Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Technologie

Zarządzanie płynnością finansową a przepływy pieniężne

pieniądze

Zwiększ efektywność zarządzania finansami z precyzyjną prognozą Cash Flow! Dla każdego dyrektora finansowego (CFO) kluczowym narzędziem jest dokładna prognoza przepływów pieniężnych. Precyzyjne planowanie Cash Flow na krótki i średni okres pozwala menedżerom na pełną kontrolę nad płynnością finansową firmy. Odkryj, jak efektywnie tworzyć budżet i prognozy Cash Flow, które wspierają decyzje biznesowe.

Metody raportowania przepływów pieniężnych

Raportowanie przepływów pieniężnych różni się w metodach bezpośredniej i pośredniej, szczególnie w sposobie prezentacji wpływów i wypływów z działalności operacyjnej. Niezależnie od metody, dwie pozostałe sekcje raportu są takie same.

Metoda pośrednia

Ta metoda nie pokazuje bezpośrednich wpływów i wypływów operacyjnych. Punkt wyjścia to zysk netto firmy, który jest następnie korygowany o:

  • Pozycje nie wpływające na saldo gotówki, jak amortyzacja czy niezrealizowane różnice kursowe.
  • Elementy z działalności inwestycyjnej lub finansowej, np. zyski i straty ze sprzedaży środków trwałych czy odsetki.
  • Zmiany w kapitale obrotowym, które obejmują należności, zobowiązania czy zapasy.

Metoda bezpośrednia

W metodzie bezpośredniej firma pokazuje bezpośrednie wpływy z działalności, takie jak sprzedaż produktów lub usług, oraz wypływy, które obejmują płatności za zakupy, wynagrodzenia pracowników czy zobowiązania podatkowe.

Przepływy inwestycyjne

W obu metodach sekcja przepływów inwestycyjnych zawiera transakcje związane z zakupem lub sprzedażą środków trwałych, udziałów czy instrumentów finansowych.

Założenia dla budżetowania i prognozowania przepływów pieniężnych

Prognozy Cash Flow w krótkiej perspektywie

Planowanie przepływów finansowych jest kluczowe dla płynności finansowej firmy. Prognozy różnią się w zależności od horyzontu czasowego:

  • W krótkim okresie prognozy Cash Flow bazują na rzeczywistych danych finansowych firmy. Analiza terminów płatności na fakturach pozwala dokładnie przewidzieć wpływy i wypływy pieniężne w najbliższym miesiącu.
  • Krótkoterminowe prognozy, choć proste, muszą uwzględniać czynniki jak factoring należności czy oczekiwane opóźnienia w płatnościach.
  • Prognozowanie metodą bezpośrednią jest prostsze do krótkoterminowych przewidywań, gdyż opiera się na terminach płatności faktur. Przetwarzanie tych danych na model pośredni może być skomplikowane.

Prognozy Cash Flow w długiej perspektywie

Długookresowe prognozy przepływów pieniężnych są bardziej złożone:

  • Prognozy na 6 do 12 miesięcy nie mogą polegać wyłącznie na bieżących danych finansowych, ale muszą uwzględniać przewidywane przychody i koszty, wliczając różne zmienne.
  • Podstawą długoterminowego prognozowania jest prognoza lub budżet rachunku wyników firmy, co umożliwia uwzględnienie planowanych przychodów, kosztów oraz innych czynników, jak plany sprzedaży czy koszty zarządzania.

Dokładne planowanie i prognozowanie przepływów pieniężnych w krótkim i długim okresie pomaga firmom w zapewnieniu stabilności finansowej i reagowaniu na wyzwania finansowe w przyszłości.

Optymalizacja procesu prognozowania z FlexiReporting

Tradycyjne arkusze kalkulacyjne mogą być ograniczone dla skomplikowanych modeli prognozowania Cash Flow. Firmy często napotykają trudności z dokładnością i szczegółowością modeli w Excelu przy złożonych obliczeniach.

FlexiReporting jako zaawansowane narzędzie do budżetowania i prognozowania oferuje:

  • Wielowymiarowe struktury do budowy skomplikowanych modeli.
  • Jednolity system do łatwego zarządzania różnymi wersjami budżetów.
  • Integrację prognoz krótko- i średnioterminowych dla dokładniejszych przewidywań.
  • Wykorzystanie danych z ERP do aktualnych prognoz.

FlexiReporting daje CFO i menedżerom pełny wgląd w płynność finansową i potrzeby firmy, umożliwiając szybkie działania korygujące lub planowanie zewnętrznego finansowania.

Wdrożenie FlexiReporting umożliwia integrację perspektyw krótko- i średnioterminowych, co pozwala na tworzenie wiarygodnych planów finansowych na 3 miesiące lub dłużej. Połączenie danych z ERP i operacyjnych budżetów i prognoz w spójnym modelu optymalizuje wykorzystanie dostępnych informacji. Takie narzędzie daje dyrektorowi finansowemu i osobom zarządzającym płynnością odpowiednie informacje do wdrożenia działań korygujących lub planowania zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie z wyprzedzeniem.

 

Informacje zawarte w tym artykule zostały zaczerpnięte i opracowane w oparciu o materiały opublikowane na blogu FlexiSolutions.pl, który jest renomowanym źródłem wiedzy branżowej.

flexisolutions