Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Sprowadzasz auto z zagranicy? Sprawdź, jak je ubezpieczyć

wynajem auta

Polacy chętnie decydują się na zakup używanych pojazdów – nierzadko sprowadzanych z zagranicy. Aby jednak móc legalnie użytkować taki samochód, trzeba dopełnić wielu formalności. Ważną kwestią jest wykupienie ubezpieczenia OC – sprawdź, jak tego dokonać.

Chociaż wiele osób decyduje się na zakup pojazdu zagranicznego sprowadzanego przez pośrednika, spore grono Polaków we własnym zakresie sprowadza samochód. Oznacza to konieczność dopełnienia formalności – jeszcze przed przekroczeniem granicy.

Potrzebne krótkoterminowe OC

Zastanawiasz się, jak zarejestrować samochód z zagranicy? W pierwszej kolejności musisz wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe – takie, które będzie obowiązywało w Polsce. Wraz z nim otrzymasz tzw. tablice zjazdowe, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z auta do czasu jego właściwej rejestracji.

Ubezpieczenie krótkoterminowe jest ważne przez 30 dni. Po tym czasie (a najlepiej jak najszybciej) należy wykupić długoterminową polisę.

Właściwe ubezpieczenie OC – po przekroczeniu granicy

Po przekroczeniu granicy czeka Cię konieczność dopełnienia kolejnych formalności – w tym: zarejestrowanie samochodu w Polsce oraz wykupienie ubezpieczenia OC ważnego przez 12 miesięcy. Tylko wtedy będziesz mógł już pełnoprawnie korzystać z auta sprowadzonego z zagranicy.

Aby ubezpieczyć pojazd, musisz wybrać ofertę konkretnego ubezpieczyciela oraz opłacić składkę. Nie ma przy tym znaczenia, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Niezależnie od decyzji, każda firma ma obowiązek przejąć na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia spowodowanego przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem.

Za OC nie ma sensu przepłacać

Wybierając długoterminowe ubezpieczenie OC, możesz kierować się wyłącznie ceną. Nie ma sensu płacić wysokiej składki, ponieważ zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo. Skoro tak, poznaj najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne w porównywarce Rankomat.pl. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet do 50%.

Nie musisz samodzielnie zbierać informacji o ofercie poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wszystkie dane znajdziesz w porównywarce – wystarczy tylko wypełnić krótki formularz. Cała procedura zajmuje zaledwie kilkanaście minut, dzięki czemu uda się sporo zyskać.

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC musisz wykupić i potem przedłużyć umowę na kolejnych 12 miesięcy. Przerwanie ciągłości skutkuje naliczeniem wysokiej kary finansowej.

 

Powiązane artykuły

Związek Dealerów Samochodów apeluje o rzetelność ze strony aktywistów

teoriabiznesu.pl

Co to jest koń mechaniczny i ile ma watów?

teoriabiznesu.pl

OC, AC, NNW – jak ubezpieczyć samochód w Ursynowie?

teoriabiznesu.pl