Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Outsourcing księgowości – dlaczego to najlepsze rozwiązanie dla firmy?

Outsourcing księgowości

Outsourcing to efektywny sposób na delegowanie działań firmie zewnętrznej. Korzystają z niego nie tylko największe korporacje i międzynarodowe koncerny, ale również mniejsze przedsiębiorstwa. Praktyka pokazuje, że to rozwiązanie ekonomiczne, które pozwala na optymalizację kosztów w przypadku Twojej działalności. Dlaczego warto zdecydować się na zewnętrzne usługi księgowe? Co można zyskać? 

Kto może najbardziej zyskać na outsourcingu?

Firmy rozrastające się i zatrudniające coraz większą liczbę pracowników wykazują tendencję do zlecania zewnętrznym podmiotom dane usługi. Najczęściej dotyczy to działów: księgowość oraz kadry i płace. To usługa rekomendowana nie tylko w przypadku spółek, ale także fundacji czy stowarzyszeń. Usługodawcy, których działalność opiera się głównie na obsługiwaniu klientów biznesowych, mają dostęp do zaawansowanego oprogramowania, w którym wykonywane są obliczenia i okresowe zestawienia. Te z kolei są zazwyczaj bardzo drogie, a w przypadku firmy zewnętrznej kosztów tych nie ponosi przedsiębiorca.

Profesjonalny księgowy to często również doradca biznesowy! Na outsourcingu możesz zyskać, jeśli jesteś przedsiębiorcą, którego celem jest optymalizacja kosztów. Księgowy to nie tylko osoba odpowiedzialna za składanie zeznań czy wykonywanie rozliczeń. To często również doradca, który jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami w przepisach. Wsparcie jest w szczególności dla młodych przedsiębiorców. Z tego powodu księgowego należy traktować nie tylko na zasadzie usługodawcy, ale przede wszystkim ważnego partnera biznesowego, który dostarcza gotowe rozwiązania i stara się zoptymalizować koszty w strukturach konkretnej firmy.

Outsourcing księgowości – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Korzystanie z usług księgowych powoduje, że w Twojej firmie nie trzeba tworzyć dodatkowego działu. Z tego względu to spora oszczędność, gdyż nie ma konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników i ponoszenia kosztów z tytułu wynagrodzenia czy wyposażenia stanowiska (w tym sprzętu elektronicznego niezbędnego do pracy). Optymalizacja kosztów w zakresie przedsiębiorstwa jest kluczowa i często przesądza o kontynuowaniu działalności gospodarczej. Z uwagi na rosnące koszty zatrudnienia lepiej przekierować obowiązki do profesjonalnej firmy zewnętrznej. W niektórych przypadkach outsourcing będzie wiązał się z oszczędnościami na poziomie nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Co więcej, z uwagi na chorobę czy nagłe wydarzenie pracownik może być niedostępny nawet przez kilka tygodni. Gdy usługi księgowe wykonuje firma zewnętrzna, obowiązki są wypełniane terminowo. Nie należy się wówczas obwiać, że sprawozdania i obowiązkowe formularze zostaną złożone poza terminem wskazanym przez urząd.

Przedsiębiorcy, którzy realizują proces rekrutacyjny w firmie kilka razy w roku, wiedzą, że znalezienie odpowiedniego pracownika jest niezwykle trudne. Czasami, aby dane stanowisko zostało objęte przez osobę profesjonalną z odpowiednimi konsekwencjami, mija sporo czasu. W przypadku księgowości nie musisz ryzykować, że dana osoba będzie popełniać częste błędy. Kwestie finansowe i rozliczenia to absolutne fundamenty firmy w świetle prawa. Zatrudnienie nierzetelnego pracownika to zatem nie tylko potencjalne zaległości, ale również ryzyko nałożenia kar przez urzędy za nieterminowe dokonanie płatności. Warto tego unikać poprzez przekierowanie ryzyka na firmy księgowe, które mają z kolei ważne OC.

Skup się na własnej firmie i zapomnij o formalnościach!

Usługi outsourcingowe w zakresie księgowości to także szansa dla Ciebie na skupienie się w pełni na prowadzeniu własnej firmy. Zarządzanie przedsiębiorstwem jest wymagające i wymaga sporych nakładów czasu. Dzięki profesjonalnym księgowym nie musisz być na bieżąco z każdą zmianą w prawie i samodzielnie doszukiwać się ich interpretacji. Profesjonalne biuro rachunkowe poinformuje Cię o najistotniejszych nowelizacjach, pamiętając o wiążących terminach. Profesjonalny partner w zakresie księgowości to ogromne odciążenie. Odpowiednie zarządzanie księgowością to zdjęcie części ryzyka biznesowego z właściciela. Przekazanie kwestii formalnych daje Ci swobodę, szczególnie cenioną w przypadku większych spółek o złożonych strukturach administracyjnych. Zewnętrzne biuro to także dbałość o profesjonalną archiwizację dokumentów. To czynnik często bagatelizowany przez przedsiębiorców, tymczasem istnieją kluczowe zasady dotyczące przechowywania.

Delegowanie księgowości to już nie tylko trend widoczny na polskim rynku pracy, ale norma. Przed wyborem partnera warto zasięgnąć opinii. Pozwoli to na zweryfikowanie danej firmy, a jednocześnie dostarczy odpowiedzi o zakresie usług. Niektóre przedsiębiorstwa wymagają specyficznego zakresu, który odbiega od standardowych ram usług. Porozmawiaj o tym z biurem jeszcze przed podpisaniem umowy.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Nasze biuro rachunkowe WARIDO wyróżnia się profesjonalnym podejściem i dbałością o szczegóły. Będziemy dbać o Twoją księgowość z najwyższą starannością, zapewniając dokładność i zgodność z przepisami. Możesz być pewien, że Twoje finanse są w bezpiecznych rękach, pozwalając Ci skoncentrować się na rozwoju swojej spółki.