W świetle obowiązujących przepisów podatkowych sprzedaż pojazdu przez czynnego podatnika zazwyczaj wiąże się z koniecznością odprowadzania standardowej stawki VAT wynoszącej 23%. To powszechne rozwiązanie, które dotyczy większości transakcji handlowych. Jednakże istnieje jeszcze inna opcja – mechanizm opodatkowania oparty na marży. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób można zastosować taką procedurę.
Czym jest marża?
Podstawą do zrozumienia procedury marży są pojęcia ceny netto (bez VAT) i brutto (z doliczonym podatkiem VAT). W typowej sprzedaży przyjmuje się, że podstawę opodatkowania stanowi wartość netto, na którą nakłada się stawkę VAT, tworząc w ten sposób cenę brutto. Kiedy zastosujemy procedurę marży, opodatkowanie jest znacznie korzystniejsze. Artykuł 120 ust. 4 ustawy o VAT definiuje marżę jako różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, obniżoną o wartość podatku.
Kiedy komis samochodowy może zastosować procedurę marży?
Zastosowanie procedury marży VAT jest bardzo korzystne. Jednak aby było to możliwe do zrealizowania, muszą zostać spełnione określone warunki. Należy mieć świadomość, że analizując przepisy, nie znajdziemy tam bezpośredniego wskazania, że samochody mogą być objęte tą procedurą. Jednakże w artykule 120 ustępie 4 ustawy o VAT jest przewidziane, że ta metoda dotyczy dostawy towarów używanych. Definicja tych słów mówi, że są to ruchome dobra materialne, które nadają się do dalszego użytku w ich obecnym stanie lub po naprawie. Nie można więc jednoznacznie zaprzeczyć, że samochody używane nie wpisują się w tę definicję, co oznacza, że komis samochodowy może zastosować przy ich sprzedaży procedurę marży.
To jednak jeszcze nie koniec warunków, jakie trzeba spełnić. Nie każdy używany pojazd może być sprzedany w ramach procedury marży. Tą specyficzną możliwością podatkową można objąć tylko te pojazdy, w przypadku których sprzedawca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie. Jeśli dowodem zakupu samochodu jest faktura VAT z naliczoną stawką 23% lub jeśli pojazd został przywieziony z zagranicy, jego sprzedaż przez komis samochodowy nie może być objęta mechanizmem VAT marża. Wynika to z tego, że w przypadku tych transakcji, podatnik ma możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu auta. Kolejnym warunkiem dla zastosowania procedury marży jest więc brak uprawnienia do odliczenia VAT.
Inną możliwością stosowania procedury marży jest to, że pojazd musi być nabyty z zamiarem odsprzedaży. To prowadzi do konkluzji, że z tego systemu mogą z powodzeniem korzystać podatnicy, którzy prowadzą profesjonalny komis samochodowy. Jest tak, dlatego że komisy samochodowe sprzedają auta, które zostały przez nie nabyte specjalnie w celu sprzedaży.
Czy marża może być ujemna?
W kontekście sprzedaży aut używanych marża często przyjmuje wartość ujemną. Jest tak dlatego, że samochody szybko tracą na wartości, więc sprzedawany pojazd zwykle osiąga cenę niższą od początkowej kwoty zakupu. W przypadku, gdy marża staje się ujemna, transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT. Brak wartości dodanej i możliwości odliczenia podatku przy nabyciu pojazdu wykluczają konieczność odprowadzenia kwoty VAT. Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie znaleźć dobry komis samochodowy, który stosuje takie metody, odwiedź platformę motorata.pl. Znajdziesz tam wiele sprzedawców, u których znajdziemy wymarzony pojazd z drugiej ręki.