Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Pandemia a płatności bezgotówkowe

co to jest blik

Raport Capgemini przewiduje, że stopa wzrostu dla globalnych transakcji bezgotówkowych w latach 2019-2023 ma wynieść 12%. Prawdopodobnie w 2024r. aż 50% światowej populacji stanie się użytkownikiem cyfrowych portfeli.

 Pandemia zmieniła naszą rzeczywistość pod wieloma względami, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe. Przyspieszyła tempo innowacji w obszarze płatności, wymagając od firm z sektora finansowego, aby stały się innowatorami w bardzo szybkim tempie. Swoje podejście do transakcji bezgotówkowych zmienili przedsiębiorcy jak i konsumenci, większość z nich decyduje się na takie transakcje ze względu na bezpieczeństwo. Pandemia zmieniła przyzwyczajenia konsumentów, ale przejście na płatność bezgotówkową jest spowodowana również swoją wygodą i szybkością oraz rozwijającym się handlem elektronicznym.

Choć znaczący wzrost transakcji bezgotówkowych pojawił się w 2020r. wraz z wybuchem pandemii. To jego początek można było zaobserwować już w 2018r. pojawienie się innowacji w zakresie płatności mobilnych, wymagających od nas coraz mniej czasu i zapewniającym nam wygodę wraz z bezpieczeństwem, głównie się do tego przyczyniło.

Usługa BLIK – najpopularniejsza metoda transakcji bezgotówkowej

BLIK jest wygodny i prosty w użytkowaniu, przy czym też bezpieczny. Dzięki tym trzem czynnikom zawdzięcza swój sukces. Usługa umożliwia dokonywanie płatności w niemal 650 tyś. sklepowych terminali jak i w polskich sklepach internetowych, można również dzięki niej wypłacać gotówkę z 20 tyś. bankomatów. BLIK umożliwia też wykonywanie przelewów natychmiastowych na numer telefonu. Posiada 16 mln użytkowników. W pierwszej połowie 2020r. za jego pomocą zrealizowano 0,5 mld transakcji. Co potwierdza odchodzenie konsumentów od tradycyjnych płatności na rzecz tych bezgotówkowych, ze względu na prędkość, wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Innowacja zmusza tradycje do ewolucji technicznej

Nowo powstałe banki są coraz bardziej popularne wśród konsumentów. Mają własny system bankowy i często specjalizują się w obszarach kiepsko obsługiwanych przez banki o dłuższej tradycji. W dobie pandemii dostawcy usług płatniczych muszą działać szybko i usprawniać swoje oferty bardziej niż kiedykolwiek. Szybka transformacja technologiczna sprawiła, że banki dobierają do współpracy partnerów, którzy są w stanie tworzyć wizjonerskie organizacje, dopasowane do czasów w jakich obecnie żyjemy.

Zagrożenia postępu technologicznego w bankach

Wraz z rozwinięciem się handlu elektronicznego pojawia się coraz więcej opcji płatności. Przez co istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia luk w cyberprzestrzeni, co zwiększa ryzyko cyberataków. Jedyne rozwiązanie tego problemu to rozwijanie również technologii wspomagających minimalizację nowych zagrożeń oraz współpraca z odpowiednimi partnerami by bez przerwy ulepszać ofertę, która jednocześnie pomoże pozbyć się  niepewności wywołanej przez pandemię i wzbudzać zaufanie.

Powiązane artykuły

Bankowe aplikacje mobilne, Google Pay i płatność zbliżeniowa NFC

teoriabiznesu.pl

Wielki sukces BLIK’a – prawie 9 mld zł wypłat w internecie w II kwartale 2020 roku

teoriabiznesu.pl

Poczta Polska: płatność BLIK utrzymała wysoką dynamikę wzrostu w lutym br.

teoriabiznesu.pl