Elektromobilność – zgodnie z definicją słownika ochrony środowiska – to ogół zagadnień dotyczących stosowania i użytkowania pojazdów z napędem elektrycznym. Tak rozumiana elektromobilność odnosi się do technicznych i eksploatacyjnych aspektów e-samochodów, a także technologii i infrastruktury ładowania.
W szerszym rozumieniu pojęcie to dotyczy również kwestii społecznych, gospodarczych i prawnych związanych z projektowaniem, produkcją, nabywaniem i używaniem pojazdów elektrycznych.
Jak jeszcze można zdefiniować elektromobilność?
W tym miejscu warto zaznaczyć, że elektromobilność to nie tylko auta elektryczne. Pojęcie odnosi się do wszystkich pojazdów umożliwiających nam codzienną bezemisyjną komunikację, a więc rowerów elektrycznych, skuterów, tramwajów, pociągów, hulajnóg miejskich. Pod tym względem omawiane pojęcie jest bardzo szerokie i pojemne, jest również bardzo istotne z perspektywy współczesnego społeczeństwa, które jest świadkiem kolejnej rewolucji technologicznej w świecie motoryzacji.
Rewolucja ta zbiega się ze zmianą nastawienia konsumentów i firm. Te dwa procesy na siebie wpływają, co skutkuje coraz większym zainteresowaniem elektromobilnością w kontekście mobilności przyszłości. Do niedawna w Polsce e-samochody były traktowane jak nowinki technologiczne, których era być może kiedyś nadejdzie lub nie. Tymczasem w 2022 r. Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w trilogu w sprawie norm emisji CO2 dla pojazdów osobowych i dostawczych. Potwierdzony został cel 100% redukcji emisji. Oznacza to, że od 2035 r. w państwach członkowskich będzie można rejestrować wyłącznie samochody z napędem elektrycznym lub wodorowym. To bardzo duża zmiana, która w sposób znaczący wpłynie na nasze podejście do użytkowania samochodów w mieście i poza nim.
Dlaczego elektromobilność jest tak ważna?
Rezygnacja z tradycyjnych napędów – silników spalinowych i silników wysokoprężnych – ma ogromne znaczenie dla poprawy stanu środowiska naturalnego. Pozwala również na generowanie znacznych oszczędności w domowym budżecie. Przejście na pojazd elektryczny obniża koszty indywidualnego transportu, co wynika z:
- niższych kosztów „paliwa” – w przypadku ładowania pojazdu elektrycznego energią pochodzącą z przydomowej instalacji fotowoltaicznej możemy ograniczyć koszty „paliwa” niemal do zera,
- niższych kosztów serwisu – e-auto zużywa znacznie miej części eksploatacyjnych, z perspektywy kierowcy wymiany serwisowe ograniczają się więc do układu hamulcowego, opon czy filtra kabinowego,
- darmowy parking – kierowcy samochodów elektrycznych mogą wjeżdżać do stref czystego transportu i korzystać z bezpłatnych miejsc parkingowych.
Co ważne, wraz z rozwojem elektromobilności i zmianą postawy dużych koncernów samochodowych rozszerzeniu uległa oferta e-samochodów, w ramach której dzisiaj możemy już wybierać z szerokiej gamy pojazdów miejskich, aut rodzinnych, samochodów luksusowych, SUV’ów. Jednocześnie przedsiębiorcy mogą sięgać po e-dostawczaki i e-ciężarówki. Samochody elektryczne stają się coraz bardziej przystępne cenowo dla przeciętnego obywatela. To w połączeniu z rosnącą liczbą publicznych punktów ładowania oraz udogodnieniami dla e-pojazdów sprawia, że coraz większa liczba kierowców w Polsce decyduje się przesiąść z tradycyjnego samochodu na nowoczesny pojazd ekologiczny.