Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze Technologie

Co to jest kod BLIK i jak działa

Blik platności

W poniższym artykule omówimy m.in. takie zagadnienia jak –

 • Co to jest BLIK?
 • Czym jest kod BLIK?
 • Gdzie można zapłacić BLIKiem?
 • Jak płacić za pomocą kodu BLIK?
 • Jakie banki oferują usługi związane z płatnością przy pomocy tego narzędzia?

Zapraszamy do przeczytania poniższego wpisu, wyjaśniającego jak BLIKomania na dobre zmieniła nasze życie.

Co to jest BLIK?

BLIK jest to usługa, która w naszym kraju pojawiła się w roku 2015. Luty to miesiąc w którym BLIK został oficjalnie dopuszczony do powszechnego użytku. Jest to udostępniony w naszym kraju system płatności, uruchomiony dzięki zgodzie kilku banków.

Doskonale rozwijany system bankowy sprawił, że cieszy się on obecnie szerokim gronem odbiorców. Wypłata przy pomocy kodu BLIK sprawiła, że posiadanie karty płatniczej w tym wypadku jest zbędne ( dodatkowym atutem płatności BLIKiem, jest brak możliwości zeskanowania naszego paska magnetycznego na karcie kredytowej – skimming) . Ale czy jest tak do końca? Płatność BLIKiem wiąże się z dostępem do Internetu w trakcie operacji, ale ograniczona jest także limitami dziennymi. ( limity dzienne możemy zmienić dzwoniąc na infolinię bankową ). Warto zaznaczyć, że jeśli nasz limit dzienny wynosi 1000 złotych, to 3 nieudane wypłaty po 300 złotych ( np. brak pieniędzy w bankomacie ) zmniejszą ten limit do 100 złotych.

Jak działa kod BLIK?

Płatności BLIKiem nie wymaga dodatkowej instalacji aplikacji mobilnej. Wszystkie jego możliwości są zawarte w naszej aplikacji bankowej, obsługującej płatność w tej formie.
Co to jest kod BLIK? Jest to nic innego jak wygenerowany 6 cyfrowy kod ukazujący się nam na ekranie w naszej aplikacji mobilnej. Jego unikalność pozwala na wypłatę swoich środków z bankomatu w którym ten kod zostanie użyty lub podczas innej operacji obsługującej tą formę płatności. Kod ten jest wyświetlany na naszym ekranie do 2 minut. Po tym czasie użytkownik jest proszony o przedłużenie sesji lub otrzymuje nowy ciąg liczb.

Zapłać BLIKiem – Banki oferujące usługę

Lista banków w Polsce obsługująca w swoich aplikacjach płatność BLIKiem jest coraz większa. Jakie zatem banki oferują płatność BLIKiem? Poniżej lista:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • Santander Bank Polska
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Orange Finanse
 • Getin Bank
 • T-Mobile Usługi Bankowe
 • BGŻ BNP Paribas
 • Raiffeisen Polbank
 • Credit Agricole
 • Bank Pekao S.A.

Jak płacić BLIKiem?

Jak w takim razie zapłacić BLIKiem? Na ten czynnik składa się kilka punktów. Zadbaj o to, aby mieć zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji swojego banku. Upewnij się, że Twój bank obsługuje płatność BLIKiem oraz podczas płatności sprawdź czy masz połączenie z Internetem. Aplikacja działa na smartfonach z oprogramowaniem iOS, Windows Phone i Android. Każda operacja wykonana dzięki tej usłudze zostanie zapisana w historii płatności na naszym koncie bankowym.

Wypłata BLIKiem z bankomatu

Najpopularniejszą czynnością do której używamy BLIKA, jest wypłata pieniędzy przy pomocy bankomatu. W tym celu wybieramy na wyświetlaczu opcję płatności bez karty ( w zależności od bankomatu, polecenie to może mieć różne formy np. „wypłata bez karty”, „wypłata BLIK”). Następnie przy pomocy smartfona generujemy kod BLIK w aplikacji bankowej. Otrzymane 6 cyfr przepisujemy za pomocą klawiatury do bankomatu i zatwierdzamy przyciskiem ok. Na naszym telefonie ukaże się nazwa bankomatu z którego planujemy wypłacić gotówkę wraz z kwotą. Po zatwierdzeniu operacji na naszym smart fonie, bankomat wypłaci nam gotówkę.

W jakich bankomatach wypłacimy gotówkę przy pomocy kodu BLIK? Technologię tą obsługują banki sieci :

 • ING
 • Santander Bank
 • Euronet i Planet Cash
 • Millennium,
 • Getin
 • PKO BP

O możliwości wypłaty w ten sposób przez określony bankomat jesteśmy poinformowani w formie naklejki na urządzeniu.

BLIKiem w sklepie

W sklepach stacjonarnych, upewnijmy się czy sprzedawca obsługuje płatność BLIKiem. Następnie należy wygenerować 6 cyfrowy kod ( w tym celu potrzebne jest zalogowanie się do swojego konta bankowego w aplikacji ). Wygenerowany kod jest ważny 2 minuty. Wpisujemy go w terminal płatniczy i potwierdzamy w naszej aplikacji kwotę jaką wydaliśmy na zakupy.

