Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Wynajem długoterminowy samochodu do firmy. Czy warto?

Wynajem długoterminowy od 2018 roku odnotowuje nieustanny wzrost popularności. Tylko w pierwszych dwóch kwartałach 2019 roku segment wynajmu długoterminowego wzrósł o 11,7% względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Znamienitą większość klientów firm wynajmujących auta stanowią klienci instytucjonalni. Dlaczego firmy chętnie decydują się na tę formę zewnętrznego finansowania floty? Czy warto finansować firmowe auto za pośrednictwem wynajmu długoterminowego?

Nie pozbywaj się gotówki

Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że zarówno firmy, jak i osoby prywatne zdecydowanie mocniej obawiają się o swoją finansową przyszłość – w tym o płynność budżetu. Inwestycje we flotę pojazdów są niezbędne, bowiem wiele firm nie wyobraża sobie generowania przychodu bez dostępu do nowoczesnych, odpowiednio skonfigurowanych i ekonomicznych aut flotowych udostępnianych swoim pracownikom. Niemniej, przedsiębiorstwa nie chcą ryzykować i pozbywać się kapitału, ograniczając tym samym własną płynność i narażając się na problemy finansowe w firmie w niepewnych czasach.

Rozwiązaniem tego problemu jest wynajem długoterminowy. Taka forma zewnętrznego finansowania pozwala uzyskać dostęp do nowego, bezpiecznego, komfortowego i ekonomicznego samochodu dostosowanego do potrzeb przedsiębiorcy, bez konieczności wpłacania dużych opłat inicjalnych. Dzięki rozłożeniu płatności za auto w formie wygodnych comiesięcznych rat firmy zyskują większą płynność, ograniczają ryzyko inwestycyjne, a także zapewniają sobie większą transparentność kosztów i budżetowania floty pojazdów.

Optymalizuj podstawę opodatkowania

Kolejną niezaprzeczalną zaletą wynajmu długoterminowego jest możliwość skutecznej optymalizacji podstawy opodatkowania. Wynajem aut traktowany jest jako usługa, która umożliwia pełne odliczenie podatku VAT oraz podatku dochodowego. Firmy wynajmujące samochody mogą zatem uzyskać o wiele skuteczniejszą tarczę podatkową niż w przypadku kupna auta flotowego na własność.

Wygodnie korzystaj

Wynajem długoterminowy oferowany jest w pakiecie z wieloma komplementarnymi usługami dodatkowymi, które zwiększają komfort eksploatacji dzierżawionego pojazdu. W ramach udogodnień oferowanych przez firmę wynajmującą przedsiębiorstwa mogą korzystać z m.in. pełnego ubezpieczenia pojazdu, koordynacji szkód i działań serwisowych oraz wymiany i przechowywania dwóch kompletów opon. A wszystko to w jednej, stałej i transparentnej racie abonamentowej. Najemca nie musi zatem martwić się o żadne nieprzewidziane koszty, legalizację i rejestrację auta czy działania związane z utrzymaniem eksploatowanego pojazdu.

Wygodna eksploatacja auta flotowego w wynajmie długoterminowym przejawia się również w niezwykle elastycznych warunkach jego spłaty. Przedsiębiorca może sam zdecydować o wysokości opłaty inicjalnej, wysokości raty i czasie trwania umowy, precyzyjnie konfigurując warunki wynajmu na podstawie własnych preferencji, potrzeb i specyfiki prowadzonego biznesu.

Powiązane artykuły

Biznes przyszłości – na co zwrócić uwagę w ofercie leasingowej Santander Consumer Multirent?

teoriabiznesu.pl

Leasing z ING Lease – Samochody z ratą 1%

teoriabiznesu.pl

Jak działa leasing? Poznaj szeroką ofertę mLeasing

teoriabiznesu.pl