Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Co to jest rozszerzenie pliku?

program komputerowy

Każdy plik, nieważne czy multimedialny, tekstowy czy dźwiękowy posiada swoje rozszerzenie. Czym tak właściwie jest rozszerzenie pliku?

Czym jest rozszerzenie pliku?

Rozszerzenie pliku to dodatkowe litery i cyfry umieszczone po kropce na końcu nazwy pliku, takiej jak .pdf, .exe lub .zip. Rozszerzenie pliku wskazuje typ pliku.

Na przykład rozszerzenie „.txt” wyświetlane po lewej stronie oznacza, że jest to zwykły plik tekstowy. Podobnie plik „krajobraz.jpeg” to plik obrazu JPEG, a „album.zip” lub „album.rar” to skompresowane archiwum plików.

Podczas gdy większość rozszerzeń plików składa się z trzech znaków ( .PDF ,JPG, .APK ), niektóre mają mniej ( .H , .DB , .PS ), a inne mają więcej ( .EPUB , .PAGES , .CRDOWNLOAD ).

Po dwukrotnym kliknięciu pliku nasz komputer na podstawie rozszerzenia pliku, ustala program, który powinien go otworzyć. Następnie dany program ( pod warunkiem że jest zainstalowany, otwiera dany plik )

Zobacz także: Rozszerzenie pliku – do czego służy i jaki to typ pliku?

Ukrywanie rozszerzeń znanych plików

Niektóre systemy operacyjne domyślnie nie wyświetlają rozszerzeń plików. Dlatego może być konieczne włączenie opcji „Pokaż rozszerzenia znanych plików”. Możesz łatwo zmienić to ustawienie w systemie Windows i macOS w opcji ustawień folderów.

ustawienia plików

Zmiana rozszerzeń plików

Istnieje możliwość ręcznej zmiany rozszerzenia pliku , klikając nazwę pliku. Może to być pomocne, jeśli plik został niepoprawnie nazwany lub przypadkowo zmieniony. Jeśli jednak ręcznie zmienisz rozszerzenie pliku, zmieni on program, którego komputer używa do otwarcia pliku. Dlatego powinieneś zmienić rozszerzenie pliku tylko wtedy, gdy wiesz, że jest nieprawidłowe. Jeśli przypiszesz nieprawidłowe rozszerzenie do pliku, komputer może nie być w stanie go otworzyć.

Na przykład, jeśli zmienisz rozszerzenie pliku „.txt” na „.jpg”, komputer może spróbować otworzyć plik za pomocą przeglądarki zdjęć zamiast edytora tekstu po dwukrotnym kliknięciu. Przeglądarka obrazów najprawdopodobniej wygeneruje błąd informujący, że nie rozpoznaje pliku.

Jak otworzyć plik o danym rozszerzeniu?

Istnieje wiele programów do otwierania różnych rozszerzeń znanych plików. Aby zobaczyć jaki program odpowiada za otwarcie danego pliku można użyć wyszukiwarki. Na naszej stronie istnieje dział, który dokładnie opisuje jakie programy otwierają dany typ plików dostępny na stronie:

https://teoriabiznesu.pl/tag/jak-otworzyc-plik/

Powiązane artykuły

Jak otworzyć plik PDF?

teoriabiznesu.pl

Jak otworzyć plik APK?

teoriabiznesu.pl

Plik tylko do odczytu – jak zmienić i czym jest?

teoriabiznesu.pl