Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Jak dbać o bezpieczeństwo danych?

bezpieczeństwo danych

Wielu użytkowników komputerów, smartfonów czy tabletów nie zastanawia się nad bezpieczeństwem swoich danych do momentu, kiedy ich nie straci albo ich urządzenie nie zostanie zainfekowane przez wirusy. Konsekwencje takich zaniedbań mogą być bardzo kosztowne. Co zrobić, żeby do nich nie doszło?

Nowy wirus co 10 sekund?

Portale poświęcone bezpieczeństwu danych sugerują, że dziennie może pojawiać się w sieci nawet milion nowych wirusów, ale większość z nich to klony oprogramowania znanego już wcześniej. Dlatego w rzeczywistości każdego dnia przybywa ich kilka tysięcy. Analitycy wyliczyli, że tylko w pierwszym kwartale 2018 roku odnotowano 846 916 nowych próbek złośliwego oprogramowania, które atakuje system Android. Okazuje się zatem, że nowy szkodliwy program powstawał co 10 sekund! To pokazuje, z jakimi zagrożeniami muszą sobie radzić osoby, które zajmują się projektowaniem rozwiązań odpowiedzialnych za ochronę danych.

Do zainteresowania się kwestią bezpieczeństwa może zachęcić m.in. to, jakie szkody spowodowały najgroźniejsze wirusy w historii:

  • MyDoom – wykryto go pod koniec stycznia 2004 roku. Rozprzestrzeniał się przez wiadomości e-mail z zainfekowanym załącznikiem. Opanowane przez wirusa urządzenia były wykorzystywane do ataku typu DoS, którego celem jest uniemożliwienie działania systemu komputerowego lub usługi sieciowej. Program ten spowodował ponad 38 miliardów strat.
  • WannaCry – pierwsze ataki tego wirusa miały miejsce w 2017 roku. Jego celem były przede wszystkim firmy i korporacje. Program blokował dostęp do plików znajdujących się na dysku zainfekowanego urządzenia i informował o konieczności zapłacenia okupu, żeby dało się z nich korzystać. Tylko pierwszego dnia aktywności tego programu zainfekowanych zostało szacunkowo ponad 200 tysięcy urządzeń na świecie.
  • Petya – trojan wykryty w 2016 roku, który rozprzestrzeniał się pocztą elektroniczną. Efektem jego działania było sparaliżowanie pracy tysięcy firm. Wirus wyrządził szkody szacowane na ponad 10 mld dolarów.

Jak dbać o bezpieczeństwo danych?

Z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl wynika, że nawet blisko 20 proc. Polaków nie korzysta z oprogramowania antywirusowego. To poważny błąd, który może cię wiele kosztować. Co możesz zrobić, żeby zadbać o bezpieczeństwo danych? Pamiętaj, aby:

  • Zainstalować oprogramowanie antywirusowe – jest to kluczowy krok, nawet jeśli jesteś bardzo ostrożnym użytkownikiem sieci. Odwiedzasz tylko sprawdzone serwisy, nie otwierasz załączników do wiadomości od nieznanych nadawców? I tak możesz popełnić błąd i nieświadomie zainfekować urządzenie. Jeśli jednak zainstalujesz solidny program, taki jak antywirus Kaspersky Internet Security, to ryzyko zainfekowania sprzętu będzie zdecydowanie mniejsze.
  • Tworzyć kopie zapasowe – możesz wykorzystać do tego chmurę, pendrive’a czy dysk zewnętrzny. Backup plików przyda ci się na wypadek, gdyby twoje urządzenie zostało zainfekowane przez wirusa albo w razie uszkodzenia dysku i braku możliwości odczytania z niego danych.
  • Nie otwierać e-maili z nieznanego źródła – poczta elektroniczna jest dla internetowych przestępców jednym z najczęściej używanych rozwiązań służących do wykradania danych. Podszywają się oni pod znanych nadawców i tak usypiają naszą czujność. Np. otrzymujemy informację od serwisu aukcyjnego, że przekroczyliśmy termin zapłaty rachunku za wystawione oferty. Tymczasem po kliknięciu linka, który znajduje się w wiadomości, zostajemy przekierowani na fałszywą stronę. Jeżeli podamy na niej nasze dane, to trafią one do internetowych oszustów.
  • Nie zostawiać danych na stronach, które nie zapewniają szyfrowanego połączenia – serwis, który chroni informacje przesyłane pomiędzy urządzeniem a stroną ma adres zaczynający się od https://. Nie oznacza to, że masz nie wchodzić na witryny, które nie mają takiego połączenia. Jeśli z nich korzystasz, to nie rób na nich zakupów i nie podawaj swoich danych.
  • Nie wchodzić na podejrzane serwisy – odwiedzanie stron, które zawierają nielegalne oprogramowanie, filmy czy pliki muzyczne zawsze wiąże się z ryzykiem. Samo wejście na taką witrynę może zakończyć się infekcją.

Pamiętaj o ochronie danych

Dzięki oprogramowaniu antywirusowemu, ostrożnemu korzystaniu z poczty i stron internetowych możesz zminimalizować ryzyko zainfekowania twojego urządzenia. Pamiętaj, że w wyniku kradzieży danych możesz ponieść bardzo duże straty finansowe. Nie dopuść do tego!

 

 

 

Powiązane artykuły

home.pl zadba o bezpieczeństwo strony internetowej

teoriabiznesu.pl

Test penetracyjny – Jak wykonać go samemu? – Szkolenie

teoriabiznesu.pl

Jak program antywirusowy pomoże usunąć wirusa?

teoriabiznesu.pl