Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Przyczyny zalań w mieszkaniach i sposoby zapobiegania awarii wodno-kanalizacyjnej

sprzątanie po zalaniach
Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne doznałeś przykrej sytuacji, jaką jest zalanie mieszkania. Jednak szkoda związana z wylaniem wody lub fekaliów nie jedno ma imię. Istnieje mnóstwo przyczyn, które wpływają na awarie wodne. Nie tylko ulewa, czy też awaria kanalizacji wpływa na przykrą sytuację, którą jest zalanie. Jesteś ciekawy/a co bezpośrednio może stanowić dla Ciebie zagrożenie? Przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego również, jak skutecznie likwidować skutki zalań. Jak uniknąć szkód i sprawnie przeprowadzić sprzątanie po zalaniu https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-zalaniu/

Ulewa, czy awaria kanalizacji? Jakie są główne przyczyny zalania?

Tak, jak już wspominaliśmy nie tylko ulewne deszcze, czy też pęknięta rura są powodem niebezpiecznego dla nas zdarzenia, jakim jest zalane mieszkanie. W poważnych przypadkach sprzątanie po zalaniu wymaga pomocy specjalistów. Istnieją również inne przesłanki, które potrafią postawić nas w tej tragicznej sytuacji. Jak często dokonujesz przeglądu pralki, czy też zmywarki? Czy wiesz, że sprzęty kuchenne, które pobierają wodę, mogą być źródłem zalania? Niestety, ale brak regularnych inspekcji stanu technicznego tych urządzeń może przysporzyć nam problemy. Wówczas działania, które musimy podjąć, są kosztowne, ponieważ ilość wody i nieczystości, z którymi mamy do czynienia są trudne do usunięcia samodzielnie. Na domiar wszystkiego, przy zalaniach istnieje również ryzyko zalania naszego sąsiada, co niesie za sobą dodatkowe koszty i inne negatywne konsekwencje społeczne.
Wymieniając powody awarii wodnych, możemy wyszczególnić również całkiem prowizoryczny. Czy zostawiłeś kiedyś otwarte okno w domu lub samochodzie? To pozornie błaha sprawa, jednak nagła ulewa, czy burza mogą wtargnąć do naszego domu lub pojazdu nieproszone. Co za tym idzie na podłodze i elektronice, zastajemy mnóstwo wody, z którą nie wiemy co robić. Jedno jest pewne, powinniśmy się jej jak najszybciej pozbyć. Do tego jednak najlepiej zatrudnić profesjonalistów.

Jak usuwać skutki zalań?

W ramach prac wykonywanych podczas sprzątania po zalaniu możemy wyodrębnić kolejno: wypompowywanie wody, osuszanie mokrych ścian, dezynfekcję po zalaniu oraz utylizacja zniszczonych przedmiotów. Już tłumaczymy, co należy rozumieć, czytając wszystkie wymienione pojęcia. Usuwanie wody z podłogi, jak jest jej dużo to odpompowywanie to bardzo ważną kwestią. Jeśli nie zrobimy tego w szybkim czasie, wchłonie się ona w ściany lub podłogę, co będzie niosło za sobą dodatkowe niekorzystne konsekwencje. Ponadto w przypadku wylania nieczystości będą się również rozprzestrzeniać chorobotwórcze drobnoustroje. Gdy mamy do czynienia z większą ilością wody stosowane są specjalistyczne motopompy hydrauliczne do usuwania wody. Są one niezwykle wydajne i nadają się do wypompowywania również czystej oraz wody zanieczyszczonej tzw. brudnej.
Następną czynnością, jaką musimy wykonać, jest osuszanie po zalaniu. Wykonywać się je powinno za pomocą specjalistycznych osuszaczy technicznych. Kolejną bardzo ważną kwestią jest także odkażanie pomieszczeń po fekaliach i nieczystościach. Ważne tutaj jest, aby wybrać jego odpowiednią formę. Popularną i niezwykle skuteczną metodą jest ozonowanie pomieszczeń. Zabieg ten ma zbawienny wpływ na problem z nieprzyjemnymi zapachami i skutecznie usuwa szkodliwe mikroorganizmy. Pamiętać tutaj należy o tym, że zalane przedmioty fekaliami należy bezpiecznie zlikwidować poprzez utylizację. W tym celu powinno się je zneutralizować w specjalistycznej spalarni.

Czy warto sprzątać po zalaniu samodzielnie?

Na to pytanie odpowiemy, opisując zagrożenia, jakie niesie za sobą nieodpowiednie czyszczenie po zalaniu. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić tutaj uwagę na aspekt wirusów, bakterii i grzybów, bo to one są dla nas bezpośrednim zagrożeniem. Wilgoć, która zgromadzona jest w ścianach, powoduje powstanie grzybów, a docelowo wywołuje choroby. Chorobotwórcze mikroorganizmy powstałe po wylaniu nieczystości także mogą nam zaszkodzić. Najlepszym rozwiązaniem jest ich skuteczne zlikwidowanie.
Jednak, gdy będziemy sprzątać po zalaniu samodzielnie, możemy się ich nie pozbyć. Dlatego warto zatrudnić specjalistyczne przedsiębiorstwo świadczące usługę sprzątanie po zalaniu na terenie Twojego miasta. Kastelnik pomaga w usuwaniu skutków zalań już od 10 lat, posiada oddziały na w całym kraju, a to powody, dla których warto jej zaufać. Swoje realizacje wykonuje zawsze z wykorzystaniem innowacyjnego sprzętu do czyszczenia suchym lodem po zalaniu, atestowanych środków chemicznych oraz ozonatorów o dużej mocy.
Co musisz wiedzieć po przeczytaniu tego artykułu?
Pisząc zalanie, mamy na myśli mnóstwo przykrych sytuacji, jakie spotkać mogą każdego z nas. Niestety, ale na większość z nich nie mamy wpływu. Takim przypadkom, jak awaria kanalizacji, wylanie szamba czy niedopilnowanie zamknięcia okien można skutecznie zapobiec. Wystarczy odrobina samodyscypliny i świadomość zagrożeń. Podobno, każdy z nas najlepiej uczy się na błędach. Jak to się mówi, zdecydowanie taniej zapobiegać niż leczyć. Zawsze trzeba jednak pamiętać o usunięciu wody po zalaniu, osuszeniu ścian i dezynfekcji piwnicy po zalaniu fekaliami. Po tych działaniach będziesz pewni, iż nie ma już zagrożenia zatrucia szkodliwymi mikroorganizmami. Pamiętaj, iż sprzątać po zalaniu nie musisz samodzielnie, warto zlecić to specjalistycznej firmie.