Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Czy warto korzystać z trading botów?

Czy warto korzystać z trading botów

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że boty towarzyszą nam w różnych obszarach Internetu. Co ciekawe potrafią przynosić wiele korzyści również w świecie kryptowalutowym. Z ich pomocą da się zarabiać i zwiększyć skuteczność swoich działań tradingowych. Jak działają boty tradingowe? Kiedy warto je wykorzystać? Czy z ich pomocą osoby na początku przygody z krypto mogą zacząć zarabiać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Czy są kryptoboty handlowe i jak działają?

Boty tradingowe stosuje się w przypadku różnych operacji finansowych, w tym transakcji w świecie tradingu kryptowalutowego. Jest to specjalne narzędzie, pozwalające na automatyczny zakup i sprzedaż cyfrowych aktywów w oparciu o wcześniej określone parametry.

Jest to możliwe, ponieważ boty dokładnie analizują dane rynkowe, w tym zmiany kursów, wolumen, zlecenia i ramy czasowe. Przetwarzają informacje o bieżących trendach, by realizować transakcje w najbardziej korzystnych dla tradera momentach, pomagając mu osiągać jak największe zyski i minimalizując ryzyko potencjalnej straty.

Przy jakich strategiach warto stosować boty handlowe?

Narzędzia automatyzujące przydają się w wielu typach tradingu kryptowalutowego, w tym choćby przy:

  • scalpingu (wysoka częstotliwość transakcji, realizowanych w czasie nawet kilku minut),
  • day trading (zamykanie zyskownych transakcji w ciągu doby),
  • swing trading (domknięcie w czasie dłuższym niż jeden dzień, ale krótszym niż dwa-trzy tygodnie).

Co więcej da się wykorzystać je w wielu popularnych strategiach, pozwalających na zarabianie na krypto. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów strategii, w których mogą przydać się takie narzędzia, jak choćby trading bot od EazyBot.

Boty tradingowe w handlu kryptowalutowym stosuje się do wielu strategii handlowych.

Podstawą jest oczywiście handel opierający się na aktualnych trendach. Bot analizuje dane i działa w zgodzie z linią trendu: kiedy widzi rozpoczynającą się tendencję rosnącą kupuje, a sprzedaje, gdy zaczyna się spadek.

Trading boty stosuje się także podczas arbitrażu, wykorzystując różnice cen na rozmaitych rynkach (np. giełdach kryptowalutowych). Dzięki temu bot kupuje kryptowalutę na tańszej giełdzie, by później sprzedać ją z zyskiem na innej.

Analiza rynku w oparciu o wskaźniki RSI (wskaźnik siły względnej) i MACD (badanie zbieżności i rozbieżności średnich ruchomych). W ten sposób kupuje się konkretną kryptowalutę, gdy wykazuje silny trend wzrostowy, a sprzedaje przy pierwszych oznakach odwrócenia tendencji.

Istnieją także specjalne boty handlowe do animacji rynku. Realizują one zlecenia kupna i sprzedaży (najczęściej na krypto o niskiej zmienności i dużym wolumenie), czerpiąc zyski ze spreadów. Jeśli cena wybija się poza określone założenia, a bot zauważa wybicie, wówczas realizuje transakcję zgodnie z ustaloną strategią.

Największe zalety botów tradingowych

Dlaczego warto korzystać z kryptobotów? Podstawową zaletą jest automatyzacja handlu. Trader nie musi spędzać wielu godzin na żmudnych analizach technicznych rynku – dobrze zaprogramowane narzędzie robi to za niego 24/7. Roboty cały czas monitorują sytuację i realizują transakcje w imieniu tradera, nie opierając się na chciwości ani innych emocjach. Z tych względów jest to idealna opcja zarówno dla początkujących, którzy dopiero zdobywają wiedzę, ale też doświadczonych graczy, którzy pragną usprawnić swoje działania.

Z pomocą botów da się zatem znacznie ograniczyć ryzyko straty oraz zwiększyć szansę na zysk. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zaprogramowane narzędzie nie daje 100% pewności na zarobienie kryptowalut. Boty wymagają kontroli, a także w razie potrzeby korekty ustawionych wcześniej parametrów.

Trading z botami handlowymi – podsumowanie

Zarabianie na kryptowalutach jest możliwe, choć oczywiście wiąże się z ryzykiem, koniecznością dobrego poznania rynku i nieustannej analizy trendów. Wykorzystanie botów pomaga w realizacji transakcji, ograniczając ryzyko i podnosząc bezpieczeństwo transakcji nawet dla mniej doświadczonych graczy.