Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

OC, AC, NNW – jak ubezpieczyć samochód w Ursynowie?

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowe OC, ale również dodatkowe usług, dzięki którym możemy chronić się przed finansowymi skutkami szkód oraz uszczerbku na zdrowiu. Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu? Które z dodatkowych polis komunikacyjnych warto mieć?

Najlepsze OC, czyli jakie?

W przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wybór jest bardzo prosty. Decyduje cena. Zakres OC, bez względu na to, z jakiego oferty towarzystwa ubezpieczeniowego skorzystamy, jest identyczny. Przypomnijmy, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to polisa, która chroni przed roszczeniami osób trzecich, gdy spowodujemy szkodę np. w wypadku komunikacyjnym. Roszczenia te mogą dotyczyć zarówno likwidacji szkód (naprawy samochodu), jak i uszczerbku na zdrowiu (konieczności hospitalizacji i rehabilitacji). Składka za OC zależy od parametrów pojazdu, którym się poruszamy (pojemność silnika, rok produkcji itp.) oraz oczywiście od zniżek za bezszkodową jazdę. Różnica w cenie za OC między niektórymi towarzystwami ubezpieczeniowymi może wynieść nawet do 30%, co oznacza, że możemy na nim zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Co zawiera się w ubezpieczeniu AC

W przeciwieństwie do OC, ubezpieczenie autocasco (AC) nie powinno być jak najtańsze. Dlaczego? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje inny zakres tej polisy, w związku z czym tanie AC może chronić Twój samochód w ograniczony sposób. Najczęściej jednak w ofercie znajdziemy ochronę przed skutkami takich zdarzeń jak:

 • kradzież samochodu,
 • szkoda w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie ustalić sprawcy lub to my jesteśmy sprawcą zdarzenia na drodze,
 • działania żywiołów, np. deszczu, gradu, wiatru (np. wskutek którego powalone drzewo niszczy samochód),
 • zderzenie ze zwierzęciem.

Wszystkie okoliczności (w tym również wyłączenia odpowiedzialności) znajdują się w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. W Polsce ponad 25% kierowców posiada ubezpieczenie autocasco, dzięki czemu nawet w razie niespodziewanych zdarzeń mogą być pewni, że towarzystwo pokryje wynikłe z tego tytułu straty. AC nie jest jednak dostępne dla każdego pojazdu. W przypadku starszych pojazdów ubezpieczyciel może zaproponować zaporową kwotę za AC lub odmówić ubezpieczenia, jeśli ryzyko wystąpienia awarii pojazdu jest jego zdaniem zbyt wielkie.

Ubezpieczenie NNW – czy warto?

Ubezpieczenie NNW ma na celu chronić kierowcę oraz pasażerów samochodu w trzech sytuacjach:

 • gdy przebywają w pojeździe,
 • gdy z niego wysiadają,
 • gdy do niego wsiadają.

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków pozwala na uzyskanie środków pieniężnych, gdy dojdzie do zdarzenia określonego w umoie – np. wypadku samochodowego, w którym kierowca, jak i pasażerowie doznają uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji ubezpieczenie pokryje koszty związane z:

 • udzieleniem pomocy medycznej,
 • rehabilitacją (w tym i z zakupem sprzętu rehabilitacyjnego),
 • zakupem leków,
 • stratami powstałymi wskutek długotrwałej nieobecności w pracy,
 • śmiercią (koszty pogrzebu, transportu ciała).

Co ważne, osoby poszkodowane mogą się domagać odszkodowania z polisy OC sprawcy oraz z ZUS. NNW to jednak jedyne ubezpieczenie, w ramach którego możesz domagać się zadośćuczynienia, mimo iż byłeś sprawcą wypadku. Szukasz najkorzystniejszą oferty ubezpieczenia komunikacyjnego, które nie nadwyręży Twojego portfela? Skontaktuj się z Eurofinance w Ursynowie – pomożemy Ci wybrać idealną polisę w ciągu jednej rozmowy!

Powiązane artykuły

Co to jest mPojazd? Nowa funkcja w aplikacji mObywatel

teoriabiznesu.pl

Co to jest franszyza redukcyjna?

teoriabiznesu.pl

Ubezpieczenie nowego samochodu – co wybrać, gdzie je wykupić?

teoriabiznesu.pl