Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Budowa aplikacji mobilnych i webowych – na czym polega?

Budowa aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji na potrzeby internetu oraz urządzeń mobilnych wymaga przede wszystkim dokładnej weryfikacji potrzeb potencjalnego użytkownika aplikacji. Tylko w ten sposób można stworzyć oprogramowanie, które będzie funkcjonalne i praktyczne. Sprawdź, kto w praktyce zajmuje się kodowaniem aplikacji użytkowych i biznesowych.

Kodowaniem aplikacji biznesowych zajmują się przede wszystkim profesjonalne firmy outsourcingowe oraz software house’y zatrudniające wykwalifikowanych programistów
i front-end deweloperów. Jedną z firm świadczących takie usługi jest Unique Devs, czyli zespół profesjonalistów budujących aplikacje mobilne i webowe od podstaw.

Od czego zacząć tworzenie aplikacji webowych i mobilnych? Etapy działania

Jeśli chodzi o kompleksowe tworzenie aplikacji na potrzeby internetu oraz urządzeń mobilnych, warto wyróżnić kilka etapów działania. Istotne są także zagadnienia techniczne powiązane interfejsem użytkownika, optymalizacją wydajności oraz wyborem odpowiednich języków programowania.

Najważniejsze etapy projektowania aplikacji internetowych i mobilnych to:

 1. Wybór platformy: Należy zdecydować, czy aplikacja ma być natywna czy hybrydowa.
 2. Języki programowania: Wybór odpowiedniego języka to podstawa. Można stworzyć aplikacje z użyciem języków: Swift, Kotlin, czy JavaScript w przypadku aplikacji hybrydowych.
 3. Interfejs użytkownika (UI): Projektowanie i implementacja interfejsu użytkownika, który jest intuicyjny i responsywny to bardzo ważny aspekt budowania aplikacji.
  Ten powinien być przejrzysty i intuicyjny.
 4. Integracja z usługami zewnętrznymi: Połączenie z bazami danych, API i innymi usługami. Tylko w ten sposób można sprawić, że stworzona aplikacja będzie funkcjonalna.
 5. Optymalizacja wydajności: Zapewnienie płynnego działania aplikacji na różnych urządzeniach, zachowanie zasad responsywności oraz krótki czas ładowania.
  O to powinny zadbać osoby budujące aplikacje mobilne i webowe.

To tylko uproszczony opis tego, jak w praktyce wygląda projektowanie i budowanie
od podstaw aplikacji mobilnych i webowych.

Budowanie aplikacji mobilnych i internetowych a usługi outsourcingowe

W dzisiejszych czasach popularnym modelem współpracy w zakresie budowania projektów
IT od podstaw jest outsourcing. Specjaliści zajmujący się aplikacjami webowymi i mobilnymi muszą w trakcie tworzenia uwzględnić zagadnienia:

 • Architektura klient-serwer: Projektowanie i implementacja komunikacji między klientem (przeglądarką) a serwerem.
 • Technologie front-end: HTML, CSS, JavaScript.
 • Technologie back-end: Node.js, Django, czy Ruby on Rails.
 • Bezpieczeństwo: Implementacja zabezpieczeń, takich jak uwierzytelnianie, szyfrowanie i ochrona przed atakami.
 • Responsywność i dostępność: Projektowanie aplikacji, która działa płynnie na różnych urządzeniach i przeglądarkach.

Takie działania polegają na delegowaniu konkretnych czynności związanych z budowaniem aplikacji webowych i mobilnych do zewnętrznych specjalistów. Budowanie aplikacji biznesowych – mobilnych i webowych dzięki outsourcingowi usług IT jest tańsze, szybsze
i bezpieczniejsze.