Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Czy warto kupić samochód poleasingowy?

auta poleasingowe

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Mobilność, wygoda, swoboda przemieszczania, niezależność od rozkładów jazdy pojazdów komunikacji publicznej — to tylko kilka z niezaprzeczalnych atutów posiadania własnego samochodu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego zwykle nie zastanawiamy się już, czy samochód jest nam potrzebny. Ta kwestia zdaje się nie budzić większych wątpliwości. Pytaniem, które nas nurtuje jest za to: jaki samochód wybrać? I nie chodzi tu tylko o markę czy model; obecnie coraz częściej zastanawiamy się, czy nie dać skusić się licznym i atrakcyjnie brzmiącym ofertom i nie zdecydować się na używane auto poleasingowe. Czy samochody poleasingowe to dobry wybór? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu auta poleasingowego? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te i inne pytania. Zostań z nami.

Artykuł powstał przy współpracy z poleasingowe.alphabet.pl – platformy z szeroką ofertą samochodów poleasingowych.

Co to znaczy auto poleasingowe?

Leasing jest umową, na podstawie której jedna ze stron — leasingobiorca — może korzystać z samochodu na ściśle określonych warunkach, nie będąc jednocześnie formalnym właścicielem pojazdu. Samochód poleasingowy to więc taki, który był przez kilka lat użytkowany przez innego kierowcę, a po zakończeniu umowy został zwrócony firmie udzielającej leasingu, dołączając tym samym do grona czekających na nowego właściciela samochodów używanych.

Auta poleasingowe dostępne w ofercie wielu firm to często najnowsze modele znanych marek

Zalety samochodów poleasingowych

Po rynku motoryzacyjnym krąży sporo historii powtarzanych ku przestrodze kupujących, o tym jak ryzykownym przedsięwzięciem jest zakup auta poleasingowego. Samochody używane to dla wielu synonim wyeksploatowania, czy też — mówiąc oględnie — nieuczciwej praktyki licznikowej. Czy rzeczywiście zakup poleasingowego, a więc używanego, samochodu to aż tak nieroztropny krok? Cóż, naszym skromnym zdaniem, samochody poleasingowe mogą być nie lada gratką dla wielu kierowców poszukujących sprawdzonego środka lokomocji na miarę swoich możliwości finansowych.

Auto w dobrym stanie technicznym

Wbrew powszechnie panującej opinii, wśród aut poleasingowych nietrudno jest znaleźć takie, które są naprawdę dobrze utrzymane, ponieważ firmy leasingowe obligują swoich klientów do tego, by należycie dbali o użytkowane przez siebie pojazdy. W praktyce oznacza to, że wszelkie powstałe uszkodzenia muszą być niezwłocznie zgłoszone, a naprawy dokonywane są w autoryzowanym serwisie. Co więcej, wszystkie usterki są dokładnie opisywane, dzięki czemu potencjalny nabywca może łatwo prześledzić historię danego pojazdu i zdecydować, czy spełnia on jego wymagania.

Leasingobiorcy zobligowani są do korzystania z autoryzowanego serwisu

Coraz częściej zdarza się też, że firmy, wyposażając swoich pracowników w auta służbowe, opracowują strategię motywacyjną mającą na celu przekonanie personelu do dbania o powierzone im pojazdy. Powszechne są więc bonusy i premie za bezszkodową czy ekonomiczną jazdę lub możliwość skorzystania z atrakcyjnej finansowo oferty wykupu bezwypadkowego auta po wygaśnięciu umowy.

Imponujący wygląd

Leasingobiorcy to nierzadko osoby piastujące wysokie stanowiska i przykładające dużą wagę do tego, by użytkowane przez nich pojazdy wyglądały reprezentacyjnie, są one bowiem rodzajem wizytówki podczas delegacji czy spotkań biznesowych. Wizualny aspekt nie jest bez znaczenia również dla tych klientów, którzy wybierają auta z niższej półki cenowej. Często więc zdarza się, że wśród najlepszych samochodów poleasingowych możemy znaleźć egzemplarze doskonale utrzymane i wyglądem niewiele odbiegające od aut z salonu.