BLIK na Allegro

Podobnie postępujemy podczas płatności w Internecie. W serwisie Allegro przy wyborze metody płatności, wybieramy opcję BLIK. W tym momencie generujemy kod w naszym telefonie poprzez aplikację mobilną banku i wpisujemy w okienko, które pojawiło się w przeglądarce internetowej. Po wpisaniu kodu klikamy pomarańczowy przycisk „ kupuje i płacę”. Pamiętajmy, aby nie zamykać okna naszej przeglądarki. Chwile później na wyświetlaczu naszego telefonu ukaże się kwota jaką wydaliśmy na zakupy. Zatwierdzamy ją i upewniamy się, że serwis internetowy przyjął płatność informując nas o tym w przeglądarce.

BLIKiem możemy zapłacić we wszystkich sklepach internetowych, w których płatności realizowane są dzięki płatnością:

 • BLUE MEDIA
 • eCARD
 • CashBill
 • Przelewy24
 • pay.com
 • PayU
 • dotpay
 • FirstData POLCARD

Przelew na telefon

Poza płatnościami w sklepie i wypłacie w bankomacie, możemy skorzystać z przelewów na telefon. Nie ma wtedy potrzeby podawania numeru konta bankowego naszego odbiorcy. Jeżeli odbiorca także korzysta z przelewów telefonem BLIK pieniądze od razu znajdą na jego koncie.A co jeżeli odbiorca nie korzysta z tej usługi? Otrzyma on wtedy wiadomość SMS z odnośnikiem do strony na której po wpisaniu swojego numeru konta bankowego otrzyma pieniądze.

BLIKomania – ile kosztuje BLIK?

blikomaniaBanki nie pobierają prowizji za korzystanie z BLIKA. Dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych jak i internetowych ( w tym portalu Allegro.pl )
Korzystanie z kodu BLIK może jednak być płatne podczas wypłat z niektórych bankomatów.

Obecnie osoby korzystające z usługi mają możliwość wygrania nagród:

Kto używa BLIKA, ten może codziennie wygrać 47 x 100 zł i 1 x 1000 zł. Na koniec nagroda główna – 100 000 PLN. Całkowita pula nagród przeznaczona dla szczęśliwców – ponad 1 000 000 zł.

Rejestracja dostępna jest na stronie podanej jako źródło.

Przewaga karty nad BLIKiem

Karty płatnicze mają jednak w dalszym ciągu wielu zwolenników i tak zostanie. Technologia dzięki której możemy płacić za pomocą telefonu komórkowego ma także swoje wady. W tym wypadku jesteśmy w pełni uzależnieni od naszego telefonu komórkowego. Musi on obsługiwać transmisję danych i być w zasięgu sieci. Płatność BLIK zrealizujemy tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju. Dodatkowo karta zapłacimy w większej ilości miejsc. Zrealizowanie płatności może być także problematyczne w wypadku rozładowania lub popsucia naszego smartfonu.
Co jeśli zgubimy nasz telefon? Należy wtedy bezzwłocznie powiadomić bank którego aplikację mamy zainstalowaną. Za pomocą naszego panelu klienta, z poziomu przeglądarki możemy zablokować aplikację i kanał płatności BLIK. Dodatkowo warto nasz telefon zabezpieczyć kodem pin.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Usługa płatności dzięki usłudze BLIK jest bezpieczna, ponieważ wymaga wcześniejszej weryfikacji w celu obsługi całej aplikacji mobilnej naszego banku. Weryfikacja może zostać przeprowadzona przez otrzymanie polaczenia na zweryfikowany wcześniej numer ze specjalnym kodem, który musimy podać podczas instalacji aplikacji mobilnej. Zainstalowana aplikacja zabezpieczona jest specjalnym kodem, bez którego nie otrzymamy dostępu do żadnych ważnych funkcji na koncie w tym do usługi BLIK. Wygenerowany kod jest unikalny i ważny przez dwie minuty. Zrealizowanie płatności nie wiąże się z pobieraniem danych użytkownika, a każda operacja zapisana jest w historii płatności.

BLIK – podsumowanie

Powyższy artykuł przybliżył działanie płatności przy pomocy aplikacji mobilnej i wygenerowanego dzięki niej kodu BLIK. Dzięki temu nasze płatności zrealizujemy zarówno w sklepach stacjonarnych i internetowych ( w tym Allegro ). Nasze pieniądze wypłacimy z większości bankomatów ( niektóre banki oferują także możliwość wpłaty pieniędzy dzięki usłudze BLIK ). Osoby korzystające z płatności na telefon otrzymają od nas pieniądze niemal natychmiast bez konieczności podawania konta bankowego. Aplikacja bankowa wymaga dostępu do Internetu mobilnego lub sieci Wi-fi.4

Czy wiesz, że:
W samym 2018 roku zostało w naszym kraju zrealizowanych aż 91 mln transakcji BLIKIEM, co czyni ten wynik lepszym od poprzedniego roku? Wartość tych transakcji przekroczyła przekroczyła 12 miliardów złotych

Źródło:

Powiązane artykuły

Jak korzystać z kodu BLIK? – video i infografika

teoriabiznesu.pl

T-Mobile Usługi Bankowe i Bank Pekao S.A. z przelewami BLIK na nr telefonu

teoriabiznesu.pl

Poczta Polska: płatność BLIK utrzymała wysoką dynamikę wzrostu w lutym br.

teoriabiznesu.pl