Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Do czego przydaje się nam internet?

internet do czego

Ostatnie 20 lat to niezwykle intensywny rozwój nowoczesnych technologii oraz olbrzymia ekspansja internetu, który wkroczył w praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia. Dziś nikt nie wyobraża sobie życia i codzienności bez dostępu do sieci, a stałą łączność z internetem zapewniają nam już nie tylko komputery, ale także smartfony i tablety, które mamy zawsze przy sobie. Internet jest wykorzystywany w wielu obszarach naszego życia – zarówno w pracy i nauce, jak i w czasie wolnym.

Jak to się zaczęło, czyli krótka historia globalnej sieci

Internet w swoim obecnym kształcie jeszcze 30-40 lat temu jawił się jako wynalazek rodem z filmów science-fiction. Dziś to nasza codzienność, bez której jakość naszego życia i funkcjonowania nie byłaby na takim poziomie, jaki mamy zapewniony. Internet wykorzystujemy praktycznie do wszystkiego – począwszy od kontaktów z bliskimi, do których możemy pisać wiadomości na komunikatorach, prowadzić wideo rozmowy czy kontaktować się za pomocą poczty e-mail, poprzez zakupy, które coraz chętniej robimy online, a kończąc na oglądaniu filmów na platformach streamingowych czy słuchaniu muzyki w serwisach on demand.

Mimo tego, że każdy z nas na co dzień czerpie korzyści z internetu, nie każdy wie, skąd właściwie wziął się na niego pomysł i w jaki sposób powstała globalna sieć. Historia powstania internetu jest o tyle ciekawa, ża za jego pomysłodawcę uznaje się naukowca polskiego pochodzenia, Paula Barana, który w 1961 r. wymyślił metodę o nazwie komutacja pakietów, która miała służyć do transmisji danych między siecią komputerów. Była ona rozwijana w USA w kolejnych latach aż w 1969 r. powstały pierwsze węzły sieci ARPANET, którą uznaje się za pierwowzór internetu. Sieci te były rozwijane i pojawiały się w następnych latach w kolejnych krajach. Kamieniem milowym w rozwoju internetu było natomiast powstanie na początku lat 90-tych XX w. Usenetu, czyli systemu grup dyskusyjnych, który jest protoplastą dzisiejszych sieci społecznościowych.

Jak internet ułatwia życie przeciętnemu człowiekowi?

Mimo, że od powstania internetu w takim kształcie, jaki znamy obecnie, minęło już blisko 30 lat, globalna sieć stale zyskuje na znaczeniu. Nie sposób sobie dziś wyobrazić życia bez dostępu do sieci, który ułatwia nam wykonywanie wielu codziennych czynności. Internet był i w dalszym ciągu pozostanie cennym źródłem wiedzy, z którego możemy dowiedzieć się wszystkiego, co jest znane człowiekowi, z każdej praktycznie dziedziny. Nic więc dziwnego, że z jego zasobów chętnie korzystają uczniowie, studenci, naukowcy, a także „zwykli” ludzie spragnieni nowej wiedzy.

Oprócz powszechnego i darmowego dostępu do wiedzy, internet jest bardzo przydatnym wynalazkiem ułatwiającym codzienne życie. Pozwala nam uczyć się nowych czynności, dostarcza rozrywki i jest świetnym remedium na nudę, w którym łatwo się zatracić. Internet to dla wielu także świetny sposób na zawieranie nowych znajomości, poszukiwanie przyjaźni, miłości, a nawet bliskich, z którymi od lat nie ma kontaktu. Wreszcie, internet daje także szansę na poprawę jakości życia dostarczając rozwiązań problemów finansowych – to właśnie w nim swoją działalność prowadzą firmy pożyczkowe, do których należy Pożyczka Plus, udzielające niezwykle popularnych, nowoczesnych pożyczek online.