Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Firma

INTEGRACJA KASY FISKALNEJ Z TERMINALEM

kasa fiskalna

W ramach Polskiego Ładu, od 1 lipca miała wejść w życie ustawa, mówiąca o tym, że kasy online muszą zostać zintegrowane z terminalami płatniczymi. Tak się jednak nie stanie. Jak kilka dni temu poinformowało Ministerstwo Finansów – termin został przesunięty. Opóźnienie zostało spowodowane problemami technicznymi, które zaczęli zgłaszać przedsiębiorcy podczas procesu integracji.

Art. 19a ust.3 – ,,Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi”.

Wynika z tego obowiązek połączenia kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym i dotyczy wyłącznie kas online, czyli kas zdolnych do łączenia i przesyłania danych pomiędzy kasą rejestrującą  a Centralnym Repozytorium Kas. Co ważne, obowiązek ten nie dotyczy użytkowników kas offline oraz podatników korzystających z systemu POS (Point of Sale). Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do nowej ustawy, muszą przygotować się na karę w wysokości 5 tys. zł, która wynika z art. 111 ust. 6kb  ustawy o VAT- „W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 złotych”.

Jednak na razie, przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, ponieważ termin wejścia ustawy w życie, został przesunięty. Ministerstwo Finansów informuje o prawdopodobnym nowym terminie, który jest przewidywany na 1 stycznia 2025 roku. Zmiana wynika, z sygnalizowanych przez przedsiębiorców problemów technicznych przy integracji.

 

Powiązane artykuły

Jak zrobić raport dobowy na kasie fiskalnej Datecs i Posnet

teoriabiznesu.pl

Kasy fiskalne DELIO z „błędem zegara”. Multikino radzi sobie z problemem

teoriabiznesu.pl

Wirtualna kasa fiskalna- wszystko, co przedsiębiorca musi wiedzieć

teoriabiznesu.pl