Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

10 zasad inwestowania w srebro

10 zasad inwestowania w srebro

Nie tylko złoto inwestycyjne jest dzisiaj popularnym aktywem wśród Polaków. Dużym uznaniem cieszy się również srebro, które można nabyć w certyfikowanych mennicach w postaci srebrnych monet bulionowych czy też srebrnych sztabek. Zanim jednak zdecydujesz się zacząć inwestowanie w srebro, poznaj kilka ważnych zasad, dzięki którym będziesz mógł spać spokojnie.

1. Srebro inwestycyjne, czyli inwestowanie krótko i długoterminowe

Srebro inwestycyjne dobrze nadaje się zarówno w przypadku inwestowania krótkoterminowego, jak i długoterminowego. Niektórzy kupują monety bulionowe i srebrne sztabki po to, by chroniły zgromadzony kapitał przez lata. Inni bacznie obserwują przemiany na rynku, zbywając kruszce w odpowiednim, korzystnym dla nich czasie. Dodać należy, że srebro świetnie nadaje się jako „waluta” zastępująca pieniądz w świecie wielkiego biznesu. Coraz częściej kruszec ten wykorzystywany jest przy wielomilionowych transakcjach między kontrahentami.

2. Srebro w różnej postaci: srebrne sztabki

Srebro najczęściej kupowane jest w postaci srebrnych sztabek. Ich wartość wyraża próba czystości kruszcu, a także jego waga wyrażona w gramach lub uncjach. Najdroższe są obecnie sztabki jednokilogramowe o próbie 999.9.

3. Srebro w różnej postaci: monety bulionowe

Srebro dostępne jest w różnych postaciach. Dużą popularnością cieszą się srebrne monety bulionowe, które w niewielkich rozmiarach akumulują sporą wartość. W ofertach wielu mennic znaleźć można monety o wadze 1/25 uncji, 1/10 uncji, 1/4 uncji, 1/2 uncji czy też te 1-uncjowe. To od tego zależy wartość produktu inwestycyjnego, a także od próby czystości kruszcu. Jeśli chodzi o przykłady monet bulionowych w srebrze, zainteresować się warto m.in. monetą Australijski Kangur, monetą Kanadyjski Liść Klonowy, monetą Krugerrand.

4. Srebro w różnej postaci: produkty inwestycyjne prezentowe i numizmaty kolekcjonerskie

Prócz możliwości zakupu sztabek srebra i monet bulionowych w pojedynczych sztukach, na rynku znaleźć można wartościowe produkty inwestycyjne prezentowe, numizmaty kolekcjonerskie wybite w ograniczonym nakładzie, a także specjalne zestawy do inwestowania. Jeśli o nich mowa, dużą popularnością cieszy się m.in. sztabki srebra CombiBar, które składają się na liczne małe podzielne sztabki kruszcu (np. 10 x 10 gramów).

5. Kupno srebra a podatki

Srebro niestety nie jest zwolnione z podatku VAT. Wedle Ordynacji podatkowej uznawane jest za przedmiot kolekcjonerski, a więc przy jego zakupie trzeba cenę powiększyć o kwotę 23 proc. VAT-u. Przy sprzedaży nie trzeba jednak uiszczać podatku od zysków kapitałowych tj. 19 proc. podatku Belki. Z takiej ulgi można skorzystać tylko wtedy, kiedy zbycie następuje po 6 miesiącach od daty zakupu srebrnych monet czy sztabek. Dodać należy, że osoby fizyczne muszą liczyć się też z koniecznością uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku, w którym cena srebra przekroczy 1000 zł. Nabywca płaci podatek PCC w wysokości 2 proc. transakcji. Na ogół taki obowiązek narzucany jest w przypadku kupna kruszców od osób prywatnych.

6. Srebro tylko z bezpiecznych źródeł

Każdy, kto chce kupić srebro inwestycyjne, powinien przede wszystkim wybierać sprawdzonych, certyfikowanych dostawców, którzy oferują produkty inwestycyjne uznanych marek zrzeszonych w organizacji LBMA. Tak jest w przypadku Mennicy Skarbowej, która dba o to, by klienci mieli 100% pewność kupna autentycznego kruszcu. Zakupy w mennicach to w większości przypadków również brak konieczności regulowania podatków VAT i PCC.

7. Śledź zmiany na rynku kruszców

Srebro jest znacznie bardziej podatne na zmianę swojej wartości niż złoto. Warto zatem przy jego zakupie śledzić zmiany na rynku kruszców, a także trendy w świecie finansów. Mimo tego srebro uznawane jest za jeden z najbezpieczniejszych sposobów  inwestowania w czasach inflacji.

 8. Srebro „papierowe” tylko dla inwestorów z wiedzą

Inwestorzy zainteresowani srebrem, ale nie w fizycznej postaci kruszcu, mają możliwość nabycia jego „papierowej” wersji.  Mowa o ETF (Exchange Traded Funds), które odzwierciedlają wartość srebra i są w ciągłym obrocie na giełdach. Przy ich zakupie należy wykazać się sporą wiedzą inwestycyjną. Przy zmiennej sytuacji na giełdzie może okazać się, że „papierowe” srebro będzie dużo mniej warte od fizycznego odpowiednika.

9. Przechowywanie srebra w domu i nie tylko

Srebro, jak i inne kruszce należy przechowywać w bezpiecznych miejscach. Najlepiej, aby był to sejf o odpowiednim poziomie zabezpieczeń czy też specjalna skrytka. W niektórych przypadkach np. przy większej liczbie monet i sztabek, można skorzystać z zewnętrznych depozytów oferowanych przez niektóre banki.

 10.  Dywersyfikacja portfela ze srebrem

Srebro to doskonały aktyw do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Warto sięgać po srebrne sztabki i monety bulionowe wraz z zakupem złota. W ten sposób obniży się stopień ryzyka utraty kapitału ulokowanego np. w nieruchomościach, akcjach, kryptowalutach czy cennych przedmiotach.