Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Kategoria A – prawo jazdy dla miłośników jednośladów

prawo jazdy kategoria a

Prawo jazdy kategorii A jest jedną z popularniejszych i chętnie wybieranych kategorii w Polsce.

Prócz kategorii B to najchętniej wybierane uprawnienia. Nierzadko przyszli kierowcy decydują się na robienie bu tych kategorii jednocześnie, co wiąże się zwykle z pewnymi promocjami ze strony szkół jazdy, ale również znacznie przyspiesza cały proces. To umożliwia zdobycie dwóch najchętniej wybieranych uprawnień praktycznie w tym samym czasie i cieszenie się z możliwości jeżdżenia zarówno samochodem osobowym, jak i motorem.

Prawo jazdy na kategorię A – pojazdy

Często wielu adeptów jazdy na motocyklu zadaje sobie pytanie, czy prawo jazdy kategoria a uprawnia do prowadzenia każdego motocykla? Odpowiedź jest jednoznaczna. Tak. To kategoria, która uprawnia do prowadzenia wszelkich rodzajów motocykli w polskim prawie. Co równie ważne, po uzyskaniu popularnej kategorii A możemy prowadzić taki pojazd z przyczepką, choć istnieje warunek, by jej ciężar nie był większy od 100 kg lub masy własnej motoru.

Solidna szkoła jazdy – uprawnienia oraz wiedza

Wybierając szkołę jazdy, powinniśmy przede wszystkim skupić się na doświadczeniu, a także rekomendacjach. Bardzo istotne, aby w takiej szkole jazdy wszelkie zajęcia praktyczne odbywały się na solidnych motocyklach, które pojawiają się również na egzaminach państwowych. To z jednej strony kwestia bezpieczeństwa, a z drugiej również możliwość przećwiczenia wszelkich manewrów dokładnie takim motocyklem, na jakim będziemy finalnie zdawali egzamin. Szkoła jazdy powinna również umożliwiając nam wyjeżdżenie dodatkowych godzin w razie takiej chęci oraz przeprowadzić rzetelnie egzamin wewnętrzny. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, czy jesteśmy już gotowi do zmierzenia się z tym prawdziwym, państwowym. Dowiedz się więcej na OSKMotorista.pl.

Inne kategorie przejściowe dla fanów jednośladów

W Polsce możemy zrobić jeszcze inne kategorie, które związane są z poruszaniem się na mniejszych motocyklach. Są one kierowane często do mniej doświadczonych kierowców, który chcą w sposób ostrożny rozpoczynać przygodę z jednośladem, ale również czasami dla osób niepełnoletnich. Oczywiście od 2015 roku możemy prowadzić motor do pojemności 125cm bez konieczności robienia specjalnej kategorii, pod warunkiem posiadania kategorii B minimum 3 lata. Prócz tej sytuacji możemy jednak zrobić kategorię AM – na motocykle o pojemności do 50cm3, a także A1 (do 125cm3) lub A2 (lekkie motocykle trójkołowe oraz czterokołowce np. quady). Nawet jednak, gdy posiadam kategorię B pamiętajmy, by ostrożnie przesiadać się na motocykle. To zupełnie inny sposób prowadzenia, mechanika poruszania się i zachowania na drodze.