Ceny ubezpieczenia samochodu zmieniają się co roku. Dotyczy to również kar za brak OC. Obecnie można zaobserwować trend wzrostowy. Należy więc spodziewać się wyższych kar za brak wykupionej polisy OC w 2022 roku. Stawka ta zależy przede wszystkim od płacy minimalnej, która wzrosła. Sprawdź, ile kary za brak OC trzeba zapłacić w 2022 roku!
Dlaczego każdy kierowca musi wykupić ubezpieczenie OC?
Polisa OC chroni każdego uczestnika ruchu drogowego. Jest to zabezpieczenie dla wszystkich poszkodowanych oraz samego sprawcy. Jeżeli pojawią się szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe je pokrywa. Nie musi tego robić osoba, która spowodowała wypadek. Obowiązek posiadania polisy OC jest regulowany prawnie. Zakres usługi pozostaje stały, nie można go zmieniać. Brak ważnego ubezpieczenia oznacza jednak konieczność zapłacenia kary finansowej.
Konieczność posiadania OC wynika z tego, że to po prostu najwygodniejsze rozwiązanie dla każdej ze stron. Sprawca nie musi pokrywać często dużych kosztów odszkodowania w razie spowodowania wypadku. Wszystko zostaje wypłacone dość szybko – bez większych problemów. Ogranicza to liczbę sporów. Sprawca jest wyznaczany najczęściej od razu.
Jak wysokie są kary za brak ubezpieczenia OC w 2022 roku?
Warto zauważyć, że z roku na rok kary za brak OC są coraz wyższe. Stawka ta zależy między innymi od płacy minimalnej. W 2022 roku wzrosła, więc także kary za brak ważnego OC są wyższe. Należy zwracać uwagę na to, czy ubezpieczenie jest wykupione. Najczęściej towarzystwo będzie o tym przypominać – przez pocztę, maila lub telefonicznie.
Na wysokość kary za brak OC wpływa kilka czynników. Przede wszystkim zależy ona od dni, które minęły bez wykupionego ubezpieczenia. Dodatkowo brany pod uwagę jest rodzaj pojazdu.
Wysokość kar za brak OC w 2022 roku:
Samochód osobowy:
- do 3 dni – 1204 zł
- od 3 do 14 dni – 3010 zł
- powyżej 14 dni – 6020 zł
Samochód ciężarowy
- do 3 dni – 1806 zł
- od 3 do 14 dni – 4515 zł
- powyżej 14 dni – 9030 zł
Najlepiej wykupić polisę OC możliwie najszybciej. Można to zrobić nawet przed tym, jak poprzednie ubezpieczenie wygaśnie. Im dłuższy czas bez ważnego OC, tym wyższą karę trzeba zapłacić. Nie można tego uniknąć – obowiązek posiadania polisy jest zawarty w Ustawie.
Jak uniknąć kary za brak ważnego ubezpieczenia OC?
Należy mieć wykupioną polisę zawsze. Najczęściej kierowcy zapominają o tym przy zakupie nowego samochodu. Reakcja powinna być możliwie najszybsza. Gdy tylko zauważysz, że ubezpieczenie wygasa – należy poszukać korzystnej oferty i wykupić polisę. Warto wiedzieć, że można zaznaczyć opcję, by towarzystwo powiadamiało Cię, gdy trzeba opłacić OC na kolejny okres. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności.
Kary za brak ubezpieczenia są ostateczne i przyznawane automatycznie. Jeśli nie posiadasz polisy przez kilka dni, możesz spodziewać się odpowiedniego pisma. Za wszystko odpowiada system. Warto zauważyć, że kary za brak OC są znacznie wyższe niż sam koszt ubezpieczenia. Lepiej więc wykupić polisę w terminie – będzie to po prostu o wiele niższy wydatek.
Podsumowanie
Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Tę polisę reguluje ustawa, gdzie zawarto jej warunki. Brak ważnego ubezpieczenia prowadzi do stosunkowo dużych kar finansowych. Są one wielokrotnością najniższej płacy w kraju. Już 14 dni bez polisy OC to wydatek kilku tysięcy złotych. Warto więc pamiętać o opłacaniu ubezpieczenia w terminie – każdy dzień oznacza wyższą karę.