Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Zakup czy wynajem długoterminowy samochodu dostawczego? – co bardziej się opłaca

wynajem długoterminowy samochodów dostawczych

Obecnie nasze podejście do posiadania pojazdów i urządzeń na własność uległo sporej zmianie, a abonamenty przestały zupełnie nas dziwić. Również prowadząc firmę, coraz częściej decydujemy się na leasing lub wynajem długoterminowy samochodu. Tylko co w przypadku, kiedy potrzebujemy nie osobówki, a auta dostawczego? Czy również mamy możliwość finansowania i czy się ono opłaca? A może lepiej jednak kupić samochód dostawczy na własność?

Samochody dostawcze — ile kosztują?

Jeśli potrzebujesz auta dostawczego, prawdopodobnie właśnie otwierasz własny biznes lub twój poprzedni pojazd niestety przestał należycie spełniać swoją funkcję. Zakup w salonie to niestety spory wydatek, przekraczający (niekiedy grubo) 100 tys. złotych. Najpopularniejsze na rynku polskim samochody dostawcze to:

 • Fiat Ducato – cena nowego ok. 110 000 zł,
 • Renault Trafic – ok. 120 000 zł,
 • Ford Transit – ok. 130 000 zł,
 • Volkswagen Transporter – ok. 130 000 zł,
 • Citroen Jumper – ok. 150 000 zł,
 • Opel Vivaro – ok. 140 000 zł,
 • Iveco Daily – ok. 100 000 zł,
 • Mercedes Sprinter – ok. 100 000 zł.

Warto dodać, że podane ceny dotyczą wersji podstawowych, typu furgon. Inny rodzaj zabudowy tylnej i dodatkowe udogodnienia, jak klimatyzacja, centralny zamek, kamery cofania czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa będą niestety generować większą cenę finalną.

Zakup samochodu dostawczego – na własność czy na firmę?

Planując zakup auta dostawczego, musimy zastanowić się, czy kupimy go na siebie, czy na firmę. Z wielu względów bardziej opłaca się kupić jednak na firmę. Przede wszystkim dlatego, że możemy odliczyć jego koszty od podatku VAT (100 % jeśli używany będzie tylko na potrzeby firmy oraz 50% jeśli także prywatnie) oraz amortyzację od podatku dochodowego.

Pamiętajmy, że w takim przypadku pojazd musi zostać wpisany w ewidencję środków trwałych firmy i zgłoszony w urzędzie skarbowym, jak również powinniśmy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówkę). Okres amortyzacji dla samochodów z salonu wynosi 5 lat.

Samochód dostawczy na kredyt

Sposobem na obniżenie konieczności poniesienia wysokiego jednorazowego wydatku jest wzięcie kredytu samochodowego. Zazwyczaj zakłada on pokrycie już na starcie części kwoty, za którą nabywamy auto, jednak dalsze raty są naprawdę korzystne, zważywszy, że jest to kredyt celowy. Niestety może być on trudnoosiągalny dla osób prywatnych dopiero zaczynających przygodę z własną działalnością.

wypożyczalnia samochodów dostawczych

Czym charakteryzuje się wynajem długoterminowy?

Niekiedy w salonach samochodowych proponowana jest nam forma finansowania car fleet management lub full service leasing. Pod tymi nazwami bardzo często kryje się wynajem długoterminowy, mylony niekiedy z popularnym leasingiem.

Pojęcie to oznacza umowę na użytkowanie (dzierżawę) danego samochodu na czas określony. W teorii: my jeździmy — firma jest właścicielem.

Praktycznie w momencie podpisana umowy dostajemy dane auto na użytek własny lub naszej firmy, w zamian za comiesięczne opłacanie określonej raty, która uwzględnia w sobie utratę wartości użytkowanego samochodu, zarobek firmy udzielającej oraz niekiedy dodatkowe usługi, jak np. serwis, opłaty, ubezpieczenie itp.

Przeciętna umowa na wynajem długoterminowy samochodu dostawczego trwa od 1 roku do 5 lat. Miesięczny abonament przez ten czas za użytkowanie jednego auta dostawczego wynosi od 1000 zł do 3000 zł, w zależności od modelu i typu nadwozia oraz wybranych usług dodatkowych.

Od klasycznego leasingu wynajem długoterminowy różni się:

 • brakiem opłaty wstępnej lub jej minimalną stawką (w leasingu wynosi ona ok. 20% wartości samochodu),
 • niższą ratą (płacimy jedynie za użytkowanie i utratę wartości, nie spłacamy kapitału jak w leasingu),
 • brakiem końcowego wykupu (po zakończeniu umowy zwracamy pojazd firmie udzielającej i możemy rozpocząć nową umowę),
 • możliwością dokupienia dodatkowych usług (możemy firmie będącej właścicielem powierzyć bieżące serwisowanie pojazdu, również w formie door-to-door, wykup ubezpieczenia assistance z gwarancją samochodu zastępczego, dostosowanie auta do konkretnych warunków, np. zmianę opon na zimowe, czy wyrobienie karty paliwowej).

Wynajem długoterminowy samochodów dostawczych — na co możemy liczyć?

Wynajem długoterminowy samochodów dostawczych jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które właśnie zaczynają rozkręcać swój biznes. Przede wszystkim nie wymaga ono wyłożenia ogromnej ilości pieniędzy, co dla początkującego przedsiębiorcy może być naprawdę trudne.

