Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Ochrona środowiska, czyli dlaczego firmom potrzebny jest audyt?

audyt środowiskowy

Ochrona środowiska to temat, który należy bardzo poważnie wziąć do serca. Przedsiębiorstwa zobowiązane są do przestrzegania określonych przepisów prawa, aby móc swoimi działaniami przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego. Czy faktycznie tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest w stanie udzielić audyt środowiskowy.

Audyt środowiskowy – co to jest?

Przedsiębiorstwa muszą spełnić określone wymagania prawne, które związane są z ochroną środowiska. Stan ten bada audyt środowiskowy, który można zamówić dzięki stronie https://projectzerowaste.pl/audyt-srodowiskowy/. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, zostaną również ustalone określone działania, dzięki czemu będzie można doprowadzić do osiągnięcia stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa. W trakcie trwania kontroli wykonywanych przez odpowiednie służby sprawdzane są następujące obszary:

  • spełnienie ogólnych wymagań prawnych;
  • gospodarowanie odpadami i opakowaniami;
  • sprawozdania, ewidencje i opłaty za korzystanie ze środowiska, w zakresie gospodarki odpadami i opakowaniami;
  • gospodarka wodno-ściekowa;
  • emisja do powietrza;
  • oddziaływanie akustyczne;
  • substancje niebezpieczne;
  • sprzęty elektro i baterie.

Kto powinien skorzystać z audytu środowiskowego?

Przy okazji powstaje pytanie czy każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do wykonania audytu środowiskowego? Właściwie to można powiedzieć, że każdy świadomie działający przedsiębiorca będzie chciał sprawdzić swoją firmę w tym zakresie. Tak, aby móc spełnić obowiązujące normy oraz podnieść określone standardy. Należy przypomnieć także o tym, że ekologia wpływa pozytywnie na wizerunek firmy. Wielu klientów deklaruje bowiem to, że woli korzystać z produktów i usług przedsiębiorstw, które dbają o zachowanie natury w odpowiednim stanie. Usługi tego typu polecane są także tym osobom, które chcą zweryfikować działanie swoich dostawców i podwykonawców oraz firmy zewnętrzne. Mogą one prowadzić działalność na terenie większego przedsiębiorstwa.

Zalety wykonania audytu środowiskowego

Przeprowadzenie audytu środowiskowego minimalizuje ryzyko otrzymania kar administracyjnych (w tym wstrzymanie działalności), mandatów finansowych, które mogłyby generować niepotrzebne koszty. Audyt pomoże wdrożyć właściwy system zarządzania ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób można również obniżyć koszty związane z prowadzeniem firmy.

Każdy przedsiębiorca powinien pokazać, że ochrona środowiska to temat, który traktowany jest przez niego poważnie. Pomoże w tym właściwie przeprowadzony audyt środowiskowy.