Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Kasy fiskalne online dla wszystkich 2021 – dla kogo, od kiedy, ulgi, zakup, cena

kasa fiskalna online

W marcu 2019 roku opublikowano ustawę, która nakładała na niektóre grupy przedsiębiorców konieczność rejestrowania transakcji za pomocą kas fiskalnych online. Ustalono termin wprowadzenia tego obowiązku. Wskutek ogłoszenia stanu pandemii odsunięto jednak jego wdrożenie w czasie. Kto musi posiadać kasę online, od kiedy i o jakie urządzenie chodzi?

Jak działają kasy fiskalne online?

Kasy online są urządzeniami fiskalnymi, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W rejestrze tym gromadzone są liczne dane, w tym raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne itp. Użytkownik kasy online musi zapewnić urządzeniu dostęp do internetu. Sprzęt ten łączy się z Centralnym Rejestrem Kas co dwie godziny, ale harmonogram połączeń może zostać zmieniony.

Kasę online da się podłączyć do sieci na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest dostęp bezprzewodowy, kolejnym tradycyjne połączenie przewodowe, a trzecim – przy pomocy portu USB (wystarczy podłączyć kasę online do jednostki centralnej, która ma dostęp do internetu). Kasa zapisuje również dane w pamięci wewnętrznej, do której nie mają dostępu użytkownicy. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że oprogramowanie jest aktualizowane przez producenta zdalnie – nie musi go wykonywać właściciel sprzętu.

Kasy online: od kiedy dla kogo obowiązkowe?

Ze względu na sytuację epidemiologiczną początkowo wyznaczone terminy zostały przesunięte. Zakładano, że terminami instalacji kas online, w zależności od branży, będą 30 czerwca i 31 grudnia 2020 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 10 czerwca 2020 roku w sprawie przedłużenia terminów dokonano ich zmiany. Na 1 stycznia 2021 roku przesunięto go dla następujących gałęzi działalności:
· Sprzedaży węgla i brykietu, a także paliw stałych powstających z węgla, koksu, półkoksu i węgla brunatnego.
· Usług wyżywienia świadczonych przez stacjonarne punkty gastronomiczne oraz usług krótkoterminowego zakwaterowania. Natomiast na 1 lipca 2021 roku przesunięto termin dla usług:

  • Prawniczych.
  • Budowlanych.
  • Fryzjerskich.
  • Kosmetycznych.
  • Opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.
  • Związanych z prowadzeniem działalności przez obiekty służące do poprawy kondycji fizycznej.

Nie zmieniono terminów w przypadku branży gastronomicznej i hotelarskiej. W tym przypadku w dalszym ciągu obowiązuje termin 1 stycznia 2021 roku. Jak dotąd nie pojawiło się rozporządzenie, które przesuwałoby go.

Sprawdź też ofertę kas fiskalnych online: https://fiskalline.pl/Kasy-Fiskalne-Online/

Ulga na kasę fiskalną online 2021

Przedsiębiorcy, którzy dokonają zmiany kasy fiskalnej na kasę online, mają prawo do skorzystania z ulgi. Dotyczy to zarówno tych, którzy musieli wdrożyć to rozwiązanie ze względu na nałożenie na nich obowiązku, jak i tych, którzy zdecydowali się na to dobrowolnie. Mogą oni odliczyć 90 proc. ceny zakupu urządzenia (bez podatku), ale nie może to być więcej niż 700 zł. W przypadku tych, którzy zdecydowali się na to dobrowolnie, ulga dostępna jest wyłącznie dla podmiotów, które dopiero rozpoczynają prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas. Co istotne, zakup urządzenia musiał nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencji.

Kasa dla wszystkich przedsiębiorców nie wcześniej niż w 2023 roku

Nie podano jeszcze oficjalnie, kiedy wszyscy przedsiębiorcy będą musieli obowiązkowo wymienić swoje urządzenia na kasy online. W 2023 roku w sprzedaży mają się znajdować już wyłącznie takie urządzenia, zatem bardzo prawdopodobne, że wówczas zaczną obowiązywać przepisy nakładające obowiązek wymiany sprzętu.

Ile kosztuje kasa online? O cenie decyduje to, na jaki model urządzenia się zdecydujemy. W sklepie https://fiskalline.pl/ znajdziemy sprzęty w cenach od ponad 1 000 zł do ponad 2 000 zł. Warto porównać ich parametry, a w razie wątpliwości poprosić konsultanta o pomoc w odczytaniu znaczenia poszczególnych parametrów i symboli.

Kara za brak kasy online

Przedsiębiorca, który mimo obowiązku posiadania kasy online nie wprowadzi do swojej działalności tego urządzenia, musi się liczyć z koniecznością zapłacenia kary. Gdy nie wywiąże się z tej konieczności w narzuconym terminie, straci prawo do skorzystania z ulgi. To jednak nie koniec konsekwencji. Przedsiębiorcom grozi również zapłacenie dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30 proc. podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług za okres, w którym przedsiębiorca powinien już prowadzić ewidencję, korzystając z takiej kasy.

To nie koniec konsekwencji. Zgodnie z art. 60 § 1 Kodeksu karno-skarbowego taki właściciel firmy może podlegać karze grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych. Dlatego warto dostosować swoje urządzenia do wymogów wcześniej, nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Powiązane artykuły

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online od 1 lipca 2021 roku – czy dotyczy Ciebie?

teoriabiznesu.pl

Jak założyć firmę przez internet?

teoriabiznesu.pl

Jak zrobić raport dobowy na kasie fiskalnej Datecs i Posnet

teoriabiznesu.pl