Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Optymalizuj wydatki na LPG: Sprawdź kalkulator kosztów paliwa

optymalizacja kosztów

Wymarzone wakacje, wizyta u rodziny mieszkającej na drugim końcu kraju, podróż służbowa u zagranicznego kontrahenta – w każdej z tych sytuacji niezbędne jest nie tylko sprawdzenie pojazdu pod względem technicznym, ale także dokładne oszacowanie wydatków związanych z wyjazdem. Przydatnym narzędziem może okazać się kalkulator kosztów paliwa, który pozwoli ze sporą dokładnością przewidzieć jaką kwotę trzeba przygotować, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Posiadacze samochodów zasilanych gazem są w stanie przejechać za sto złotych dużo więcej kilometrów, niż kierowcy pojazdów zasilanych benzyną, ale nadal warto zmaksymalizować oszczędności odpowiednio planując podróż.

Optymalizuj wydatki na LPG – skorzystaj z kalkulatora kosztów paliwa LPG

Realistyczny wynik obliczeń jest w dużej mierze zależny od prawidłowo przygotowanych danych wejściowych. Najważniejszą kwestią jest dokładne oszacowanie całkowitego dystansu – warto wykorzystać do tego celu mapy online. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu wszystkich, nawet najmniejszych planowanych przystanków i objazdów. Kalkulator kosztów paliwa potrzebuje dokładnego kilometrażu i samo wyznaczenie odległości z punktu A do B nie będzie precyzyjne, jeśli chcemy po drodze odwiedzić kilka miejsc położonych obok głównej trasy.

Kolejny parametr niezbędny do oszacowania wydatków to średnie spalanie samochodu. We współczesnych pojazdach da się je odczytać z poziomu komputera pokładowego. Jeśli jednak na co dzień jeździmy głównie po mieście, to realne wartości mogą być wyższe, niż w przypadku typowej długodystansowej jazdy po autostradzie. W takim wypadku w kalkulator kosztów paliwa lepiej wpisać spalanie deklarowane przez producenta, które da się łatwo znaleźć w internecie. Jeśli samochód jest sprawny technicznie, to z dużym prawdopodobieństwem wartości będą wystarczająco dokładne.

Cena paliwa a koszty podróży

Zestawienie dystansu i średniego spalania pozwala dość precyzyjnie oszacować ile litrów LPG zostanie zużytych w trakcie przejazdu, ale kluczowy wpływ na uzyskane oszczędności ma cena zakupu gazu. Pokonując dłuższe trasy trzeba liczyć się z faktem, że będzie ona różnić się nie tylko w każdym kraju, ale wahania da się zauważyć nawet podróżując do sąsiedniego województwa. Dobry kalkulator kosztów paliwa jest w stanie zasugerować miejsca, które pozwolą na zakup LPG w korzystnej cenie. Na koniec należy jeszcze wspomnieć, że na końcową cenę przejazdu wpływa także styl jazdy kierującego. Przemierzając długie trasy warto więc pamiętać o zasadach ecodrivingu, które są przyjazne nie tylko dla planety, ale również dla portfela.

Przytoczone powyżej sposoby na obliczenie kosztu podróży pozwalają bardziej świadomie podejmować decyzje, ale mimo wszystko wyruszając w drogę trzeba przygotować fundusze z odpowiednim zapasem – warunki drogowe bywają różne, a nawet najlepszy kalkulator kosztów paliwa nie pozwoli przewidzieć wypadków losowych. Czasami z powodu kolizji trasa okazuje się nieprzejezdna, a wtedy trzeba doliczyć kilka złotych na straty spowodowane długim oczekiwaniem w korku.