Dzięki wynajmowi możemy mieć do dyspozycji w pełni sprawne, salonowe auto i płacić za nie raz w miesiącu przystępną ratę. Niektóre firmy oferują również wynajem długoterminowy samochodów używanych, co tym bardziej może umożliwić wystartowanie z własną działalnością.

wynajem samochodów dostawczych

Wypożyczalnia samochodów dostawczych — na co zwrócić uwagę

Wynajem samochodu dostawczego to dosyć poważna decyzja, która może ważyć na powodzeniu naszej firmy. Dlatego warto podpisać umowę najmu w firmie, która posiada już stałych klientów, pozycję na ryku i najlepiej duży wybór aut dostawczych. Jedną z takich firm znajdziesz, klikając tutaj.

Wynajem długoterminowy to spory komfort, ale tylko wtedy, kiedy nasza wypożyczalnia samochodów dostawczych proponuje nam korzystną ofertę, dopasowaną do naszych potrzeb.

Niestety niektóre pseudo firmy próbują dla większego zysku wcisnąć nam gorzej wyposażone modele, np. niewyposażone w klimatyzację, bez czujników cofania (które w przypadku dużego pojazdu są naprawdę przydatne) czy innych udogodnień.

Początkowo możemy tego nie zauważyć, ale tego typu braki wyjdą w trakcie użytkowania. Należy tu wspomnieć, że w trakcie okresu wynajmu długoterminowego zerwanie umowy wiąże się z wysokimi kosztami. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i sprawdzić daną firmę i opinie o niej przed podpisaniem umowy.

Jak wybrać właściwe auto dostawcze?

Wybór samochodu dostawczego zawsze powinien być dobrze przemyślany. Przede wszystkim musimy przeanalizować go pod kątem rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo, jeśli chcemy przewozić nim materiały budowane lub ciężkie palety z zaopatrzeniem sklepu, będziemy musieli zainwestować w większą przestrzeń ładunkową oraz udogodnienie w postaci windy ułatwiającej załadunek towaru.

Samochody dostawcze – typy nadwozia:

 • furgon (van) – zamknięte nadwozie o sztywnych ścianach bocznych i dachu, zintegrowane z kabiną kierowcy. Idealne w pracy kuriera, osoby zajmującej się wykończeniem wnętrz, dostawcy zaopatrzenia do mniejszych sklepów, restauracji i kwiaciarni.
 • kontener — taki typ nadwozia umożliwia transport większej ilości towaru, montaż chłodni czy dostosowanie do sprzedaży bezpośrednio z samochodu żywności (tzw. food truck),
 • skrzyniowy — niezabudowana przestrzeń ładunkowa z możliwością okrycia plandeką, przydatny dla budowlańców, czy właścicieli składów opałowych i kruszyw, dostępne są także modele z siłownikami (wywrotka).

Pamiętajmy, że prawo jazdy kat B umożliwia nam prowadzenie jedynie pojazdów do 3,5 tony. Dlatego w niektórych przypadkach musimy albo zdać egzamin na kat C, albo kupić (wynająć) mniejszy samochód dostawczy.

auta dostawcze leasing

Wynajem długoterminowy samochodów dostawczych a zakup — korzyści i wady

Jeśli nabywamy „dostawczaka” na własność, musimy liczyć się z wysokim kosztem zakupu oraz późniejszymi wydatkami na utrzymanie, bieżące naprawy, opony zimowe i letnie czy ubezpieczenie. W praktyce może to być kilka tysięcy rocznie. Oczywiście w zamian mamy samochód na własność i możemy robić z nim, co chcemy, dopóki nie postanowimy go sprzedać. Tutaj trzeba wspomnieć o tym, że samochód po opuszczeniu salonu traci około 15 % wartości, a po trzech latach jest to nawet 50 %. Dlatego jeśli nie chcemy wiązać się z pojazdem na długo, lepiej zrezygnować z zakupu na rzecz wynajmu długoterminowego.

Skorzystanie z możliwości wynajęcia aut dostawczych jest opłacalne dla osób, których zwyczajnie nie stać na zakup, ich działalność wymaga sporej floty czy po prostu chcą co jakiś czas móc wymienić pojazd na nowy. Ponadto wbrew obiegowej opinii, koszty wynajmu również można wpisać do ogólnych kosztów prowadzenia działalności, z tym że istnieją pewne wymagania, jak np. przestrzeń ładunkowa oddzielona od kabiny kierowcy trwałą ścianą lub przegrodą, czy zgłoszenie samochodu dostawczego w urzędzie skarbowym. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na stronach rządowych.

Sporą zaletą w wynajmie długoterminowym jest możliwość powierzenia całkowitego serwisowania firmie udzielającej. W ten sposób ściągamy z siebie sporą część obowiązków i zyskujemy czas na inne ważne sprawy. Ponadto wynajem nie ogranicza zdolności kredytowej firmy, dlatego możemy ją swobodnie rozwijać.

Minusem natomiast mogą być:

 • konieczność większego szacunku do auta (musimy utrzymywać wnętrze w dobrej kondycji),
 • niekiedy określony limit przebiegu kilometrów (długie trasy mogą wpłynąć na jego przekroczenie, a to wiąże się z dodatkową opłatą),
 • ograniczenia co do ilości użytkujących.

Czy wynajem samochodów dostawczych się opłaca?

Z wielu przyczyn wynajem długoterminowy samochodów dostawczych to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców. Dostajemy wraz z nim pewność sprawnego auta, którym z przyjemnością przetransportujemy towar czy narzędzia potrzebne w naszej firmie. Co więcej, wynajmując kilka aut dostawczych, wypożyczalnia samochodów oferuje specjalne rabaty.

Jeśli to Ty właśnie potrzebujesz nowego auta dostawczego, to koniecznie przemyśl opcję wynajmu długoterminowego!