Wiek i przebieg

To, co odróżnia zwykłe auto używane od auta poleasingowego jest czas użytkowania. Samochody poleasingowe zwykle trafiają na rynek wtórny po 3-4 latach, choć niektórzy kierowcy zmieniają auta jeszcze częściej. Dlatego czasem można natknąć się na wyjątkową ofertę samochodu, który ze względu na rok produkcji wciąż pachnie nowością i jest nawet objęty gwarancją producenta. W kwestii przebiegu — tu sytuacja zależy od tego, przez kogo auto było użytkowane. Zakres jest szeroki: od kilkudziesięciu kilometrów w przypadku aut pełniących funkcję typowo reprezentacyjną, po kilkaset tysięcy, gdy samochód wykorzystywany był na przykład do częstych podróży służbowych.

Sprawdzone pochodzenie

Dla wielu kierowców szukających swojego wymarzonego samochodu liczy się to, by pojazd pochodził z pewnego źródła i miał udokumentowaną historię. Wystawiony na sprzedaż samochód używany, który kilkakrotnie zmieniał właściciela, to w końcu wiele znaków zapytania. Czy taki pojazd nie uczestniczył, aby w wypadku? Czy obecny właściciel ma na pewno wszystkie dane dotyczące dokonanych napraw? Czy wartość wskazywana przez licznik jest prawdziwa? Są to często zadawane pytania, a uzyskanie wiarygodnych odpowiedzi bywa po prostu niemożliwe.

Nabycie samochodu będącego uprzednio przedmiotem leasingu rozwiewa wiele z tych obaw. Możliwość skorzystania z usług dużych, renomowanych firm leasingowych zapewniających klientom wgląd w szczegółową dokumentację pojazdu oraz świadomość, że miał on wcześniej tylko jednego właściciela sprawiają, że auta poleasingowe zdobywają coraz szersze grono zwolenników.

Finansowanie

Samochody poleasingowe to dobry wybór również ze względu na zapewnianą przez wiele firm możliwość wyboru sposobu finansowania: w wielu przypadkach możesz kupić auto za gotówkę, wziąć je na kredyt, wybrać wynajem długoterminowy albo leasing, w zależności od Twoich potrzeb. Często też, w ramach zawieranej umowy wynajmu, oferowane są różne usługi dodatkowe, jak na przykład wliczenie kosztów serwisowania w ratę miesięczną za samochód. Co więcej, większość ofert skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i firm.

Samochody poleasingowe — wybór nie zawsze doskonały

Prawdą jest, że zakup auta poleasingowego wiąże się z pewnym ryzykiem. Tyleż naiwnym, co nieprawdziwym byłoby stwierdzenie, że stan techniczny wszystkich samochodów poleasingowych jest bliski doskonałości, a ich poprzedni użytkownicy podczas jazdy zawsze skrupulatnie omijali dziury i dokładali wszelkich starań, by na karoserii nie powstała choćby jedna rysa. Samochody, które odbyły kilkuletnią służbę jako typowe narzędzia pracy kurierów, przedstawicieli handlowych czy serwisantów, są zwykle mocno wyeksploatowane i mogą po jakimś czasie nastręczyć nowemu nabywcy problemów.

Kiepski stan techniczny auta to często główna przyczyna problemów

Zdarza się też niestety, że auto po wygaśnięciu leasingu trafia do firm, dla których uczciwość nie jest priorytetem. Prowadzi to do takich praktyk jak majstrowanie przy liczniku, by nie przekroczyć ustalonego w umowie limitu kilometrów czy dokonywanie mniej lub bardziej poważnych przekłamań w kwestii serwisowania samochodu, by zaoszczędzić.

A więc, czy warto kupić auto poleasingowe?

Nie jest to pytanie, na które można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Dużo zależy bowiem od tego, jakim budżetem dysponujemy i jakiej klasy samochód leży w obszarze naszych zainteresowań. Im wyższy segment pojazdu, tym większa szansa, że trafimy na samochód dobrze utrzymany, z mocnym silnikiem i imponującym wyposażeniem.

Bardzo duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej firmy oferującej samochody poleasingowe. Aby zminimalizować ryzyko nabycia samochodu z ukrytymi wadami lub przekłamaną historią, warto rozważyć nawiązanie współpracy z rozpoznawalną i wiarygodną firmą i unikać kupowania pojazdów na aukcjach czy w podrzędnych komisach. Zawsze warto poradzić się też specjalisty, który będzie w stanie lepiej ocenić stan techniczny interesującego nas pojazdu.

Ostateczna decyzja należy zawsze do kupującego. Jeśli więc szukasz samochodu i zastanawiasz się, czy auto poleasingowe to rozwiązanie dla Ciebie, już teraz, bez wychodzenia z domu, możesz poszukać atrakcyjnych opcji.

Twój samochód poleasingowy — wygoda i mobilność na wyciągnięcie ręki