachunki za energię elektryczną.

Na uwagę zasługuje również zwiększona podaż powierzchni magazynowych z odpowiednio większym obciążeniem posadzki, przystosowanych do potrzeb magazynów wysokiego składowania. Zastosowanie częściowej automatyzacji regałów, a także innych technologii służących optymalizacji wykonywania zadań, pozwala na efektywniejsze zarządzanie powierzchnią magazynu, co znacznie przyczynia się do szybszej realizacji celów firmy, a tym samym zwiększenia jej zysków i minimalizowania kosztów prowadzenia działalności.

Wielu przedsiębiorców wynajmujących magazyny, zainteresowanych jest również wynajmem powierzchni biurowych w sąsiedztwie hal magazynowych. Biura te zapewniają pracownikom większy komfort niż dotychczas oferowane przestrzenie, są doświetlone światłem dziennym i wyposażone w inteligentne liczniki. Całość otaczają zieleń, nowocześnie zaaranżowane strefy relaksu i elementy małej architektury, dzięki którym przebywanie w biurze przez kilka godzin staje się znacznie przyjemniejsze. To tylko niektóre rozwiązania architektoniczne i technologiczne, mające uczynić powierzchnie pracownicze bardziej przyjaznymi dla ludzi.