Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Usługi księgowe dla firm – kto może z nich skorzystać?

usługi księgowe

Księgowość dla firm to usługa, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Dotyczy to zarówno małych i średnich podmiotów, jak i dużych korporacji. Usługi księgowe świadczone przez zewnętrzne biuro rachunkowe pozwalają zrezygnować z własnego księgowego, a tym samym ograniczyć liczbę etatów. Co więcej, w biurze księgowym pracuje wielu specjalistów, którzy mogą również doradzić w zakresie podatków i prawa. Na czym polega obsługa firm przez internetowe biuro rachunkowe i kto może skorzystać z takiej oferty?

Jak działa internetowe biuro rachunkowe?

Za biurem rachunkowym online nie stoją boty, lecz prawdziwi specjaliści, którzy obsługują swoich klientów na odległość. Oznacza to, że biuro rachunkowe w Poznaniu może obsługiwać zarówno klientów lokalnych, jak i tych, którzy prowadzą działalność w innych częściach Polski i świata.

Takie biuro księgowe ogranicza do minimum klasyczne spotkania czy podpisywanie dokumentów papierowych – większość spraw załatwia się telefonicznie lub online, przez nowoczesny i intuicyjny panel klienta. To duże udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy mają wgląd w księgowość swojej firmy w trybie 24/7.

Oferta księgowych świadczących usługi online może być różna – najlepsze biura rachunkowe oferują usługi z zakresu księgowości i kadr, kadr i płac, doradztwa gospodarczego, doradztwa podatkowego, rejestracji VAT w Polsce i za granicą czy doradztwa prawnego.

Kto może skorzystać z oferty biura rachunkowego online?

Z usług świadczonych przez internetowe biuro rachunkowe może skorzystać praktycznie każdy podmiot gospodarczy, niezależnie od prowadzonej działalności. Warto zdecydować się na usługi księgowe takiego biura, które specjalizuje się w danej dziedzinie i zna specyfikę naszej branży.

Małe, średnie i duże firmy

Księgowość dla firm skierowana jest do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (w oparciu o kartę podatkową, ryczałt lub książkę przychodów i rozchodów), a także do spółek osobowych, spółek z o.o., spółek komandytowych, fundacji i stowarzyszeń (obsługa ksiąg handlowych). Niektóre biura rachunkowe kierują swoją ofertę również do spółek akcyjnych, polskich oddziałów firm zagranicznych i przedsiębiorstw działających na terenie UE.

E-commerce

Internetowe biura rachunkowe specjalizujące się w księgowości dla e-commerce obsługują prywatne e-sklepy oraz wspierają sprzedających na takich platformach jak Amazon, eBay czy Allegro. Takie firmy znają branżę e-commerce od podszewki i mają wiedzę na temat zagranicznych procedur, m.in. rozliczania podatków od handlu online, zwrotu VAT czy zwrotu kosztów.

Kierowcy Uber, Bolt i Free Now

W Polsce działają już firmy, które specjalizują się w księgowości dla kierowców Uber, Bolt i Free Now. Ich usługi księgowe obejmują m.in. asystę przy zakładaniu firmy, abonament na faktury kosztowe (np. za paliwo, leasing, koszty eksploatacji), nielimitowaną ilość faktur sprzedażowych, darmowy program do fakturowania czy dostęp do panelu klienta 24/7.

Firmy produkcyjne

Firmy produkcyjne mają inną specyfikę pracy niż przedsiębiorstwa usługowe, dlatego tego typu podmioty wymagają specjalistycznych usług księgowych oraz synchronizacji systemów księgowo-magazynowych. Biuro rachunkowe oferujące księgowość dla firm produkcyjnych może działać na systemie ERP klienta lub dostarczyć własny system fakturowania. Wśród dostępnych usług znaleźć można również budżetowanie kosztów produkcji i analizę rentowności produktów.

Przedszkola i żłobki

Z księgowości online mogą korzystać także przedszkola i żłobki. Usługi księgowe dla tych podmiotów obejmują m.in. pomoc w uzyskaniu dotacji, roczne sprawozdania z rozliczania dotacji, ewidencjonowanie i weryfikację kosztów czy obsługę umów dla pracowników.

Jak znaleźć internetowe biuro rachunkowe dla mojej firmy?

W sieci można obecnie znaleźć mnóstwo ofert księgowości dla firm, a w związku z tym, że internetowe biuro rachunkowe może działać w dowolnym mieście, klienci mają bardzo duży wybór. Jak spośród wszystkich dostępnych biur rachunkowych wybrać to, które spełni nasze potrzeby?

Zwróć uwagę na kilka kwestii:

  • Czy w ofercie biura znajduje się księgowość adresowana do twojej branży? Znacznie lepiej jest wybrać biuro rachunkowe, które specjalizuje się w danej dziedzinie, niż takie, które zajmuje się księgowością w wymiarze ogólnym.
  • Jakie są opinie na temat biura? Sprawdzenie opinii w Google i mediach społecznościowych nic nie kosztuje, a może uchronić cię od wyboru mało wiarygodnej firmy.
  • Czy biuro rachunkowe oferuje usługi online? Może się zdarzyć, że dany podmiot tylko reklamuje się jako internetowe biuro rachunkowe, a w rzeczywistości świadczy usługi hybrydowe i nadal korzysta z tradycyjnych środków (papierowe dokumenty, spotkania w biurze). Sprawdź, czy firma zapewnia innowacje, jakich oczekujesz – program do fakturowania, panel klienta 24/7 itp.

Jedną z firm, które zapewniają szeroką ofertę usług księgowych i podatkowych jest TaxCoach – biuro rachunkowe znajdujące się w czołówce największych firm księgowych w Wielkopolsce. Biuro stawia na innowacyjną księgowość, zapewniając wsparcie 24/7, dedykowanego księgowego, dostęp do nowoczesnego panelu klienta i usługi księgowe dopasowane do potrzeb różnorodnych branż.

księgowość