Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Własna działalność gospodarcza – jak ją założyć w 2022 roku?

Własna działalność gospodarcza - jak ją założyć w 2022 roku

Wiele osób w dzisiejszych czasach podejmuje decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej. Niezależnie od tego czy jest to JDG, czy spółka proces rejestracji wniosku jest zawsze bardzo podobny. Przed ostatecznym złożeniem dokumentów do urzędu, warto sprawdzić dokładnie jakie będą koszty związane z prowadzeniem firmy oraz z jakim ryzykiem wiąże się zakładanie działalności. Krok po kroku dowiesz się, w jaki sposób przejść przez proces rejestracji nowej firmy.

Zakładanie działalności – krok po kroku

Aby założyć własną działalność gospodarczą, musisz przejść przez kilka podstawowych kroków, a mianowicie wybrać:

  1. Formę prawną.
  2. Formę opodatkowania
  3. PKD
  4. Biuro

W kolejnych krokach trzeba już tylko:

  1. Zarejestrować firmę składając wniosek CEIDG-1.
  2. Założyć konto
  3. Wyrobić pieczątkę firmową.

To tylko 7 prostych kroków, które mówią o tym, jak w prosty sposób założyć własną firmę. Zakładanie działalności krok po kroku jest dość proste, ale tylko pod warunkiem, że wiesz, czego chcesz i masz pewność co do profilu działalności firmy. Wybór formy prawnej to pierwszy krok sprawiający, że Twoja firma zacznie w ogóle istnieć. W tym przypadku masz możliwość założenia JDG oraz różnego rodzaju spółek (cywilnej, jawnej, partnerskiej i wielu innych).

Jeśli chodzi o formę opodatkowania, masz możliwość rozliczania się na zasadach ogólnych, na podatku liniowym lub CIT. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zmiany Polskiego Ładu sprawiają, że dla jednoosobowych działalności gospodarczych zryczałtowany podatek w niektórych przypadkach będzie wynosić tylko 12%. (dotychczas 15%)

Wybór PKD musi być zgodny z profilem działalności nowej firmy, gdyż bez tego ta nie mogłaby legalnie funkcjonować. Biuro rachunkowe w dzisiejszych czasach jest wręcz niezbędne podczas prowadzenia firmy ze względu na stale zmieniające się przepisy. Aby bez pomyłek rozliczać się z US i ZUS, konieczna będzie współpraca z dobrym biurem rachunkowym.

Rejestracja nowej firmy – kilka dokumentów i wszystko gotowe

Wbrew pozorom zakładanie działalności krok po kroku wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Po dopełnieniu niezbędnych formalności wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych w wybranym urzędzie.

Ważne! Rejestracja działalności gospodarczej na wniosek CEIDG-1 jest całkowicie bezpłatna.

 Jako przedsiębiorca warto też wiedzieć, że formularz CEIDG-1 jest równocześnie wnioskiem o uzyskanie lub zmianę wpisów w rejestrze REGON, zgłoszeniem NIP, oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania i nie tylko. Aby skutecznie złożyć wniosek, wystarczy, że podasz swoje dane osobowe, dane firmy, adres zamieszkania oraz datę złożenia dokumentów.

Cały proces rejestracji nowej firmy możesz zamknąć nawet w ciągu 7 dni roboczych od czasu złożenia wniosku o założenie działalności. Krok po kroku wiesz już jak dopełnić niezbędnych formalności i na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności podejmując tak ważną życiową decyzję.