Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Ubezpieczenie nowego samochodu – co wybrać, gdzie je wykupić?

ubezpieczenie samochodu

Zdecydowałeś się na zakupienie nowego samochodu? Gratulujemy decyzji! Jednak sama cena nowego pojazdu to jeszcze nie wszystkie koszty. Trzeba doliczyć do nich także ubezpieczenie.

Zanim nowo zakupiony samochód wyjedzie na ulicę, konieczne jest dokupienie do niego ubezpieczenia OC. To obowiązkowa polisa, którą musi posiadać każde auto. Dodatkowo, kierowca może zdecydować się także na zakupienie innych polis, które będą mogły poszerzyć zakres ochrony.

Jakie ubezpieczenie komunikacyjne zakupić do nowego auta? Gdzie można znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Obowiązki właściciela nowego samochodu

Aby zacząć korzystać ze swojego nowego samochodu, należy na samym początku dokonać jego rejestracji. W tym celu należy odwiedzić właściwy dla swojego miejsca zamieszkania Wydział Komunikacji i tam przekazać wymagane dokumenty.

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu:

 • dokument tożsamości
 • karta pojazdu
 • potwierdzenie własności samochodu
 • wniosek o rejestrację

O terminie odbioru gotowego dowodu rejestracyjnego właściciel pojazdu informowany jest przez urząd, na przykład przez e-mail czy SMS. Może sprawdzić też postępy w procedurze na specjalnej stronie internetowej.

Aby odebrać nowy dowód rejestracyjny po jego wyrobieniu, trzeba także okazać ważną polisę OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Gdzie można ją zakupić?

Ubezpieczenia dla nowego samochodu – co wybrać?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Polski oraz Europy, każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania specjalnego ubezpieczenia OC – odpowiedzialności cywilnej na swój samochód. Przepisy wskazują, że OC musi obowiązywać od momentu rejestracji pojazdu aż do jego wyrejestrowania.

Ubezpieczenie OC ma na celu zabezpieczenie właściciela pojazdu przed skutkami szkód, jakie może on wywołać. W efekcie odszkodowanie wypłaca wtedy wybrane przez kierowcę towarzystwo ubezpieczeniowe.

Kierowca może wykupić też dodatkowe, nieobowiązkowe polisy, na przykład AC, Assistance czy NNW. Poszerzą one zakres ochrony jego pojazdu oraz samego kierowcy i pasażerów. Działają one między innymi przy uszkodzeniu pojazdu z własnej winy, chronią skutkami zjawisk atmosferycznych, kradzieżą, zapewniają pomoc w drodze. Gdzie można je dostać?

Ubezpieczenie na nowy samochód można zakupić:

 • w salonie dealera marki
 • w siedzibie ubezpieczyciela
 • u agenta ubezpieczeniowego
 • przez porównywarkę ubezpieczeń online

W związku z tym pojawia się pytanie – gdzie można znaleźć najtańsze i najlepsze ubezpieczenie dla swojego samochodu?

Polisa dla nowego auta – gdzie dostępne są najlepsze oferty?

Wielu kierowców decyduje się na zakupienie polisy ubezpieczeniowej bezpośrednio u dealera. Wtedy formalność tę można zawrzeć przy podpisywaniu umowy zakupu. Dealerzy najczęściej oferują pełne pakiety ubezpieczeń składające się z OC, AC, NNW oraz Assistance. Tak szeroki zakres ochrony może także wiązać się z dość wysokim kosztem.

Warto zatem sprawdzić też koszty ubezpieczenia nowego auta na własną rękę. Zdecydowanie najwygodniejszym sposobem, aby to zrobić, będzie porównywarka ubezpieczeń działająca online.

Internetowe porównywarki ubezpieczeń pozwalają na sprawdzenie kosztów polis obowiązkowych OC, a także polis dodatkowych u wielu ubezpieczycieli jednocześnie. Dzięki temu kierowca może łatwo znaleźć dla siebie najlepszą ofertę bez potrzeby wychodzenia z domu – na swoim komputerze czy smartfonie!

Porównywarki ubezpieczeń online – najlepsze polisy na wyciągnięci ręki

Dostępna w sieci porównywarka ubezpieczeń to darmowe, wygodne w obsłudze narzędzie, z którego może skorzystać każdy właściciel samochodu. Za pośrednictwem tego typu serwisu można jednocześnie sprawdzić koszty u różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Przykładowo, porównywarka ubezpieczeń Porówneo.pl sprawdza dla swoich klientów ceny między innymi u towarzystw Axa, Aviva, Proama, Ergo Hestia, Generali, Link4, Mtu24, Benefia, PZU.

Aby otrzymać indywidualną kalkulację kosztów, należy wypisać odpowiedni formularz, w którym zawiera się dokładne informacje dotyczące ubezpieczanego pojazdu oraz jego właściciela. Następnie porównywarka ubezpieczeń wykonuje wyliczenia i prezentuje proponowane przez ubezpieczycieli ceny polis.

Główne korzyści związane z korzystaniem z porównywarek ubezpieczeń online:

 • wiele ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu
 • możliwość porównania obowiązkowej polisy OC oraz polis dodatkowych – AC, NNW, Assistance
 • kalkulacja przygotowywana jest indywidualnie na podstawie podanych danych
 • duże oszczędności na zakupieniu najtańszego ubezpieczenia
 • oszczędność czasu – kalkulacja trwa kilka minut
 • brak kosztów związanych z kalkulacją
 • kalkulacja niezobowiązująca do zakupu polisy
 • uwzględnienie zniżek za bezszkodową jazdę
 • możliwość zawarcia umowy ubezpieczeniowej na polisę w wyliczonej cenie

Te zalety powodują, że porównywarka ubezpieczeń jest dzisiaj coraz częściej używanym narzędziem przy kalkulacji kosztów ubezpieczeniowych.

Podsumowując, przy zakupie nowego samochodu trzeba pamiętać także o dodatkowym koszcie – jego ubezpieczeniu. W znalezieniu odpowiedniej polisy pomóc może internetowa porównywarka ubezpieczeń. Za pomocą takiego serwisu internetowego można sprawdzić koszty w wielu towarzystwach jednocześnie, aby zapłacić za potrzebne ubezpieczenia jeszcze niższą cenę!

Powiązane artykuły

Zabezpiecz swój samochód

teoriabiznesu.pl

Czy warto ubezpieczać dzieci?

teoriabiznesu.pl

OC, AC, NNW – jak ubezpieczyć samochód w Ursynowie?

teoriabiznesu.pl