Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

PIT 37 – zmiany w 2022 roku

PIT 37 - zmiany

Prawo podatkowe zmienia się niezwykle dynamicznie, czego dowodem jest rokroczna modyfikacja zapisów związanych ze składaniem deklaracji podatkowych. W tym roku dodatkowa zmiana przepisów wprowadzona w ramach Nowego Ładu dokonała jeszcze większych zmian w sposobie rozliczania się podatników. Jakie zmiany znajdziemy w PIT-37, który rozliczamy za ubiegły, 2021 rok?

Wspólne rozliczanie się małżonków po zawarciu ślubu w połowie roku

Zaczniemy od najważniejszej zmiany, która realnie dotyka tysiące młodych małżeństw, które na przestrzeni roku 2021 zawarły oficjalny związek małżeński. W przeszłości wspólne rozliczenie PIT 37 było możliwe jedynie, gdy dwójka osób pozostawała w związku małżeńskim przez cały rok kalendarzowy, a zatem do zawarcia związku małżeńskiego musiało dojść najpóźniej w grudniu roku poprzedzającego rok rozliczania się.

Począwszy od 2022 roku, a zatem również w przypadku rozliczania się za rok 2021, prawo do złożenia wniosku o wspólne rozliczenie deklaracji podatkowej mają także małżeństwa, które nie były w związku małżeńskim przez cały rok. Istnieje jednak warunek, zgodnie z którym na ostatni dzień roku rozliczeniowego małżeństwo to musiało pozostać w związku małżeńskim – ułatwienie działa więc nie na osoby rozwodzące się, a jedynie w stosunku do tych, które rozpoczynają wspólne pożycie małżeńskie.

Wyjątkiem od tej reguły są wdowcy i wdowy, które mogą w przypadku śmierci współmałżonka rozliczyć wspólnie dochody za poprzedni rok podatkowy. Dlaczego wspólne rozliczanie się w ramach małżeństwa jest tak istotne dla wielu par? Ze względu na zwiększony pułap graniczny dochodów, który należy wspólnie osiągnąć, by trafić pod drugi próg podatkowy. Jeśli jedna osoba zarabia znacznie powyżej średniej, przyjdzie jej zapłacić nie 17, a 32% podatku dochodowego. Jeśli jednak ta sama osoba zadecyduje o wspólnym rozliczeniu ze współmałżonkiem osiągającym znacznie niższe dochody, wartość progowa nie zostanie osiągnięta, a podatek do zapłaty pozostanie na poziomie 17%.

Rozszerzenie zakresu Ulgi dla młodych podatników

Ulga dla młodych to jedna ze sztandarowych zmian w polskim prawie podatkowym, która miała za zadanie aktywizować młode osoby do podejmowania pracy przed osiągnięciem 26 roku życia. Z takiej ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy nie ukończyli 26 roku życia, a także uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie, spółdzielczej umowy o pracę lub pracy nakładczej.

Po konsultacjach społecznych zdecydowano o rozszerzeniu grupy podatników, którzy mogą skorzystać z tej ulgi. Mowa tu o podatnikach, którzy uzyskują dochody z tytułu odbywania stażu uczniowskiego oraz praktyki absolwenckiej. Dotychczas młodzi ludzie uzyskujący dochody w ten sposób musieli odprowadzać należny podatek. Rozliczenie za 2021 rok nie wymaga już tego od młodych podatników.

Zmiana zasad rozliczania ulgi abolicyjnej

Ulga abolicyjna to ulga stosowana w przypadku wszystkich pracowników, którzy uzyskują dochody z pracy poza granicami naszego kraju. Mimo tego, że dochody są osiągane w innym kraju, a zagraniczny pracodawca pobiera stosowne podatki, to i tak w polskim rozliczeniu rocznym każdy podatnik jest zobowiązany do uwzględnienia ich w rocznym zestawieniu. W zależności od metody rozliczania podatku – metoda proporcjonalnego odliczana podatku lub metoda wyłączania z progresją, ulga abolicyjna służy zmniejszeniu różnicy pomiędzy tymi dwoma systemami rozliczeń.

Zmiana w roku 2021 polega na ograniczeniu możliwości korzystania z tej ulgi. W przeszłości ulga nie była w żadnym wypadku limitowana. Obecnie maksymalna wartość ulgi nie może przekroczyć kwoty 1360 złotych.